טילים זה חשוב, אבל גם השיזוף

העירייה אמנם פתחה את המקלטים בתל אביב, אך נדמה שלעת עתה התושבים מעדיפים את בתי הקפה. אם בשדרות ממשיכים לחיות אין סיבה שאנחנו לא"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

תל אביב חזרה לשגרה זמן קצר לאחר ירי הטיל לעבר העיר היום בצהריים. כבכל שישי, רבים מילאו את בתי הקפה והמסעדות, וגם התנועה ברחובות העיר לא פסקה לרגע. במקומות שונים בעיר העידו כי גם במהלך האזעקה לא ניכרה התרגשות מיוחדת. "בתוך העיר למרות הבום המשיכו לשתות אספרסו. הייתי די המום", הודה מפקד מרחב ירקון במשטרה, תת ניצב יורם אוחיון, "אחרי הבום חזרו לשגרה מלאה". הוא עדכן בצהריים את כלי התקשורת כי אותרה זירה אחת, כלשונו, ללא נזק או נפגעים. לדבריו, המשטרה תגברה מאוד את כוחותיה באזור המרכז. אוחיון אמר כי על התושבים להמשיך בשגרת חייהם, אך להיות מעודכנים בהנחיות פיקוד העורף ולהישמע להן. בהנחיית פיקוד העורף, פתחה העירייה את כל המקלטים הציבוריים בתל אביב.

ב-13:29 נשמעה האזעקה ברחבי תל אביב, בפעם השנייה בתוך 24 שעות. בחופי העיר היה באותה שעה בלבול רב. "רוב האנשים בחוף היו תיירים. דאגנו לחיים של האנשים. התרענו במיקרופון לתיירים באנגלית לשכב על הבטן ולשים ידיים מאחורי הראש", סיפר המציל סטפן סרקיסיאן. "לא לקחו אותנו ברצינות. לא הבינו מה אנחנו רוצים מהם. אחרי שהאזעקה הסתיימה שמענו בום". המצילים עצמם לא מיהרו לתפוס מחסה. "לא רצינו להראות פאניקה", הסביר המציל אורי שיק, "רצינו להראות שהכל יהיה בסדר אם ישכבו על הקרקע. אם היינו רצים לא היו מבינים מה קורה, היו רצים אחרינו".

בחופים אחרים, שבהם תחנות ההצלה סגורות, הבלבול היה גדול עוד יותר. איש לא הנחה את התיירים באופן מסודר כיצד לנהוג בעת אזעקה. "רצתי לתוך מבנה ואז שמעתי את הבום. אני ברחתי, אבל הרבה ישבו, לא זזו. היו פה כמה תיירים אסיאתים, המשיכו לאכול, כאילו לא אכפת להם. צריך גם הסברה באנגלית", אמרה רחל שמש, ישראלית המתגוררת בניו יורק. "זה מפחיד. אני מוטרדת, אבל רוצה להיות שזופה קצת לפני שאני טסה חזרה לניו יורק", הסבירה מחויכת את המשך שהייתה בחוף.

חוף הים בתל אביב, היום אחר הצהרייםצילום: הדר כהן

קרוליין ג'ון, תיירת מהולנד, נמנמה על החוף בעת שנשמעה האזעקה. "בחורה צעירה לידי נעמדה והתחילה לרוץ. עקבתי אחריה לשירותים. היא היתה חיוורת ורעדה. גם אני הייתי מפוחדת. ואז שמעתי את הפיצוץ, שהכרתי עד עכשיו רק מסרטים", שחזרה. "שאלתי אותה מה לעשות במצבים כאלה. היא אמרה ללכת למקלט, זה הכי בטוח". אחרי שנרגעה, חזרה ג'ון למלון, סמוך לחוף הים. "שאלתי איפה המקלט. זה מלון קטן, אמרו שאין מקלט, שאני צריכה ללכת למגדל האופרה. הלכתי לשם, הסתכלתי על המקלט, ואני לא יודעת אם זה רעיון כל כך טוב להיות תחת בניין כל כך גבוה אם יפגע בו טיל", אמרה.
ג'ון סיפרה כי היא צפויה לשוב לארצה ביום שני, אך היא שוקלת להקדים את חזרתה.

"אני לא מפחדת, אבל אני לא נינוחה. צלצלתי הביתה ואמרתי שאם יהיה עוד טיל, אנסה לחזור הביתה מוקדם. זה מאוד עצוב לכל האנשים פה. תיירים לא יבואו יותר". בינתיים, החליטה להעביר את אחר הצהריים על החוף, למרות הכל. "אני לא יכולה להישאר עד יום שני במקלט, נכון? אם תהיה שוב אזעקה ארוץ לשירותים". גם זוג תיירים מצרפת, שישב סמוך אליה, לא נראה מוטרד במיוחד. "אנחנו לא בפאניקה. אני בטוח שהצבא הישראלי עושה הכל מצוין", אמר אלי לאון אוחיון.

בשולחן לצדם ישבו יפי ויוסי צבי, המתגוררים זה זמן רב בארצות הברית. "אותי זה תפס על דרך השלום", סיפרה יפי. "הייתי ברכב והקשבתי לרדיו. פתאום באמצע התוכנית אמרו שיש אזעקה באזור תל אביב. עצרתי את הרכב באמצע הכביש. מישהי מאחוריי הניפה את הידיים ואמרה לי 'מה קורה?'. אמרתי לה לצאת מהר. רצנו לסוף מגרש חנייה, לקיר גבוה וארוך. היו שם כמה עשרות אנשים. התכווצנו לשוליים של הקיר. אחרי כמה רגעים מישהו אמר ששמע את הבום אז התפזרנו. כולם חזרו למכוניות בשיא השקט והשלווה".

גם יוסי היה במכוניתו, בשיכון בבלי. "הייתי עם אבא שלי ברכב. לא שמענו את האזעקה. פתאום ראיתי אנשים מחוץ לרכב נצמדים לקירות, פתחתי את החלון ושמעתי את הבום. לא עצרתי, כבר לא היתה סיבה, הייתי קרוב לבית. חזרתי וראיתי את אמא שלי בחדר המדרגות עם המטפלת. מדהים שהטילים הגיעו לתל אביב וכולם כל כך שלווים". בני הזוג תכננו לבלות את אחר הצהריים על החוף והחליטו לא לשנות את התוכניות בעקבות הירי. "כולם אומרים שהמים פנטסטיים, אז באנו לים", אמרה יפי. יוסי הוסיף: "ראינו בטלוויזיה שבשדרות ממשיכים לחיות. אם הם ממשיכים אין שום סיבה שאחרים לא ימשיכו – לפחות עד הטיל הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ