מפקד מערך ההגנה האווירית: "אנחנו מרוצים מאחוזי היירוט"

תא"ל שוחט הגדיר את פעילות סוללות "כיפת ברזל" כהצלחה, אך הפציר בציבור להישמע להוראות פיקוד העורף. "אין הגנה הרמטית"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מפקד מערך ההגנה האווירית בצה"ל, תא"ל שחר שוחט, התייחס לאפשרות של הרחבת הירי גם לאזור המרכז ואמר כי "אנחנו ערוכים להגנה רחבה מאוד ונפרס בכל מקום שיידרש", אמר. לדבריו, חיל האוויר נותן הגנה לכל היישובים, לפי הנחיית הדרג המדיני ויכולת המערכת. "אנחנו לא מונעים הגנה מאף אזרח שניתן להגן עליו".

בסיור בסוללת כיפת ברזל בבאר שבע, הפציר תא"ל שוחט בציבור להישמע להוראות פיקוד העורף. "אנחנו חוזרים ואומרים שאין הגנה הרמטית", הבהיר שוחט, בהתייחסו למותם של שלושה אזרחים כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטה בקריית מלאכי, "יש להמשיך ולהישמע להוראות פיקוד העורף, זאת למרות ההצלחה הרבה של 'כיפת ברזל'. אנחנו מרוצים מאחוזי היירוט".

שיגור רקטות ממרכז הרצועה

שיגור הרקטות לאזור המרכז לא הפתיע את צה"ל. בימים האחרונים הם חזרו ואמרו כי ייתכן ויבוצע ירי כזה, על אף הפגיעה המשמעותית שהשיגו תקיפות הצבא הנרחבות בטילי הפאג'ר אתמול. מבדיקה שערכו בצבא לגבי הרקטה שנחתה אתמול בשטח פתוח באזור ראשון לציון, התברר כי לא מדובר בפאג'ר, אלא ברקטת גראד מתקדמת. 

ארבע הסוללות של מערכת יירוט הרקטות "כיפת ברזל" פרוסות כיום בין יישובי הדרום. סוללה חמישית של המערכת תמסר בשבועות הקרובים לידי חיל האוויר. סוללות "כיפת ברזל" פועלות לפי מדיניות היירוט הישנה של חיל האוויר, לפיה משוגרים שני טילים מיירטים (טמי"ר) לכיוון כל רקטה שהוחלט כי יש ליירטה. בסמוך לסוללות "כיפת ברזל" קיים מאגר של טילים מיירטים, להתמודדות עם מטח רקטות כבד.

ארבעה הסוללות הפעילות של "כיפת ברזל" נמצאות במעין תחרות פנימית: מי מהן תיירט יותר רקטות בתחומה. אזעקה שנשמעה היום באתר פריסת הסוללה בבאר שבע הדגימה את ההתנהלות של החיילים. בתוך שניות הם רצים אל עבר שוחה שנחפרה, שם מחכים להם בשורה ארוכה אפודי מגן וקסדות. שניות ארוכות חולפות, ועוד כמה, עד שאחד מהם מפטיר "עזבו, לא יהיה יירוט כבר". רק העשן המיתמר במרחק כמה קילומטרים מאתר הסוללה מגלה שהחייל צדק. "אנחנו מיירטים, אבל לא כמו סוללות אחרות, שהגיעו כבר לעשרות רבות של שיגורים. אבל זה לא משנה, כל יירוט נחשב", הוא אומר בחיוך.

אזעקה נוספת נשמעת, והחיילים רצים לתפוס מחסה. מיקום הסוללה עצמו הוא בשטח פתוח, כך ששטח מוגן אין בנמצא. עיניי כולם נשואות אל המשגרים, בתקווה לראות את אחד מהטילים מתרומם ועולה במהירות לאוויר. אך גם הפעם, אנשי הסוללה נותרו ללא יירוט נוסף. 

חייל בסוללה אחרת מספר כי בפריסות קודמות של הסוללה, הורגלו להיות עיקר תשומת הלב באזור. תושבים היו מגיעים במיוחד כדי לצפות בפלא-הכיפה, ולרוב היו מביאים איתם ממתקים וצ'ופרים. עכשיו, הוא מסביר, כולם "נעולים בבתים".

מבצע "עמוד ענן" - כל העדכונים

ביממה האחרונה, מאז תחילת מבצע "עמוד ענן", יירטה המערכת 130 רקטות. באותו זמן נורו לעבר ישראל כ-270 רקטות. ההערכה היא שרוב השיגורים נעשים ממרכז הרצועה, בעיקר ממשגרים נייחים. כמה מהמשגרים נמצאים מתחת לפני האדמה, עובדה שמקשה על אנשי חיל האוויר והמודיעין לזהותם.

צה"ל פגע בכל מצבורי רקטות הפאג'ר ארוכות הטווח שהיה לגביהם מידע מודיעיני מוקדם. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום כי מערך הפאג'ר "שותק כמעט כולו", והסביר כי לפי הערכת מערכת הביטחון, יכולות השיגור של הארגונים ברצועה "נפגעה באופן ניכר".

מאחר שאין מידע על מצבורי רקטות פאג'ר נוספים ברצועה, בצבא מעריכים שייתכנו ניסיונות שיגור לטווחים ארוכים. עוד לא ברור אם יכולת חמאס לשגר טילים אל מרכז הארץ הושפעה מחיסולו של ג'עברי אתמול.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ