מבצע עמוד ענן: ההזדמנות והעוקץ בתיווך המצרי

רה"מ המצרי עשוי להציע לחמאס יוזמה להפסקת אש ותוכנית שיקום. נכונות ישראלית להקשיב להצעות המצריות יכולה להועיל לשתי המדינות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מוחמד מורסי נקלע לאחד האתגרים המדיניים הקשים בתקופת כהונתו הקצרה. החזרת השגריר המצרי ל"התייעצויות" לא הצליחה להרגיע את מערכת הלחצים שמופעלת עליו, בין היתר מצד הנהגת ה"אחים המוסלמים", והחלטתו לשגר לעזה מחר את ראש הממשלה הישאם קנדיל, מכוונת בין היתר להבהיר לא רק לחמאס אלא לאזרחי מצרים כי הממשלה עומדת מאחורי חמאס והעם הפלסטיני בעזה. מנגד, משקיע מורסי מאמץ בין-ערבי ובינלאומי כדי להשיג הפסקת אש, שכן המשך המערכה בעזה עלולה להצית הפגנות במצרים שלמעשה התחילו כבר היום כאשר עצרות והפגנות קטנות היקף יצאו היום מאוניברסיטת אל-אזהר.

מורסי שוחח אתמול עם עבדאללה מלך ירדן, ועל פי מקור עיתונאי מצרי ביקש מעבדאללה להבהיר לנתניהו את החשש המצרי מפני המשך הלחימה ואת נכונותה של מצרים להגיע להסכמות מחייבות עם חמאס, בתנאי שתופסק האש. מצרים, שחוששת ממערכה קרקעית ארוכה, מגייסת גם את סעודיה כדי להפעיל לחץ על וושינגטון שתבלום את כוונת ישראל להרחיב את המבצע.

ראש הממשלה המצרי קנדיל, לא יגיע לעזה רק כדי להפגין הזדהות. הוא עשוי להגיש לחמאס חבילת הצעות שכוללת בין היתר הפסקת אש, שבהמשכה תסכים מצרים לדון בפתיחת מעבר רפיח גם לסחורות. בהמשך תהיה מצרים מוכנה לדון על תכנית שיקום כלכלית שתמומן כנראה על ידי קטאר, שכבר התחייבה להעניק לעזה סיוע בסך כחצי מיליארד דולר. בתמורה יידרש חמאס להכין תכנית פעולה למאבק נגד הארגונים הרדיקאלים שפועלים בסיני וששלוחותיהם פועלות בעזה; להכריז על "תהדיאה" ארוכת טווח מול ישראל, ולהסכים להאצת תהליך ההתפייסות עם הרשות הפלסטינית.

מפגינים בקהיר, היוםצילום: אי–פי

קוויה הכללים של היזמה המצרית עברו לעיונם של חאלד משעל ושל מוסא אבו מרזוק וכן להנהגת חמאס בעזה. מצרים שואפת לכך שראש הממשלה המצרי יוכל להשיג ביום שישי הצהרת כוונות מצד חמאס, כדי שקנדיל לא ישוב בידיים ריקות, וכדי שתוכל להמשיך במהלך הדיפלומטי בערוץ האמריקאי. או לפחות כדי שתוכל להציג את ישראל כמי שמסרבת להצעה "ראויה" להפסקת האש.

גורמים מצריים שהתראיינו לתקשורת המצרית מסרו כי בידי ממשלת מצרים אמצעים מגוונים כדי לסייע לחמאס ולפגוע ביחסים עם ישראל. אולם לדברי מקור דיפלומטי, שהתראיין לעיתון אל-יום אל-סאבע, מצרים תעדיף מעתה תגובה הדרגתית ומתונה. "מצרים הודיעה כי החזירה את השגריר להתייעצויות ולא על גירוש השגריר הישראלי" אמר המקור הדיפלומטי שרמז לכך שזה עלול להיות הצעד הבא. "האפשרות לניתוק יחסים בשלב הזה היא תיאורטית בלבד משום שעלול להיות בה רמז עבה לכוננות למלחמה" הוסיף הדיפלומט.

מבצע "עמוד ענן" - כל הדיווחים

מנגד, אתר מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים פרסם בהבלטה את דבריו של ד"ר רפיק חביב, יועצו הנוצרי של הנשיא מורסי, שנחשב לאחד האישים המתונים בהנהגת המפלגה. לדבריו "הישות הציונית איננה מדינה כשם שאין חברה ישראלית. זוהי ישות מלחמתית מיסודה שיש לה תפקיד צבאי שאותה היא מבצעת בתמורה לתמיכה המערבית שהיא מקבלת. זוהי מאפיה מלחמתית שמבצעת את משימותיה תמורת שכר. האביב הערבי הוא האתגר הגדול ביותר שעומד בפני הכיבוש הציוני, משום שהוא ממוטט את הבריתות הערביות והמערביות אשר הגנו על הכיבוש והתירו לו לבצע מעשי הרג".
עיסאם אל-עריאן, ראש הלשכה המדינית של תנועת האחים המוסלמים מעריך שההתקפה על עזה היא חלק ממסע הבחירות בישראל וכי "ממשלת המלחמה הציונית מנסה להציל את עצמה בבחירות מוקדמות כשהיא נשענת על תותחים ומטוסי ההרס".

האווירה הזאת הן בתנועת האחים המוסלמים והם במפלגת החירות והצדק שמנסה לבדל עצמה מן התנועה, מחייבת את מורסי, שאיננו רחוק מן ההשקפות הללו, לתמרן בזהירות רבה כדי שלא ייראה כמי שבוגד בעקרונות התנועה מצד אחד, וכדי שהתבטאויותיו לא יסכלו הסכמה ישראלית להפסקת אש, מן הצד השני.

הדילמה של מורסי היא גם הדילמה של ישראל. השאיפה לפגוע באופן משמעותי בחמאס, מבלי להתחשב במאמצים המצריים, עלולה לרסק באותה הזדמנות את הסיכוי להפוך את מצרים של מורסי למתווכת יעילה ששירותיה יידרשו גם בעתיד. מורסי אינו מבקש רק לסייע לחמאס אלא גם לגרוף הון פוליטי ולהחזיר למצרים את מעמדה החשוב באזור. דווקא המבצע בעזה, ונכונות ישראלית להקשיב להצעות המצריות עשויים לחולל מפגש של אינטרסים שישרת את שתי המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ