דברים שרואים משם |

מבצע בעזה, מלחמה בהסברה

את "עמוד ענן" מלווה מאבק תקשורתי מתוזמר לא פחות מחיסול ג'עברי. מסיורי שטח ועד לתגובות בפייסבוק - ההסברה נלחמת על דעת הקהל העולמית

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

תמונתה של התינוקת הפצועה, בתה של ההרוגה מירה שארף המחולצת מגואלת בדם מהבית ההרוס בקרית מלאכי, התאימה כמו כפפה ליד למדיניות ההסברה של הממשלה. התצלום הופץ אתמול בעשרות אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות. אוהדי ישראל העלו את התמונה לעמוד הפייסבוק והיא אפילו צויצה בחשבון הטוויטר של ראש הממשלה. "חמאס פוגע בכוונה בילדינו", כתב שם בנימין נתניהו או מי מאנשיו. בצהריים הובאה לבית שנפגע קבוצה מאורגנת של עיתונאים זרים, כדי שיחושו מקרוב את האיום על העורף האזרחי של ישראל. 

מבצע "עמוד ענן" הצבאי מלווה במבצע תקשורתי מתוכנן ומתוזמר לא פחות. מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, משרד ההסברה, מערך הדוברות של משרד החוץ, חטיבת דובר צה"ל ועוד שורה של גופים ממשלתיים והתנדבותיים פועלים יחדיו כדי לעצב את התודעה בישראל ובעולם. קברניטי ההסברה עודכנו מראש על האפשרות של פתיחה במבצע צבאי נרחב, גם אם בודדים ביניהם הכירו את הפרטים, תוכניות מגירה מעודכנות כבר היו, וכל הגורמים המדבררים עברו תרגולים משותפים. 

פוסט טראומת המרמרה 

בדובר צה"ל עדין מצולקים מהעיכוב בהעברת צילומי ההתפרעויות ולוחמי הקומנדו הימי המותקפים על סיפון המרמרה. בזמן ששמועות פרועות נפוצו בתקשורת ותומכי ה-IHH שלטו בנרטיב, לקח לצה"ל 14 שעות לשחרר את הסרטונים לפרסום. כדי לקצר את התהליך, הוקם בדובר צה"ל חמ"ל מיוחד שקולט במהרה צילומי תצפית מגורמי חיל האוויר והמודיעין ומתחיל מיד בעריכה. בחמ"ל יושבים גם נציגים ממדור ביטחון מידע והצנזורה המאשרים את החומרים לפרסום והוא מועבר לתקשורת הישראלית והעולמית ובמקביל עולה לאתרי האינטרנט של דובר צה"ל עם קישורים בפייסבוק וחשבון הטוויטר הצבאי. כך יצא לעולם תוך שעות ספורות סרטון התצפית שכבר הפך לקלאסיקה בו נראה רכבו של אחמד ג'עברי העולה בלהבות וצילומי תקיפות של טילי פאג'ר בזמן שהמטרות עוד מעלות עשן. התהליך המהיר והיעיל של שחרור החומרים הוויזואליים נוצר בין השאר למצב בו תקיפה ישראלית תגרום גם לפגיעה קשה באזרחים פלסטינים, וישראל תרצה להוכיח במהרה שמדובר היה במטרה צבאית לגיטימית. 

כתבים זרים במקלטים 

במקביל להעברה המהירה של צילומי התקיפות, מבקשים גורמי ההסברה להסיט את תשומת הלב העולמית מהעצמה הצבאית של ישראל אל עבר הסבל הנגרם לאזרחי הדרום מנפילות הטילים הפלסטינים. העבודה על כך התחילה עוד לפני פתיחת המבצע, כשראש הממשלה הגיע לשני ביקורים מתוקשרים בדרום שנפתחו לצוותי התקשורת העולמית. מערך ההסברה איתר מראש עשרות אזרחים רהוטים ודוברי שפות זרות שצוידו עם המסרים המתאימים לקראת המפגש. משרד ההסברה, באמצעות לשכת העיתונות הממשלתית, אירגן אתמול (חמישי) נסיעה של כתבים מרחבי העולם לקרית מלאכי ואשקלון, כולל ביקור בבית הפגוע ובמרכז השליטה באשקלון. הקבוצה אומנם השקיפה על סוללת כיפת ברזל אבל עיקר הדגש בסיור היה על הסיפור האנושי. העיתונאים הופגשו עם אזרחים רבים, תחת הדרכתו הקרובה של שר ההסברה יולי אדלשטיין וכמעט ללא נוכחות קציני צה"ל. במערך ההסברה סיכמו את הסיור כהצלחה מסחררת לאחר שאזעקת "צבע אדום" תפסה את הכתבים במהלך הביקור באשקלון. "הסיור המחיש לכתבים, שחלקם הגיעו לראשונה לישראל הבוקר, את המורכבות של הסכסוך" אמר מנהל לע"מ ניצן חן, "ואת העובדה שאף מדינה לא תסכים לנפילת טילים על אזרחיה. הם גם חשו זאת על בשרם".
המסר על הפגיעה באזרחים ישראלים יחודד החל מהלילה כשלרשת יועלה אתר בשם Israelis Under Fire (ישראלים תחת אש) בניהולו של משרד החוץ. העובדה שעד כה הפגיעה באוכלוסייה הפלסטינית מועטה יחסית, ולראשונה מזה זמן רב נהרגו אזרחים ישראלים מפגיעת רקטה, מסייעת לגורמי ההסברה להעביר את המסר לתקשורת העולמית.

כרזה שהפיץ דובר צה"ל בחשבון הטוויטר שלו בעת מבצע עמוד ענן

יחידת עילית להכחשות

"כולנו מצולקים מאירועי כפר קאנא למיניהם", אומר דובר ותיק המתייחס לביקורת הקשה שניתכה על ישראל כשפצצות חיל האוויר נפלו על ריכוזי אוכלוסין בלבנון ובעזה. למרות ניסיונות צה"ל לבצע תקיפות כירורגיות ולמנוע פגיעה בבלתי-מעורבים, מודעים היטב במערך ההסברה שככל שמעמיק המבצע בעזה, הסיכוי לפגיעה באזרחים פלסטינים גדל בהתמדה. למצב כזה הוכנו ותורגלו תכניות מגירה עם שורה של אופציות פעולה בהתאם לאירועים.

בנוסף, פועלים צוותי הזמת שמועות שעוקבים ללא הרף אחרי רשתות התקשורת הערביות, בעיקר אלה של הפלסטינים, כדי למנוע מסיפורים המופצים מגורמים עוינים להפוך לעובדות. אתמול בצהריים, כשטענו בג'יהאד האסלאמי שהצליחו לשגר טיל אל עבר תל-אביב, בישראל היו מוכנים תוך דקות עם הכחשה נמרצת. 


מעזה לאשדוד ובחזרה

בנוסף לשפע החומרים שהמערך הישראלי מציע לתקשורת הבינלאומית, התקבלה החלטה לאפשר לכתבים זרים המוצבים בישראל לעבור בחופשיות דרך מעבר ארז אל רצועת עזה כדי לדווח מהצד השני. זאת בניגוד מוחלט למדיניות בתקופת מבצע עופרת יצוקה כשברצועה לא היו כלל כתבים זרים וישראל מנעה מהמאות שהגיעו לישראל לסקר את הלחימה מלעבור לעזה. "המדיניות היא לשדר שאין לנו מה להסתיר כי אנחנו לא פוגעים באזרחים או בתשתית אזרחית בעזה", אומר אחד הדוברים.
ב-24 שעות הראשונות מאז ההתנקשות בג'עברי, הגיעו לארץ כשלושים כתבים זרים שתגברו את המאות שמוצבים דרך קבע בישראל. כדי לקלוט אותם ולנפק להם תעודות עיתונאי, פתחה לשכת העיתונות משרד שפעיל במשך כל שעות היממה. "זה עוד לא רכבת אווירית של עיתונאים כמו בעופרת יצוקה ומלחמת לבנון השנייה, אבל אם המבצע ימשיך מאות יגיעו ואנחנו נהיה מוכנים להם", מסביר בכיר במערך ההסברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ