גורמים מצריים ל"הארץ": פועלים להשיג הפסקת אש תוך 48-24 שעות

ארדואן, משעל, שליט קטאר ומנכ"ל הג'יהאד באו לקהיר ודנים ברגיעה ■ עשרות רקטות נורו מהבוקר, בתים נפגעו באשכול ובאשדוד. 7 נפצעו קל מאד עד קל ■ צה"ל תקף הלילה 200 מטרות ברצועה וחיסל בכירים בזרוע הצבאית של חמאס

כתבי "הארץ"
כתבי "הארץ"

מבצע עמוד ענן: הלילה תקף צה"ל 200 מטרות ברצועה, בהן לשכתו של הנייה. עשרות רקטות נורו משעות הבוקר על יישובי הדרום, שלושה חיילים נפצעו קל, באשדוד נפצעו ארבעה קל מאד מרסיסים; מספר בתים נפגעו ישירות.

לפי צה"ל, 11 פעילים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי נהרגו הלילה בתקיפות של צה"ל; הפלסטינים מדווחים כי לפחות עשרה מבין 39 ההרוגים עד כה הם אזרחים; ארדואן, משעל, שליט קטאר ומנכ"ל הג'יהאד באו לקהיר ודנים ברגיעה.

16:35 - אזעקה נשמעה בתל אביב ובחולון, ולאחריה קול נפץ. מערכת כיפת ברזל יירטה לפחות רקטה אחת שנורתה לעבר גוש דן.

14:55: השר גלעד ארדן: "אם המבצע יימשך, לא ניתן יהיה לקיים את ההליכים הדמוקרטיים לבחירת המועמדים במפלגות הגדולות, ויהיה צורך לדחות את הבחירות כדי לא לסכן את המצביעים" 

14:45: ראש ממשלת טורקיה ארדואן ואמיר קטאר חמד בן חליפה אלתאני נועדים בשעה זו עם הנשיא מורסי בקהיר. במקביל נמצאים בעיר ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ומזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן שלח, ומקיימים מגעים בניסיון להגיע להפסקת אש בין ישראל לחמאס. גם שר החוץ התוניסאי רפיק עבד אלסלאם אמור להגיע לעיר.

16 מתוך 16 |
1 מתוך 16 |
אלוף פיקוד דרום טל רוסו בב"ש
2 מתוך 16 |
כוחות המילואים בדרוםצילום: דו"צ

14:15: אלי אליקשווילי, שמתגורר בדירה בה פגעה הרקטה באשדוד, אמר: "ישבתי עם אשתי והילדים לאכול צהריים. נכנסנו לממ"ד. אחרי כמה שניות באתי לצאת מהממ"ד ואז נפל הטיל. אמרתי לאשתי לא להילחץ, זה אצלנו". הטיל נחת בחדר השינה בדירה וגרם לנזק רב בבניין.

14:10: שר הביטחון ברק מקיים הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל בני גנץ, מפקדי צה"ל וראשי מערכות הביטחון והמודיעין

13:50: בסך הכל נחתו ארבע רקטות בתוך אשדוד. ארבעה בני אדם נפצעו קל מאד מרסיסים, עשרה נפגעי חרדה. בעליהן של שלוש חנויות שנפגעו במרכז מסחרי במרכז העיר אמר: "אני גר חמש דקות מכאן ובאתי במהירות. כל החנויות נהרסו. יש לי פה שעוני יוקרה. הכל נהרס"

13:40: אחת הרקטות שהתפוצצו באשדוד פגעה בקומה הששית של בניין בן 10 קומות במרכז העיר. מד"א פינה ארבעה פצועי חרדה. נזק רב נגרם למרכז מסחרי במקום. פיקוד העורף סגר את הבניין ובודק כעת את יציבותו

13:30: ישראלים רבים קיבלו הודעות סמס ממי שמכנים את עצמם "גדודי אל קודס", בזו הלשון: "אנחנו נהפוך את עזה לבית עלמין שלךם ולעשות תלאביב של להבה" (הטעויות במקור).

13:25: מספר רקטות התפוצצו בתוך העיר אשדוד. אין נפגעים, אך במקום יש נפגעי חרדה. נזק נגרם לבתים 

13:15: יו"ר מר"צ זהבה גלאון מזהירה מפני כניסה קרקעית של צה"ל לרצועת עזה: "ההנהגה מנסה לגרור אותנו לעוד מלחמת שולל וקורבנות חינם. הניסיון מוכיח שמהלכים קרקעיים הם מתכון בטוח לתסבוכת דמים".

12:55: קהיר מובילה מאמץ אינטנסיבי להגיע להפסקת אש בין חמאס וישראל בהקדם האפשרי – כך אישרו גורמים מצריים בכירים ל"הארץ". את המאמץ מובילים אנשי המודיעין המצרי, בראשות הגנרל רפאת שחאתה, שבשעות האחרונות נפגש בקהיר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל וסגנו מוסא אבו מרזוק. מטרת המודיעין המצרי היא להגיע לסיכום עם חמאס על הפסקת אש שתיכנס לתוקפה תוך 48-24 שעות. לא ברור עדיין מה התוחלת של הפסקת אש שכזו ומה סעיפיה, אך ייתכן שמצרים תסכים, כמחווה לחמאס, להסיר חלק מהמגבלות על הכנסת סחורות לעזה דרך מעבר רפיח. המאמץ החל כבר אתמול לאחר ביקורו של ראש הממשלה המצרי הישאם קנדיל בעזה.

12:40: עד כה נורו כ-650 רקטות לשטח ישראל. 28 מהן נפלו בשטח בנוי. כיפת ברזל יירטה כ-229 רקטות. צה"ל תקף 830 יעדים ברצועה.

12:10: בסיום הערכת המצב שהתקיימה בקריה, הנחה הרמטכ"ל בני גנץ להמשיך ולתקוף ברצועת עזה ולהגביר את קצת הפעילות האווירית. 

12:05: מטח רקטות לעבר אשקלון והמועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב והמועצה האזורית אשכול. פגיעה ישירה בבית במועצה האזורית אשכול, אין נפגעים. שבע רקטות נחתו בשטחים פתוחים באשכול ושער הנגב, שתיים נחתו בתוך יישובים. נזק נגרם גם לרכב. כיפת ברזל יירטה את רוב הרקטות שנורו לעבר אשקלון, אחת נפלה בשטחים פתוחים. 

11:44: שר החוץ התוניסאי, רפיק עבד אסלאם, בביקורו בבית חולים ברצועת עזה: "הביקור שלנו בעזה, בהמשך לביקור של ראש ממשלת מצרים אתמול, אינו רק ביקור הזדהות. נפעל באופן מיידי בקרב הליגה הערבית ומוסדות האו"ם ובעיקר מועצת הביטחון על מנת לעצור את התוקפנות הישראלית". מנהל בית החולים אשפא קרא לשרי הבריאות במדינות ערב להעביר סיוע מיידי לרצועה ובעיקר לבתי החולים. בקבלת הפנים לשר החוץ לא השתתפו ראשי חמאס.

11:24: כביש 232 באזור המועצה האזורית אשכול נסגר לתנועה, למעט עבור תושבי האזור. ארבעה יירוטים נוספים מעל אשדוד, אשקלון ובאר שבע. מתחילת המבצע, מערכת כיפת ברזל יירטה 219 מתוך 650 הטילים שנורו לעבר ישראל. 

11:00: סוללת כיפת ברזל נפרסה הבוקר בגוש דן. הותר לפרסום כי שלושת הפצועים במועצה האזורית אשכול הם חיילים. הם מוגדרים במצב קל ופונו לקבלת טיפול רפואי.

10:35: שר הביטחון אהוד ברק, שוחח הלילה עם מזכיר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה, ועדכן אותו בהתפתחויות המבצע "עמוד ענן". השניים שוחחו על השלכות המבצע ועל המצב האזורי. ברק אמר לפאנטה כי ישראל נחושה להשיג את מטרות המבצע.

10:30: שלושה פצועים קל מנפילת רקטה במועצה האזורית אשכול

10:20: יותר מעשרים רקטות נורו הבוקר לשטחי ישראל. ארבע נפלו בדקות האחרונות בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. רקטה אחד פגעה בחצר בית במועצה האזורית באר טוביה, שלושה בתים ניזוקו, לא היו נפגעים. שמונה רקטות יורטו עד כה על ידי מערכת כיפת ברזל.

09:10: בדקות האחרונות הצבא תקף חוליה שעמדה לשגר רקטות לכיוון באר שבע. במהלך הלילה הותקפו שלוש מטרות ממשל - בניין ממשלת חמאס בלב הרצועה, שם גם נמצאת לשכתו של הנייה, תחנת המשטרה המרכזית בעיר עזה ומטה מנגנון ביטחון הפנים בעיר. מאתמול ב-6 בערב הותקפו 200 מטרות, בהן 120 משגרי רקטות שהיו מוטמנים מתחת לקרקע ו-20 מנהרות הברחה ברפיח. בתקיפות הלילה נהרגו 12 פלסטינים. קצין בכיר בצבא אמר הבוקר כי למרות הגישושים להפסקת אש, הרמטכ"ל הורה להמשיך בתקיפות ברצועה. 

בנוסף, נפגעו פעילים בעלי תפקידים משמעותיים בחמאס. מוחמד אבו ג'לאל, מפקד פלוגה במרכז הרצועה, חאלד שאייר, אחראי למערך הנ"ט, ומוחמד קלב, קצין אחראי בתחום ההגנה האווירית. הופצצו מחסן אמצעי לחימה בבית של פעיל ג'יהאד איסלאמי ברפיח, חמ"ל קשר של הג'יהאד האיסלאמי במחנה אל בוראייג', וביתו של אחמד אנדור, מפקד הגזרה הצפונית של חמאס, שלא נפגע בתקיפה. במקום נפגעו אזרחים. 

07:49: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה באזור אופקים ואחת נוספת מעל באר שבע. חמש רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול ואחת בשדרות.

07:33: בתקיפת חיל האוויר הבוקר בחאן יונס נהרג פלסטיני. 25 בני אדם נפצעו בהתקפה מהאוויר באזור ג'בליה על ביתו של אחד מראשי הזרוע הצבאית של החמאס. מלבד משרדו של הנייה שהופצץ, הותקפו גם מפקדת המשטרה, מנהרות ומסגד ברפיח. בתקיפה נוספת דווח על 30 פצועים בהפצצה שאירעה לפני זמן קצר בצפון הרצועה.

07:28: סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, אומר כי ישנם מגעים רבים בניסיון להביא להפסקת אש זמנית. אבו מרזוק, המועמד לראשות הלשכה המדינית של החמאס, נמצא בקהיר ונחשב למתווך המרכזי בצמרת הארגון בעזה. עם זאת, הוא טוען כי הפסקת האש לא תקרה בקרוב. הבוקר צפויה לבקר בעזה משלחת מתוניסיה, בראשות שר החוץ, סלים בן חמידאן, שאליו יתלוו כמה שרים ועיתונאים.

07:13: אחרי לילה שקט יחסית ביישובי הנגב נשמעו במהלך השעה האחרונה אזעקות במועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ושדות נגב. טרם דווח על נפילות. 

06:18: אתר מפלגת קדימה נפרץ בידי האקרים פרו פלסטינים, המשתייכים כפי הנראה לארגון אנונימוס. באתר מופיע הכיתוב באנגלית "נפרץ" (Hacked) ומצורף סרטון בו נראית חיילת צה"ל ממררת בבכי בעת אזעקה, אמבולנס של זק"א ודירה שנפגעה מרקטה. לפי דיווחים אחרים, נפרצו גם מאות אתרים ישראלים נוספים. 

06:00: חיל האוויר תקף את לשכת ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, שלדברי צה"ל, שימשה גם כבניין המפקדה של הארגון. לא ברור אם יש נפגעים באירוע. שלשום הופצץ גנרטור סמוך לביתו הפרטי של הנייה. בסך הכול צה"ל ביצע הלילה 85 תקיפות ברצועה. 

03:33: בית הנבחרים בארה"ב העביר החלטה התומכת בזכות ישראל להגן על עצמה. אתמול התקבלה החלטה דומה בסנאט, כשבשתי ההצבעות הן התקבלו פה אחד.

02:42: המועצה האסלאמית בארה"ב קוראת לממשל אובמה לפעול "מיד" להפסקת תקיפות צה"ל ברצועה: "אנו מאמינים שיש ביכולת הממשל לעצור את האלימות ולדחוק בישראל להחזיר את הפסקת האש", נמסר בהודעתם.

01:48: הבית הלבן פרסם הודעה בה נמסר כי הנשיא ברק אובמה שוחח הלילה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושב ואמר כי לישראל יש הזכות להגן על עצמה. עוד נאמר כי נתניהו הביע בשיחה את "הערכתו העמוקה" לתמיכתה הכלכלית של וושינגטון במערכת הביטחון של ישראל, ובפרט במערכת כיפת ברזל. אובמה שוחח הלילה גם עם עמיתו המצרי מורסי אודות המצב בעזה. אובמה הודה לו על המאמץ להביא לרגיעת המצב והביע תקווה הדבר יצליח. אובמה הביע צער על אובדן החיים בצד הישראלי והפלסטיני והדגיש, לפי הבית הלבן, את החשיבות ליישב את המשבר במהירות כדי למנוע קורבנות נוספים.‬ אובמה שוחח על ההסלמה גם עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן.

23:53: בשעות האחרונות נהרגו חמישה פלסטינים בפעילות צה"ל בעזה, בהם חאלד שאייר, שהיה בכיר בזרוע הצבאית של חמאס. ביחד עם שאייר נהרגו עוד שלושה מאחיו ואדם נוסף. בסך הכול, מאז תחילת המבצע הצבאי נהרגו בעזה 29 בני אדם. לטענת הפלסטינים, עשרה מהם היו אזרחים.

23:05: לאחר התייעצות בת שעות, ומשאל טלפוני בקרב חברי התשיעייה, אישרה הממשלה את בקשת שר הביטחון וצה"ל להרחיב את גיוס חיילי המילואים עד ל-75 אלף חיילים. סבב הגיוס הנוכחי צפוי לצאת לדרך בשעות הקרובות. לשם השוואה, במהלך "עופרת יצוקה" גויסו כ-10,000 חיילי מילואים ובמלחמת לבנון השנייה גויסו כ-60 אלף.

23:03: מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל נתיבות, מוקדם יותר יירטה המערכת ארבע רקטות מעל אשדוד. רקטה נוספת התפוצצה צפונית לאשדוד, ואחרת בשטח פתוח במועצה האזורית באר טוביה.

22:36: מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות שנורו לעבר אשדוד. לפני כ-20 דקות רקטה נפלה ביישוב במועצה האזורית שער הנגב לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

22:11: בכיר במערך הנ"ט של חמאס, חאלד שאייר, חוסל הערב בתקיפת חיל האוויר. בצה"ל מאשרים כי מטוסים הפציצו הבוקר את בניין משרד הפנים של החמאס ברצועת עזה. כמו כן, בשעות הבוקר הופצו כ-12 אלף הודעות טקסט על ידי צה"ל, ובהן הוזהרו תושבי עזה מלהתקרב לאנשי החמאס. "השלב הבא בפתח, התרחקו מפעילי החמאס", נכתב בהודעות.

21:41: יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), טוען כי המבצע הצבאי בעזה נועד לחתור תחת כוונתו לשדרג את מעמד הפלסטינים באו"ם.

21:32: תושבים המתגוררים בשוליים הצפוניים והמזרחיים של רצועת עזה החלו לעזוב היום את בתיהם בשל ההפגזות הכבדות שבקרבתם, כך העידו חלקם בשיחה עם "הארץ".

21:26: שתי רקטות נפלו בשני יישובים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים, וככל הנראה לא נגרם נזק.

21:06: מטח רקטות נורה לעבר באר שבע. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת ושתיים נוספות התפוצצו, ככל הנראה בשטחים פתוחים. שתי רקטות נורו מחצי האי סיני לכיוון יישוב במועצה האזורית אשכול. רקטה אחת התפוצצה בקרבת בתי מגורים והשנייה התפוצצה מחוץ ליישוב. לא היו נפגעים.

20:44: שלושה פלסטינים, ובהם מפקד בזרוע הצבאית של החמאס - אחמד אבו ג'לאל, נהרגו במהלך תקיפה של צה"ל במרכז הרצועה. על פי הצבא התקיפה היתה של חולייה שעמדה לבצע שיגור.

20:33: שר החוץ, אביגדור ליברמן, בראיון לערוץ 2: "לישראל יש שתי מטרות במבצע בעזה - שיקום יכולת ההרתעה שלנו וחיסול טילים ארוכי טווח. כשנשיג את המטרות הללו, נפסיק את המבצע".

20:20: מאז תחילת המבצע הצבאי בעזה, נורו לעבר ישראל כ-520 רקטות, 190 מתוכן במהלך היום.

19:35: רקטת גראד נורתה לעבר אשקלון, מערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט אותה. הקבינט דן בשעות אלו בבקשת שר הביטחון להרחיב את גיוס המילואים ל-75 אלף חיילים.

18:33: רקטה פגעה פגיעה ישירה בבית במועצה האזורית באר טוביה. נגרם נזק, אך ככל הנראה לא היו נפגעים.

18:24: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטות שנורו לעבר גזרת אשדוד.

18:00: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר המועצה האזורית באר טוביה.

17:45: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

17:36: שר הביטחון, אהוד ברק, אישר את בקשת הצבא להרחיב את גיוס המילואים מעבר ל-30 אלף איש. הבקשה הוגשה לאישור הממשלה.

17:30: הותר לפרסום: הרקטה שנורתה לכיוון ירושלים, התפוצצה בשטח פתוח באזור גוש עציון. לא דווח על נפגעים או על נזק.

17:25: רקטה התפוצצה בשטח פתוח בגזרת באר שבע. לא דווח על נפגעים או על נזק.

17:08: רקטה התפוצצה במפעל בשער הנגב. נזק נגרם למבנה אך לא היו נפגעים. בנוסף, רקטה פגעה במבנה ביישוב במועצה האזורית אשכול. נגרם נזק למבנה, אך ככל הנראה לא היו נפגעים. שתי רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול.

16:45: אזעקה נשמעה בכל אזור ירושלים. חמאס טוען: ירינו על הכנסת. הרקטה נחתה בשטחים פתוחים מחוץ לבירה.

16:29: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטות שנורו לעבר אשקלון ואשדוד. לאחר חמש דקות יורטו גם מספר רקטות מעל באר טוביה וקרית מלאכי, שם נהרגו אתמול שלושה אזרחים מפגיעה בבניין. במושב במועצה האזורית באר טוביה נפלה רקטה אחת, אולם אין נפגעים.

16:10: נשיא מצרים מוחמד מורסי אמר היום כי "מצרים החדשה שונה לגמרי, ונחושה לעצור את ההתקפה על עזה. אני לא רוצה להשתמש בצעדים יוצאי דופן", אמר, "אך אם אראה שהמולדת תחת סכנה, לא אחשוש".

15:50: הותר לפרסום: הפצועים מפגיעת רקטה באשכול הם שלושה חיילים. שניים מהם במצב בינוני ואחד במצב קל. הם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע 

15:25: ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד בצהריים עם הנשיא שמעון פרס ועדכן אותו בפרטי המבצע. נתניהו מקיים בשעה זו הערכת מצב ביטחונית.

14:50: חודשו תקיפות חיל האוויר בעזה, לאחר שהופסקו הבוקר למספר שעות בשל הגעת ראש הממשלה המצרי לרצועה. 

14:31: פגיעה ישירה בבית במועצה האזורית באר טוביה. אין נפגעים, נזק נגרם למבנה.

13:44: שלושה ישראלים נפצעו בפיצוץ רקטה במועצה האזורית אשכול. 

13:41: הטיל שנורה לעבר אזור תל אביב התפוצץ בשטח פתוח. לא היה נזק או נפגעים. אזעקות נשמעו גם ברמת השרון וברחבי גוש דן. 

13:30: אזעקה נשמעה בתל אביב.  

13:09: שני מטחי רקטות נורו לעבר באר שבע וקרית מלאכי. כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות. רקטה נוספת פגעה במגרש חנייה בעיר, נזק כבד נגרם באזור. מטח נוסף נורה לעבר המועצה האזורית אשכול, אחת הרקטות פגעה בלול תרנגולות.  

12:49: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה למצרים לנצל את ההשפעה שלה באזור ולהביא להפסקת אש בין הצדדים.

12:28: מאות אנשי חמאס צועדים בלב רמאללה להבעת תמיכה בעזה ובממשלת הנייה אותה הם מכנים "חוקית". קוראים להפגיז את תל אביב.

12:25: כיפת ברזל יירטה רקטה בשמי שדרות. ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול.

12:05: גורמים בחמאס: ביקורו של ראש ממשלת מצרים קנדיל ברצועה מהווה ביקור הזדהות ולא ניתן לדבר על רגיעה. בחמאס מתנים כל תיווך לרגיעה בכך שהמתווך יהיה מצרי או טורקי. 

12:01: חברות תעופה אירופאיות כמו לפוטהנזה, סוויפט, אוסטריין-אירליינס ואיירפרנס יפסיקו מהלילה להלין את צוותי האוויר שלהן בתל אביב עקב מתקפת הטילים על העיר.

11:46: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול.

11:31: בשעות האחרונות צה"ל לא תקף ברצועת עזה, בין היתר בגלל ביקורו של ראש ממשלת מצרים, הישאם קנדיל. ההפוגה של פעילות חיל האוויר מגיעה לאחר תקיפה של למעלה מ-300 מטרות ברצועה, בעיקר של מצבורי רקטות, עמדות שיגור תת קרקעיות של רקטות גראד משופרות, ופגיעה במערך הפאג'ר.

11:21: עובד של סוכנות הידיעות רויטרס נפגע באורח קל מהירי לעבר מכונית הסוכנות מוקדם יותר הבוקר. קב"ט המועצה האזורית שדות נגב חילץ אותם מהמקום. המכונית עלתה באש. 

הקב"ט סיפר ל"הארץ": "קיבלתי קריאה על רכב שנפגע בתוך שדות החקלאיים. במקום היו שני אנשים שאחד מהם נפגע באורח קל מהפיצוץ וחילצתי אותם מהמקום. 

10:59: השר להגנת העורף, אבי דיכטר, הגיע לשדרות והתייחס לביקורו של ראש הממשלה המצרי ברצועה. "יש התעניינות במה שקורה בעזה מצד מעצמות מוסלמיות באזור, בהן טורקיה ומצרים", אמר, "אבל שום דבר לא ימנע מאתנו להחזיר את ההרתעה". דיכטר הוסיף כי "אנחנו לא נסכן את חייו של ראש הממשלה המצרי בשום פנים ואופן".

השר להגנת העורף הוסיף כי "המהלכים של חיל האוויר בתוך הרצועה משמעותיים ביותר. לעבר ישראל נורו כ-450 רקטות מאז תחילת המבצע, צריך לקחת בחשבון שאנחנו צופים עוד מאות רקטות ביום לעבר יישובי הדרום". דיכטר קרא לאזרחים להישמע להוראות פיקוד העורף.  

10:45: ראש ממשלת מצרים, הישאם קנדיל, בנאומו בעזה: מצרים תומכת בפלסטינים, לא נעבור בשתיקה על מעשיה של ישראל. נסייע לתושבי הרצועה ונאבק בתוקפנות הישראלית. המשלחת בראשותי היא אחת מתוך רבות שיגיעו לכאן. 

10:33: מטח רקטות נורה לעבר אזור אשדוד וקרית מלאכי. כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות. לא דווח על נפגעים או נזק.

10:27: כלי רכב של סוכנות הידיעות רויטרס נפגע מירי שבוצע מרצועת עזה ועלה בלהבות. פרטי האירוע נבדקים.

10:25: רקטת גראד פגעה במגרש חנייה באשקלון. נזק נגרם לכמה מכוניות. לא היו נפגעים.

10:18: פיקוד העורף: גם לאורך השבת אין לקיים אירועים של מעל 100 איש בטווח 40 ק"מ מהרצועה. 

9:55: משרד הביטחון יעביר לידי צה"ל את הסוללה החמישית של כיפת ברזל כבר מחר בערב. מדובר בסוללה עם יכולות יירוט משופרות, הכוללת בין היתר מכ"ם מתקדם. משמעות הדבר היא שהסוללה תוכל להגן על אזורים נרחבים יותר מאשר כיפות ברזל הקודמות. אנשי מנהלת חומה במשרד הביטחון ילוו את לוחמי הסוללה החמישית בזמן הפעלתה בשטח.

9:35: סוללת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר אזור אשדוד. 

9:30: באחד היישובים במועצה האזורית אשכול התגלה הבוקר כי 5,000 עופות מתו במהלך הלילה לאחר שרקטה פגעה בקו חשמל ביישוב. 

9:27: בחצי השעה האחרונה נורו כ-25 רקטות לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול, לא היו נפגעים, אך נזק נגרם למבנה. 

9:27: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר אשדוד והמועצה האזורית חוף אשקלון. 

9:19: הרמטכ"ל הורה לגייס 16 אלף חיילי מילואים, במסגרת ההיערכות להרחבת המבצע.

9:05: 13 רקטות נורו בשני מטחים נורו לעבר המועצה האזורית אשכול. נזק נגרם לבית, לא דווח על נפגעים.

8:50: ראש ממשלת מצרים, היאשם קנדיל, הגיע לביקור ברצועה.

8:31: כיפת ברזל יירטה מטח רקטות שנורה לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון.

8:23: כיפת ברזל יירטה מטח רקטות שנורה לעבר אשקלון .

8:07: סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע למצרים כי צה"ל יחדול מתקיפות ברצועה בזמן ביקור ראש הממשלה המצרי, המתוכנן להבוקר.

8:05: מטח של 6 רקטות נורה לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול. כולן התפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים או נזק.

8:01: במטכ"ל החליטו לגייס כמות ראשונית של כ-16 אלף חיילי מילואים, שבין היתר יחליפו כוחות סדירים שהועברו לרצועה. בנוסף, נקבע כי תזורז הצבתה של סוללת כיפת ברזל החמישית. 

7:57: בתקיפות צה"ל הלילה ברצועת עזה הופצץ גם ביתו של מוחמד סינוואר, מפקד הגזרה הדרומית של חמאס. לפי דיווח של הצבא, לא היה איש בבית בעת ההפצצה. מוקדם יותר במהלך הלילה הופצץ גם גנרטור הסמוך לביתו ומשרדו של איסמעיל הנייה. מתחילת המבצע, הותקפו שמונה מנהרות באזור גדר המערכת שמוגדרות כמנהרות תקיפה – כלומר, כאלה שיש בהן פתח יציאה בתוך שטח ישראל.

7:55: כ-30 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום בעשר הדקות האחרונות. לא דווח על נפגעים או על נזק. 

7:45: מטחי רקטות כבדים נורו לעבר באר שבע, אופקים, שדרות, יישובי עוטף עזה, המועצה האזורית בני שמעון ובפעם הראשונה מתחילת המבצע גם לאזור חורה ולקייה.  

7:23: צה"ל תקף הלילה כ-150 מערכי שיגור לטווחים בינוניים ברחבי רצועת עזה. מתחילת המבצע הופצצו למעלה מ-450 מטרות ברצועה. 

7:13: רקטה פגעה בבית במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים או נזק. 

07:09: שתי רקטות גראד פגעו בשטח עירוני באשדוד, צוותי מד"א מטפלים באשה שנפלה ונפגעה באורח קל ובכמה נפגעי חרדה. 

06:54: הפלסטינים דיווחו כי חיל האוויר תקף במהלך הלילה את משרד הפנים של חמאס.

06:49: אזעקות נשמעו הבוקר באשדוד, אופקים, המועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית חוף אשקלון ובמועצה אזורית שדות נגב. לא דווח על נפגעים או נזק.

03:27 הפלסטינים מדווחים על מספר תקיפות של חיל האוויר, מזרחית לעיר עזה, בחאן יונס וברפיח, לא דווח על נפגעים.

02:15: משלחת הרשות הפלסטינית לאו"ם מבקרת את ארה"ב על תמיכתה במבצע הישראלי בעזה. בהודעה מטעמה נכתב כי "לארה"ב חובה מוסרית לבקש מישראל לא להשתמש בנשק מתוצרתה כדי להרוג ולפגוע באזרחים".

יום שישי, 00:57: רקטות נורו לעבר העיר אשקלון וכן לעבר ישובים במועצות האזוריות שדות נגב וחוף אשקלון. לא דווח על נפגעים או נזק.

משתתפים בהכנת הידיעה: יניר יגנה, גילי כהן, עמוס הראל, אבי יששכרוף, עמירה הס, ברק רביד, ג'קי חורי, יהונתן ליס וזוהר בלומנקרנץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ