פרשנות |

הירי למרכז היה צפוי, אך ישראל תגיב בחומרה

דו"צ הבטיח "לילה לא שקט" וצה"ל כנראה יקיים, אך ההסלמה לא בהכרח תתפתח למלחמה. לחמאס יש עדיין הרבה מה להפסיד, וגם לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפיצוץ שנשמע לפני כשעה באזור תל אביב לא גרם לנפגעים, אבל הותיר אחריו חרדה לא מבוטלת. מבדיקה ראשונית, ייתכן מאוד שהירי אירע בכלל מדרום לגוש דן. בכל זאת, זו כנראה סיבה להתרגשות. הזיכרונות מנפילות הטילים מלחמת המפרץ ב-1991 כבר התיישנו ואפילו מאז פיגוע ההתאבדות האחרון בעיר כבר חלפו שש שנים.

אבל לצד הדרמה התקשורתית, כדאי להעמיד את הדברים בפרופורציה: הירי מעזה לגוש דן היה כמעט צפוי, בנסיבות. לחמאס יש חשבון לסגור עם ישראל בעקבות ההתנקשות באחמד ג'עברי והוא מבקש להציג הישג פסיכולוגי, במקביל המשך המטחים הרצחניים שהארגונים הפלסטיניים משגרים לדרום הארץ (שאף הפילו היום שלושה חללים בקרית-מלאכי).

מנגד, יכולת השיגור שנותרה בידי הפלסטינים לטווחים הבינוניים, הכוללת את גוש דן, מוגבלת למדי. רוב מערך רקטות הפאג'ר לטווח בינוני נפגע בתקיפות חיל האוויר אתמול. נותרו כנראה בידי החמאס רקטות תקניות מועטות ולצדן רקטות מאולתרות לטווח דומה, שבהן מחזיקים גם פלגים אחרים. כרגע נראה שאין זו מסה שביכולתה לחולל נזק מהותי במרכז הארץ. ובכל זאת, הפלסטינים הפרו כאן את משוואת האיומים – וסביר שישראל תגיב על כך ביתר חומרה. דובר צה"ל, תת-אלוף יואב מרדכי, אמר הערב כי צפוי "לילה לא שקט". אם זה נכון בתל אביב ובבאר-שבע, זה יהיה נכון שבעתיים בעזה.

אבל ההסלמה הנמשכת עדיין אינה מעידה בהכרח שפנינו למלחמה. ניתוח האינטרסים של הצדדים מלמד שלחמאס יש בהחלט מה לחשוש משידור חוזר של "עופרת יצוקה", שיכלול כניסה קרקעית נרחבת של צה"ל לרצועה. זו כניסה שעשויה להעמיד את המשך קיומו של משטר החמאס ברצועה בסכנה ממשית. ספק רב אם גם לישראל יש אינטרס בכך. ההיערכות הצבאית בשלב זה היא למבצעים חטיבתיים מקומיים, לא לכיבוש מחודש של הרצועה.

גורם המפתח במאמצי ההרגעה תהיה מצרים, במיוחד לאחר ההודעה על ביקורו הצפוי של ראש הממשלה המצרי ברצועה מחר. קהיר תנסה לסייע בחיפוש אחר מנגנוני סיום לעימות. אבל לנשיא מורסי ישנם גם קשיים משלו: אם יתחוללו מחר הפגנות ענק בקהיר, בתמיכה  בפלסטינים, ממשלת מצרים עלולה להחריף את הקו הפומבי שלה נגד ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ