חיים לוינסון
אילן ליאור

אזעקה אחת בשעה 18:38 הספיקה לשתק הערב את עורק החמצן הכי חשוב של תל אביב: רשתות הסלולר. השיחות לא יצאו. אי אפשר היה לעדכן, "איפה תפסה אותך האזעקה", להחליף חוויות, לנחם ולהתנחם. השכנים סיפקו מפלט.

ריקי מנחלת יצחק העידה שזו הפעם הראשונה מזה שנתיים שפגשה בשכנים מלמעלה. בבניין אחד בשדרות רוטשילד בתל אביב זינקו התושבים החוצה. התושב הוותיק סיפר על חוויות ממלחמת המפרץ. אחר סיפר לתיירת שמתארחת אצלו את כל תולדות מלחמת ישראל - עזה בשניה אחת. אישה אחת שאלה בצעקה מהקומה הראשונה אם יש חשש. אחרים חישבו את חוזקו ההנדסי של הבניין ומיקום הקירות הפנימיים.  בבניין ברחוב אבן גבירול זעמה אורית, עורכת דין תושבת העיר בת 28, על כך שנשים בהריון נגררו למקלט והוא היה סגור. אחרים ניחמו בכך שלפחות יש להם מקלט, בעיר שנבנתה ברובה לפני עידן הממ"ד.

השולחנות בקפה לנדוור הפופולרי במרכז השדרה התרוקנו במהרה. חצי המיושבים רצו למקומות מחסה תוך זעקות "אמא'לה", החצי השני צילם בסלולר. מהר מאוד התחילו במשחק הניחושים "היכן נפל הטיל?". תל אביב מתפרסת על 54 ק"מ מרובע, אולם באורח פלא - כולם שמעו בום. מדרום, מצפון, מהים. אדם ברוטשילד מיהר לעדכן שהטיל נפל "בהרצל-יגאל אלון" ורק כעבור דקות ארוכות תיקנו אותו שאין רחוב כזה. אחרי זה אמרו שהטיל נפל בטיילת, ואז בין חולות בת ים, בדרום, בדרום מזרח.

תושבי תל אביב בעת האזעקהצילום: אלכס ליבק

כשחזרה הקליטה הגיעו בדיחות הקרש:  מאשקלון הציעו מיטות אירוח. בהתנחלויות ביקשו לשלוח צעצועים. מבני ברק סימסו שיש חרדים שלא עמדו בצפירה. אחרים שאלו האם מגישים אספרסו במקלטים, והאם יש מסיבות בברים המרתפיים. "מדהים איזו שנינות המצב הביטחוני הקשה מוציא מכם, חבריי. אין מה לעשות, תל אביבים אפילו חוטפים טילים בצורה יותר מגניבה" סיכמה צעירה אחת בפייסבוק.

מבצע "עמוד ענן" - כל העדכונים

מתגברים את המוקדים העירוניים במרכז, לצד קריאות להמשיך בשגרת חיים

מבלים בתל אביב אחרי היריצילום: הדר כהן

לפי שעה קוראים ראשי הרשויות במרכז לתושבים להמשיך בשגרת חייהם אך עם זאת לנקוט משנה זהירות ולהישמע להנחיות פיקוד העורף. הרשויות המקומיות תגברו את המוקדים העירוניים, וחדרי מצב פועלים בהיקף רחב.

ראש עיריית בת-ים שלומי לחיאני אמר בשיחה עם "הארץ" כי חשוב להמשיך בשגרת החיים, "אנחנו העורף החזק של ישראל. הרצון של הטרור הוא לשבש את שגרת החיים שלנו ואנחנו צריכים להמשיך את השגרה בתוך זהירות מתבקשת. ההנחיות לציבור הן להמשיך בשגרה אבל מי שאין לו מה לעשות ברחוב, עדיף שלא יהיה שם – שימשיך את שגרת החיים אבל שישי במרחק של 45 שניות ממרחב מוגן".

לחיאני ציין כי לפי שעה אין כל הוראה לבטל אירועים וגם הלימודים בבתי הספר בבת-ים צפויים להתקיים מחר כרגיל. עם זאת הבהיר כי החלטות יתקבלו בהתאם להתפתחויות. עוד הדגיש כי בת ים ערוכה היטב והמקלטים העירוניים פתוחים לציבור. לדבריו היו פניות רבות למוקד העירוני, אך "אין היסטריה".

ראש עיריית ראשון לציון: "היה ברור שאנחנו בטווח הפעם"

בראשון לציון נשמעה אחר הצהריים אזעקה לראשונה. זמן קצר אחר כך אותרה נפילה אחת בשטח פתוח. העירייה קראה לתושבים להישמע להוראות פיקוד העורף אך הבהירה כי לפי שעה ניתן להמשיך בשגרת החיים.

רחובות העיר היו שוקקים הערב, עם זאת, גל טלפונים למוקד העירוני העיד על עליית מפלס החרדה בעקבות האזעקה. בחמ"ל העירוני, במרתף בניין העירייה, היתה תכונה רבה. העירייה נערכת לפתוח הערב מקלטים ציבוריים ומקלטים בבתי ספר לטובת תושבים שאין להם מרחב מוגן בבתיהם. עם זאת, בעירייה ציינו כי ל-90% מתוך 250 אלף תושבי העיר יש ממ"ד.

לעירייה הגיעו הערב דיווחים ראשונים על ביטול אירועים שתוכננו להתקיים בעיר בסוף השבוע. ראש העיר ראשון לציון, דב צור, אמר בשיחה עם "הארץ" כי בסבב ההסלמה הנוכחי, היה צפוי שעירו תיכנס לטווח האש. "אי אפשר היה שלא להיות ערוך לזה. ועם זאת, כשזה קורה בפעם הראשונה זה לא דבר משמח. אנחנו חווים עכשיו, לצערנו, לראשונה, את מה שחווים בדרום כבר זמן רב". לדבריו, גם התושבים מודעים למצב, "לנו היה ברור שראשון בטווח הפעם. אנחנו מבקשים מהתושבים לשמור על הכללים. זו הדרך הבטוחה היחידה להתמודד עם המצב הזה".

בתום הערכת מצב בשיתוף פיקוד העורף, החליטה עיריית ראשון לציון לבטל אירועים עירוניים בהשתתפות יותר מ-100 בני אדם, הערב ובסוף השבוע. עם זאת, נכון לעכשיו הלימודים בעיר צפויים להתקיים מחר כסדרם.

על פי הנחיית פיקוד העורף, אין שינוי בהנחיות להתנהגות תושבי גוש דן. בהודעה לאזרחים נאמר: "אנו קוראים לתושבים לשמור על קור רוח, להישמע להנחיות הרשות, פיקוד העורף ושאר גופי הביטחון, החירום וההצלה".

ראש עיריית חולון, מוטי ששון, ביקש להעביר מסר מרגיע לתושבי העיר. "אנחנו בשגרה. לא צריך להיכנס לפאניקה או ללחץ", אמר בשיחה עם "הארץ". הוא הדגיש כי לפי שעה, בהתייעצות עם פיקוד העורף, אין הנחיות מיוחדות לתושבים.

שלושה ישראלים נהרגו הבוקר (רביעי) מפגיעת רקטה בבניין מגורים בקרית מלאכי, תשעה נפצעו, אחד מהם באורח קשה. שני תינוקות נפצעו באורח קל-בינוני. בהתפוצצות רקטה במועצה האזורית אשכול נפצעו שלושה בני אדם באורח קל-בינוני. מאז החל אתמול מבצע עמוד ענן בעזה, נורו לעבר ישראל למעלה ממאתיים רקטות. כיפת ברזל יירטה יותר מ-85 מתוכן.

על פי דיווחי הצבא, במבצע שהחל לאחר חיסולו של רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי, הותקפו כמאה מטרות שונות בעזה ותשתית השיגור לטווח ארוך של החמאס נפגעה. הפלסטינים מדווחים על 15 הרוגים בתקיפות. צה"ל נערך לקראת אפשרות בה יורחב המבצע, יכוחות קרקעיים ייכנסו לרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ