עמוס ידלין: מרבית היעדים הושגו, יש לחתור לסיום סבב הלחימה

ראש אמ"ן לשעבר גם מזהיר מכיבוש של רצועת עזה ואומר: "בהעדר תהליך מדיני, 'מצבר הלגיטימציה' בזירה הבינ"ל יתרוקן ככל שהמבצע ימשך"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

ראש אמ"ן לשעבר, האלוף במיל' עמוס ידלין, אומר כי יעדי מבצע "עמוד ענן" הושגו כמעט במלואם ועל ישראל לחתור לסיום סבב הלחימה. ידלין מזהיר מפני כיבוש מחדש של רצועת עזה, אך מבהיר עם זאת כי אם חמאס לא יאפשר את סיום הלחימה, על צה"ל להיות ערוך לפעולה קרקעית מקיפה. לדבריו, הסיכוי להרחבת העימות לחזית נוספת נמוך מאוד, אך גם לתרחיש זה על ישראל להיות מוכנה.

ידלין מביע עמדות אלה במאמר שפרסם היום יחד עם אבנר גולוב בגיליון של המכון למחקרי ביטחון לאומי, תחת הכותרת "בנחישות, בשיקול דעת ובהקדם". עוד הוא מוסיף כי למצרים תפקיד חשוב ביצירת מנגנון שיאפשר את סיום הלחימה, ויש להסתייע בה חרף תגובתה הראשונה למבצע.

"הציבור ומקבלי ההחלטות בישראל מבינים, כי בסיסמאות כמו 'חיסול חמאס' או 'לדבר עם חמאס' לא מנצחים מלחמות ולא פותרים את הבעיה הפלסטינית. ואכן, מטרות מבצע 'עמוד ענן' מדודות ומנוסחות בזהירות: להשיב את ההרתעה הישראלית מול חמאס על-ידי פגיעה קשה בארגוני הטרור הפלסטינים בעזה ושלילת יכולתם להשתמש במערך האסטרטגי של הרקטות ארוכות הטווח שברשותם. המבצע החל בהצלחה צבאית ומודיעינית מרשימה, ונראה למרות שהמערך האסטרטגי לא הושמד לחלוטין, עד כה יעדי המבצע הושגו כמעט במלואם", כותב ידלין.

תקיפת צה"ל בעיר עזה במסגרת מבצע עמוד ענןצילום: אליהו הרשקוביץ

הוא מוסיף כי התגובה המצרית הראשונה למבצע – החזרת השגריר לקהיר – אינה צריכה לעורר בהלה. ידלין מציין כי זו תגובה מצרית מסורתית לאירוע מסוג זה. "אם מצרים שואפת למעמד מעצמתי אזורי ומשפיע, היא נדרשת לשמור על ערוצי תקשורת עם ישראל וכן היא נדרשת לשמור על תפקידה כמתווכת, שמסוגלת להביא לסיום סבב ההסלמה. ההחלטה לשלוח משלחת בראשות ראש-ממשלת מצרים, הישאם קנדיל, מצביעה על השאיפה המצרית לחזק את מעמדה כמתווכת ולהשיג הפסקת אש בהקדם. על המנהיגות בירושלים ובקהיר להכיל את התסכולים וחילוקי הדעות הקיימים, כדי לאפשר תיווך מצרי קונסטרוקטיבי, שיביא לסיום סבב הלחימה הנוכחי בהקדם".

ידלין מציין כי המבצע לא גבה עד כה מחיר מדיני כבד. לדבריו, בוושינגטון ובלונדון מבינים כי חמאס הוא ארגון טרור שקבע את עיתוי הלחימה כאשר החל בירי מסיבי על יישובי הדרום. "מבצע 'עמוד ענן' הוא לגיטימי הן מבחינה מוסרית והן מבחינה משפטית", הוא קובע ומציין כי ישראל גילתה איפוק לאורך תקופה ארוכה. האירועים האחרונים, לדבריו, חייבו מענה. "חובתה של המדינה להגן על תושביה ועל ריבונותה. אין מדובר בחיסול או בנקמה. לטרמינולוגיה זו אין מקום בתיאור המתרחש בחזית הדרום. מדובר בעימות בין שני צבאות: צה"ל וצבא הטרור הפלסטיני, ומדובר בפגיעה במפקדים בכירים בשורות האויב ובמאגרי הנשק האסטרטגי שלו".

מבצע "עמוד ענן" - כל הדיווחים

לצד זה, ידלין שם דגש על כך שפתרון לטווח הארוך גלום בראייה רחבה יותר של הזירה הפלסטינית ובאופק מדיני. "בהעדר תהליך מדיני וכאשר המדיניות הישראלית נראית כ'כתף קרה' כלפי המתונים במחנה הפלסטיני, 'מצבר הלגיטימציה' של ישראל בזירה הבינלאומית יתרוקן במהירות ככל שהמבצע יימשך ובוודאי במקרה של פגיעה רחבה באזרחים פלסטינים", הוא כותב. "לכן, האסטרטגיה הישראלית הכוללת צריכה להציע 'גזרים' לגורמים המתונים ברשות הפלסטינית כדי לחזקם, והנחתת 'מקלות' רבי עצמה על גורמי הטרור הקיצוניים, כדי להחלישם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ