החמאס מרים אף ברמאללה, אך הרשות שותקת

בעוד ב"עופרת יצוקה" דוכאו הפגנות של הארגון באלימות, הפעם מנגנוני הביטחון לא מעזים לפעול. פעיל שמאל: "הרשות אינה רלוונטית". פרשנות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בעוד ישראל מפגיזה את רצועת עזה ומאיימת על חיי בכירי החמאס, מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית אינם מעזים למנוע הפגנה של התנועה ברמאללה. מאות אנשי חמאס יצאו אתמול (שישי) אחרי תפילת הצהריים מהמסגד הגדול באל בירה לעבר כיכר מנארה בעיר. זו לא היתה רק הפגנת כוח של החמאס, אלא גם הפגנת חולשה של ארגוני אש"ף ובראשם פתח: הם לא קראו להפגנה מראש, כמה מהם באו לכיכר אבל היו בטלים בששים.

כשכמה תומכי פתח - ככל הנראה אנשי ביטחון בבגדים אזרחיים – ניסו לקרוא קריאות בעד אחדות לאומית, מפגיני החמאס התגברו עליהם בקריאות הקצובות "חמאס חמאס". דגלי הפתח שהביאו אותם אנשי ביטחון ברגע האחרון בלטו בחריגותם ובמיעוטם. כמה פלסטיניות חילוניות, עזתיות במקור, באו להפגין וחשו לא שייכות. הן אמרו: ההתקפה הישראלית על עזה מוצגת כאן כהתקפה על החמאס, לא על הפלסטינים תושבי הרצועה.

בזמן התפילה, שוטרים פלסטינים חמושים המתינו מחוץ למסגד וצפו במתפללים, שבאין די מקום במסגד שטחו שטיחיהם על המדרכות. רבים מהמתפללים יצאו אחר כך להפגנה. בהתחלה הם היו כ-200-300, ובהדרגה המספר עלה. הם נשאו דגלים ירוקים בוהקים – ואף לא דגל פלסטין אחד - ופוסטרים ענקיים ועליהם תמונתו של רמטכ"ל חמאס, אחמד אל ג'עברי.

קבוצה של כ-30 אנשי חמאס צעדה כמה מטרים מאחורי הגברים מלאי הלהט, שקראו להפגיז את תל אביב, הבטיחו שחמאס תרעיד את האדמה ופעם אחת אף בירכו את "הממשלה החוקית" - קרי, הממשלה בראשות איסמעיל הנייה, קרי ממשלה שאינה ממשלת פיאד. אולי מישהו לחש באוזניהם שזו סיסמה מרחיקת לכת, כי הם לא חזרו עליה. בהדרגה נוספו כמה נושאי דגלי פלסטין, אבל שאר הצועדים לא הצטרפו אליהם בקריאות לאחדות לאומית.

הפגנת פעילי החמאס, היום ברמאללהצילום: אי–פי

זה שנים שמחוזות כאלו – של הפגנה עם דגלים ירוקים - הם נדירים בגדה המערבית, ובמיוחד ברמאללה. במעצרים, בחקירות ובתשאולים, מנגנוני הביטחון של הרשות העבירו במשך שנים מסר ברור שהם לא מתירים לחמאס לצאת למרחב הציבורי. בתקופת "עופרת יצוקה" הפגנות משותפות של אנשי אש"ף והחמאס דוכאו באלימות. רק בזמן שביתת האסירים, באביב, העזו בחמאס לצאת שוב לכמה הפגנות בגדה. ההפגנה היום היתה גדולה יותר ובראשה גם צעדו כמה מבכירי התנועה באזור רמאללה - כמה מהם שוחררו לא מזמן ממעצר מינהלי ישראלי, כמה מהם היו עצורים גם בכלא הרשות.

בכיכר, כתריסר בחורים יצרו שרשרת שהפרידה בין הנשים המפגינות לבין עוברי האורח או תומכי אש"ף, שקיוו להשתתף בהפגנה אך הרגישו דחויים. מוחמד אבו טיר, איש החמאס שגורש מירושלים לפני כשנתיים ושבילה עשרות שנים בכלא ישראל, נשא נאום קצר שלא היה אפשר לשמוע. אחריו ניסה לנאום איש הפתח וסגן השר לענייני אסירים, זיאד אבו עין. אבל הוא נקטע והושתק בקריאות.

חבר באחד מארגוני השמאל שהיה במקום העיר כי "הרשות הפלסטינית אינה רלוונטית. החמאס הצליח לשייך את עצמו לאביב הערבי, למהפכות במצרים ובתוניס, כלומר לעתיד. הרשות הפלסטינית נראית שייכת למשטרים של העבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ