בעזה אף אחד לא באמת מבין מה קורה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בשיחות טלפון עם תושבי עזה, עולה תחושת חרדה, אבל לא רק. תומך חמאס מעזה אמר ש"כששומעים את רשת ב' אפשר לחשוב שההתנגדות שלנו חוסלה לגמרי. אבל אנחנו, אנשים שיוצאים לרחובות, רואים שההתנגדות נמצאת ופעילה. נכון שהתנועה ברחובות דלה בהרבה מכרגיל, וזה טבעי. אבל יש שיוצאים לקניות, למסגדים. אישית, אני לא מודאג. העם שלנו אמיץ. בואו של ראש ממשלת מצרים לעזה הוא סוג ההפתעה שלה ציפינו מההנהגה המצרית החדשה, תמיכה אמיתית בכושר העמידה שלנו".

י' מרפיח, מוסלמי אדוק, אינו תומך חמאס (כשעה אחרי שיגור הטיל לתל אביב) התלוצץ ואמר "השבח לאל שאת לא בתל אביב. אנחנו לא צריכים לדאוג לך. אנחנו לעומת זאת יושבים בגינה, ומפחדים. בייחוד הילדים מפחדים, חיים מחדש את הטראומה של מתקפת 2009-2008. מה שמפחיד הם קולות הנפץ מכל הסוגים. מה עוד שאצלנו שומעים גם את מה שיוצא (הטילים הפלסטינים) וגם מה שנופל (הפצצות הישראליות)".

ס' בת 12 וגרה בעזה. ברקע נשמע אביה גוער בה: תתרחקי מהחלון. הכל זוכרים איך במתקפת 2009-2008 נהרגו אנשים שעמדו ליד החלון ושוחחו בנייד, ונהרגו מפגיעת טיל ישראלי. היא מודה אחרי מעט לחץ: "כן, מפחדת". היא משתנקת כשברקע נשמע קול נפץ. אחיה מרגיע אותה: זה משלנו. גראד. "כשיש חשמל אנחנו מסתכלים בטלוויזיה. כשאין חשמל, יורדים למטה לשחק". האבא: "אני לא רוצה למנוע מהם לרדת לרחוב, כדי לא להגביר את הפחד שלהם".

בשיחה אחר הצהרים עם נ' מבית לאהיא נשמע קול פיצוץ עצום. "אף 16", היא אומרת. "אנשים כמעט לא יוצאים מהבתים. הכל סגור. כמו בעוצר. אנחנו לא יודעים מה קורה, אין חשמל, אז אין טלוויזיה. שומעים פיצוצים מכל עבר, ורואים עשן. מכיוון שאין חשמל, יש גם קשיים באספקת המים".

ג' ובתה חזרו אתמול ממצרים. בתקופת "עופרת יצוקה" התבדחו אנשים שלו מעבר רפיח היה פתוח, "הרצועה היתה מתרוקנת". והנה, המעבר פתוח, וג' מספרת: "רק מעט אנשים נראו יוצאים. היו יותר שחזרו, כמונו. ברור שאני מפחדת, אבל מקומנו פה, עם כולם. כשהיינו במסוף נשמע פיצוץ עצום. תפסתי בבהלה יד של אחד העובדים והוא צחק ואמר: מה אתך, זה משלנו. בכביש הראשי לעזה נסעו בודדים. מצאנו מכר, נהג מונית, שהסיע אותנו. לאורך כל הדרך שמענו פיצוצים. הכל סגור. אפילו חנויות מכולת. ואף אחד לא מבין מה קורה".

איש חמאס בהפגנת מחאה מעוטת משתתפים ברמאללה: "הישראלים אחוזי אימה מהטילים. אנחנו הפלסטינים כבר רגילים להפצצות והפגזות, והם לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ