מצרים מחריפה את הטון, אך חותרת להפסקת אש

ראש ממשלת מצרים ביקר בעזה והנשיא מורסי התבטא נגד ישראל, אך עם כל הכבוד לפלסטינים - השניים טרודים בענייניהם ורוצים להחזיר את השקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביקורו של ראש ממשלת מצרים ברצועת עזה עורר לא מעט ציפיות להשגת רגיעה בין ישראל לחמאס. בינתיים, נראה כי מדובר בתקוות שווא. הישאם קנדיל נשלח לרצועה על-ידי הנשיא מוחמד מורסי בשיא הלחימה, אבל אפילו בזמן שהותו שם לא הופסקה האש. החמאס, ויתר הפלגים הפלסטיניים, המשיכו בהרעשה בזמן הביקור ההיסטורי וקינחו בעוד ניסיון כושל לפגוע בתל אביב, מיד לאחר עזיבת קנדיל.

ראש הממשלה המצרי, אולי בעל כורחו, שימש כמגן אנושי לחוליות השיגור. כשחיל האוויר פגע בחוליות שיגור בצפון הרצועה נהרגה ילדה פלסטינית, שגופתה הובאה לבית החולים בעת שקנדיל ביקר בו.

בינתיים מורסי אינו בוחל במלים כלפי ישראל. ביומיים האחרונים הוא שוחח כמה פעמים עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. על-פי דיווח ב"וושינגטון פוסט" ביקור קנדיל ברצועה נעשה בתיאום עם וושינגטון. אולם, ההצהרות של הנשיא המצרי רק הופכות קיצוניות ובוטות יותר. "אני לא רוצה להשתמש בצעדים יוצאי דופן", אמר בתום תפילת יום השישי במסגדי קהיר, "אך אם אראה שהמולדת תחת סכנה, לא אחשוש" – כך על-פי דיווח בעיתון א-שורוק.

ראש ממשלת מצרים בבית חולים בעזה, היוםצילום: אי–פי

לקהיר, חרף הדברים הבוטים, אין עניין בעימות צבאי ישיר או עקיף עם ישראל, ואפילו לא בהמשך הלחימה בין חמאס וישראל. אפשר לשער שבזמן שקנדיל מגנה את ישראל ומורסי מספר כי "מצרים החדשה שונה לגמרי ונחושה לעצור את ההתקפה על עזה", המצרים מפעילים גם לחץ על החמאס ועל ישראל להסכים להפסקת אש בהקדם.

עם כל הכבוד לפלסטינים בעזה ולממשלת חמאס, מורסי טרוד יותר בענייניה של מצרים ובהישרדותה הכלכלית. אם ינתק את קשריו עם ישראל, או לחלופין יאפשר למצב בעזה להמשיך ולהידרדר, הסיוע האמריקאי לקהיר, שזקוקה לו כאוויר לנשימה, יעמוד בסכנה.

אולם, ביקור קנדיל והכרזות מורסי מחזקים את החמאס. ראש ממשלת החמאס ברצועה, איסמעיל הנייה, נשא דברים מתלהמים במיוחד בעת הביקור. גם ראש הלשכה המדינית היוצא של החמאס, חאלד משעל, כבר מסביר שהתגובה על תקיפת מפעל הנשק בסודאן באוקטובר, נשמעה בתל אביב.

אף שהפלסטינים כשלו בפועל בניסיון להכות בתל אביב, הם צברו הישג מורלי: תמונות של אזרחים ישראלים מבוהלים המחפשים מחסה תחת האזעקה בלב גוש דן. אף ששום נזק ממשי בנפש או ברכוש לא נגרם בהתקפות הללו – לעומת הסבל הכבד בערי הנגב. השאלה היא מה חוללו התמונות הללו אצל מקבלי ההחלטות הישראלים. הצמרת הישראלית נכנסה למהלך בעזה מתוך ציפייה שתוכל להימנע מפעולה קרקעית. כעת, כשהרקטות ממשיכות לעוף, היא עלולה להיגרר פנימה. הכוחות הנצברים סביב רצועת עזה עדיין לא קיבלו הנחייה כזו, אולם נקודת ההחלטה מתקרבת. אם עד תחילת השבוע לא תושג הפסקת אש והמאמץ האווירי ימצה בהדרגה את התפוקה שלו, נתניהו יתקרב לנקודת ההחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ