בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מלחמה 2.0: מלחמה בכל האמצעים גם על דעת הקהל

מבצע עמוד ענן נועד גם לעיצוב התודעה: מפיתוחים צבאיים שמשמשים גם כאמצעי הסברה ותעמולה ועד למלחמת הטוויטר הראשונה בין צה"ל וחמאס

15תגובות

מבצע "עמוד ענן" מכוון לא רק לפגיעה ביכולות הצבאיות של חמאס אלא גם לעיצוב התודעה בישראל, עזה והתקשורת הבינלאומית. המערכה הצבאית והתקשורתית גולשות אחת אל תוך השנייה כשאמצעים צבאיים, התקפיים והגנתיים משמשים גם לצרכים תקשורתיים והקרב בין הצדדים מתקיים לא רק באוויר ועל הקרקע אלא גם בערוצים קיברנטיים.

המל"ט כנשק תעמולה

חיל האוויר החל לפתח את מערך המטוסים ללא-טייס מאמצע שנות השבעים כחלק מהמענה לאיום סוללות הנ"מ שעשו שמות במטוסי החיל במלחמת יום כיפור. הכוונה המקורית הייתה להשתמש בהם כדי לאתר את המיקום המדויק של משגרי הנ"מ ובכך לחסוך מטוסים ואנשי צוות יקרים. אבל עם התמורות שחלו באיומים שעמם מתמודד צה"ל, והשיפור האדיר ביכולת המל"טים לשאת מטענים מגוונים, להעביר נתונים בזמן אמת ולשהות יממות שלמות באוויר בטווחים של מאות קילומטרים, התרחב בהתמדה מגוון המשימות.

המערך הבלתי-מאויש לוקח היום חלק בכל מבצע ביטחוני כולל איתור שריפות בכרמל ומעקב אחרי מתנחלים המנסים להסתנן לקבר יוסף בשכם. (לפי מקורות זרים, בסיכולים ממוקדים בעזה המל"טים לא רק משמשים לאיתור המטרה אלא גם משגרים את הטיל המחסל).

היכולת של המל"ט לשהות מעל אזור עוין לאורך זמן ולהעביר צילומים ברורים ורצופים מזירת לחימה הפכו אותו גם לכלי נשק מרכזי בארסנל ההסברה הישראלי. שעות ספורות לאחר חיסולו של אחמד ג'עברי אתמול (רביעי) כבר העביר דובר צה"ל לכלי התקשורת את סרטון המעקב אחר רכב הקאיה שלו החולף ברחובות עזה ולפתע סופג פגיעה ישירה. הסרטון הועלה גם ליו טיוב. הפרסום שירת מטרה ברורה, להחדיר לתודעת ראשי הארגונים הפלסטינים שבכל רגע נתון צופים ועוקבים אחריהם. בהמשך פרסם הדובר גם סרטונים שהראו כיצד אנשי חמאס מטמינים טילי פאג'ר בקרב אוכלוסייה אזרחית.

אין חידוש בשימוש בסרטי תצפית מבצעיים להצדקת תקיפות צה"ל, מה שהשתנה הוא המהירות שבה החומרים האלה עוברים מהשטח, למערך איסוף המודיעין, אל דובר צה"ל וההפצה לתקשורת הישראלית והעולמית. בעבר נדרשו ימים רבים לפני שהחומרים הותרו לשימוש, כיום זה לוקח שעתיים-שלוש. כדי לזרז את התהליך הוקם לפני כשנה וחצי בדו"צ "חמ"ל ויזואליה" האחראי על איסוף החומרים מהיחידות השונות והכנתם לפרסום. "היום ברור כמעט לכל המערכת שמל"ט הוא גם כלי הסברתי שפועל בזמן אמת" אומר העוסק בתחום. "אי אפשר להשוות את הזמן שלקח בעבר לאשר הפצת חומרים, למהירות שבה זה נעשה כיום".

כיפת ברזל 2.0

שנה וחצי לאחר שנכנסה לשימוש, נראה שתושבי הדרום וצופי הטלוויזיה בכלל, כבר התרגלו ליכולת המהפכנית של מערכת ההגנה של כיפת ברזל לאתר שיגור רקטה ברצועה, לעקוב אחר הנתיב, לחשב את מקום הפגיעה ובעת הצורך לשגר טיל יירוט תוך דקה. למעשה עדיין מדובר במערכת שנמצאת בפיתוח כשכל העת אנשי חברת רפאל ומנהל פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת) ממשיכים לשדרג את את תכונות המערכת בד בבד עם ייצור סוללות נוספות (החמישית בדרך).

"כיפת ברזל שנכנסה לשירות באפריל 2011 לא דומה ביכולותיה לכיפת ברזל של נובמבר 2012" אומר מקור ביטחוני. למרות שהנתונים המדויקים חסויים, ניתן ללמוד מהיירוטים המוצלחים של היממה האחרונה לגבי קצב השיפור. אם בעת הכניסה לשירות מבצעי, דובר על כך שסוללה אחת מסוגלת לכסות בקושי שטח של עיר בגודל בינוני כמו נתיבות, כיום מספקת סוללה הגנה למרחב אורבני רחב בהרבה כמו באר שבע. אם בתחילת הדרך התקשתה המערכת ליירט מטחים גדולים של יותר מארבע רקטות גראד הנורות במקביל, כעת כבר מתמודדים עם מטחים של 12 רקטות ויותר.

סוללות כיפת הברזל פרוסות במערך מבצעי מול עזה כבר מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי בסוף השבוע שעבר. אולם במקביל לפריסה, למעשה מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר נכנס למבצע "עמוד ענן" היישר מהתרגיל המשותף עם צבא ארה"ב. תרגיל Austere Challenge 2012, התרגיל הגדול ביותר בתולדות צה"ל, היווה שלב נוסף במעבר למערך ההגנה הרב-שכבתי. מפקדי התרגיל פרסמו את סיכומיהם שעות ספורות לפני שנודע על חיסול ג'עברי.

אילן אסייג

התרגיל אמנם התמקד בעיקר באיומי טילים ששוגרו מטווחים רחוקים אבל מבחינת חיל האוויר, לא היה ניתן להגיע למבצע הנוכחי ברמת היערכות מבצעית גבוהה יותר, כשכל מערכי הגילוי והבקרה נמצאים בדריכות שיא מהתרגיל שארך שלושה שבועות וחצי. בחודשים שקדמו לתרגיל פורסמו שמועות כאילו הימצאות סוללות ההגנה האמריקאיות מהוות הכנה לתקיפה אפשרית באיראן – בפועל המערכת הוכנה לעימות קרוב בהרבה.

כיפת ברזל לא רק מצמצמת פגיעות בעורף האזרחי, היא גם משמשת ככלי תעמולה כלפי פנים: להעביר תחושת ביטחון לתושבי הדרום ולחדד אצל הפלסטינים את התחושה שמרבית השיגורים הם חסרי תוחלת. כמה אירוני שמדובר במערכת נשק שצה"ל, ובעיקר חיל האוויר, לא היה מעוניין בו בתחילה ונכפה עליו על ידי שרי הביטחון עמיר פרץ ואהוד ברק ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, פנחס בוכריס.

שירת הברבור של הסקייהוק

אי–פי

בנוסף למערכות הנשק המתקדמות ביותר, מפעיל חיל האוויר מעל עזה אמצעים מיושנים קצת יותר. באחד מצילומי סוכנויות הידיעות נקלט מטוס קרב של חיל האוויר "משחרר פצצה" מעל העיר עזה. מדובר בסקייהוק (A-4), מטוס שנקלט בשורות החיל לראשונה לפני 45 שנה רק שב"פצצה" אין חומר נפץ. אלה ימיו האחרונים בשירות של הסקייהוק, חלוץ מטוסי הסילון האמריקאיים שנרכשו עבור חיל האוויר לאחר שממשלת צרפת הטילה אמברגו על אספקת מטוסי מיראז' 5. בימים כתיקונם משמש הסקייהוק, שזכה לטבילת האש הישראלית שלו במלחמת ההתשה, להכשרת טייסי קרב טריים בקורס האימון המתקדם (קא"מ) אבל הוא כבר לא נשלח למשימות תקיפה.

מעבר לטיסות אימון, מבצעת טייסת "הנמר המעופף" (102), האחרונה בחיל האוויר שעדין מטיסה סקייהוקים, מספר משימות ייחודיות, בהם לוחמה אלקטרונית, הטלת פצצות תאורה וכן הטלת כרוזים מעל ריכוזי אוכלוסין כדי להעביר לתושבים הנחיות להתרחק מאתרים המהווים מטרות לתקיפות חיל האוויר. המטוסים מטילים "פצצות" חלולות הנפתחות בגובה רב מעל לקרקע, כל אחת מכילה כ-17 אלף כרוזים. במבצע עופרת יצוקה, לפני ארבע שנים, הטיל חיל האוויר כשני מיליון כרוזים מעל עזה.

אחרי השירות הממושך ביותר של מטוס קרב בחיל האוויר, צפוי הסקייהוק לצאת משירות החל מ-2014 ,כשייקלטו בחיל מטוסי האימון המתקדמים האיטלקיים M-346.

מלחמת הטוויטר הראשונה

חילופי האיומים בין חשבונות הטוויטר באנגלית של דובר צה"ל וגדודי אל-קאסם של חמאס כבר הפכו ללהיט עולמי באינטרנט. זהו לא רק המבצע הצבאי הראשון בהיסטוריה המתנהל במקביל בין הצדדים הנצים גם ברשת החברתית. דו"צ גם דואג לעדכן את 95,200 עוקביו (נכון להערב) לגבי כל פרט בתקיפות חיל האוויר, בצירוף שלל נתונים, צילומים וסרטונים. העדכונים מגיעים במקרים רבים לפני ההודעות הרשמיות לתקשורת ואתר הטכנולוגיה הפופולרי Fast Company הזדרז להכתיר את "עמוד ענן" כ"מבצע הצבאי הראשון שהוכרז בטוויטר".

הטוויטר של דובר צה"ל על חיסול אחמד ג'עברי

מישהו כנראה ריסן היום קצת את החיילים הצעירים במדור ניו-מדיה של דובר צה"ל לאחר שהעלו את הטון אמש עם תמונתו של ג'עברי על רקע אדום כשעליו מוטבעת חותמת ELIMINATED (חוסל) גדולה. היום היו הציוצים בחשבון הטוויטר הצה"לי סולידיים הרבה יותר, אבל הם ממשיכים להגיע בקצב מהיר. מישהו עוד יצטרך לתת את הדעת על השאלה אם מהירות התגובה לא מושגת במחיר יד קלה מדי על ההדק.
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו