תושבים בשולי עזה החלו לברוח מבתיהם בשל ההפצצות

הפלסטינים מדווחים על 37 הרוגים מתחילת המבצע, בהם 17 אזרחים. הצלב האדום מדווח על נזק שנגרם למרכזים רפואיים ועל עיכוב בפעילות צוותי הצלה

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

חמישה בני אדם נהרגו הבוקר (שבת) כתוצאה מהפצצה של חיל האוויר ברפיח, כך מדווחים מקורות פלסטיניים. מוקדם יותר, בתקיפת צה"ל אתמול בלילה (שישי), נהרגו שישה פלסטינים, בהם אזרח אחד; זאת לטענת בכיר במשרד הבריאות בעזה. 

מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" נהרגו 37 פלסטינים, בהם לפחות 17 אזרחים. גורמים פלסטינים מדוועים כי לפחות ששה מתוכם הם ילדים. עוד עשרות רבות נפצעו. לפי גורמים בצלב האדום בעזה, כמה מרכזים רפואיים, בהם מוקד החירום בג'בליה, ניזוקו כתוצאה מפגיעות בלתי ישירות.

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

תושבים מפנים רכוש מבין הריסות בית שנפגע, היום בעזהצילום: אי-אף-פי

תושבים המתגוררים בשולייה הצפוניים והמזרחיים של רצועת עזה החלו לעזוב אתמול את בתיהם בשל ההפגזות הכבדות שבקרבתם. בשיחה עם "הארץ" תיארו חלק מהם כיצד ההפצצות מהים, היבשה והאוויר, נמשכות ללא הפסק, במרחק של מטרים ספורים מהם, "ומרעידות את האדמה ואת הקירות". 

בין אלה שעזבו את בתיהם אתמול גם בני משפחת סמוני ממזרח שכונת אל זייתון. במהלך "עופרת יצוקה", 21 מבני המשפחה – כולם אזרחים – נהרגו לאחר שביתם הופגז בטילים בהוראת מח"ט גבעתי לשעבר אילן מלכא, שהסיק כי נמצאת במקום חולית חמושים. אחת האימהות במשפחה אמרה ל"הארץ" שכעת היא וילדיה "חיים מחדש את הטראומה של 2009".

גם את ההפצצה הבוקר של משרדי ממשלת החמאס בעזה צפו בחרדה התושבים המתגוררים בסמוך. כבר ביום חמישי אמר ל"הארץ" אדם שגר בקרבת מקום כי אנשים מתכוננים לרגע שבו מטוסי קרב ישראלים יטילו שוב פצצות על הסמל השלטוני האזרחי.

ב-2008 בנייני הממשלה היו בשכונה הדרומית תל אל הווא, ונחרבו אז בסדרה של הפצצות. כשלושה או ארבעה חודשים לאחר ההתקפה, החלו משרדי הממשלה לפעול מבניין קיים באחת מהכיכרות שבצפון העיר עזה, בשכונת נאסר. 

"הלילה היה קשה מאוד", אמר ל"הארץ" ש'. "כל הזמן הפצצות. בחמש בערך התכוננתי לתפילה, ואז שמעתי את ההפצצה הקרובה ותיארתי לעצמי שזה בניין הממשלה". לפי דיווחו, שעתיים לאחר מכן הופצצה עוד מטרה בבנק המטרות הצה"לי - איצטדיון הכדורגל בכיכר פלסטין.

במרחק פחות מ-200 מטרים שוכן מסגד והיו בו באותה עת, לדבריו, אנשים רבים. בנו של ש', א', בן ה-13, סיפר:  "אני ישנתי והתעוררתי מהקול. אף אחד לא צעק אצלנו. מהדף הפצצה הדלתות שלנו ושל השכנים נסדקו או התעקמו. אנחנו משאירים את החלונות פתוחים, כך שזגוגיות לא נשברו. אבל אצל השכנים נשברו. מההדף, לבנים נשרו על מכוניות ושברו אותן. אבן אחת נפלה ועיקמה קצת את המכונית שלנו". 

ש' אמר שביקורו של ראש הממשלה המצרי, הישאם קנדיל, בעזה עודד מאוד את כל מי שהוא מכיר, וחיזק את כושר העמידה של תושבי הרצועה. לדבריו, "היום בא שר החוץ של תוניסיה, ומחר יבואו משלחות מצריות אחרות. כשאני מקשיב לערוצי הטלוויזיה הישראלים, נראה לי שהם לא תופסים את השינוי שעבר על מצרים ותוניס. הם חושבים עדיין במונחים של שליט יחיד שתלוי בארצות הברית, ולא מבינים שעמדתו של העם המצרי משחקת תפקיד חשוב במדיניות המצרים".

בהפצצות בשלושת הימים האחרונים ניזוקו גם מרכזים רפואיים שונים, כך מדווחת עמותת הרופאים לזכויות האדם במודעה שנועדה לפרסום בעיתונים היומיים. ד"ר בשאר מוראד, מנהל שירותי החירום וההצלה של הסהר האדום בעזה, סיפר לאנשי העמותה על הקשיים שבהם נתקלים צוותים רפואיים: "אמנם אין הפצצה ישירה או פגיעה ישירה בשירותי החירום ובמרכזיהם, אך הקרבה הרבה להפצצות, במיוחד אלו שבשטחים הפתוחים בדרום, של מרכז החירום בג'בליה, גורמת נזק רב. רסיסים כבדים וחדים - חלקם במשקל של חמישה קילוגרמים - פוגעים במרכז. לפני הפצצה אנו לא מקבלים כל אזהרה מוקדמת או בקשה לפינוי".

לפי עדות מוראד, "צוותי ההצלה של הסהר האדום ומרכזי החירום הרפואיים ספגו נזק,  בעיקר באזור תל אל הווא, בית החולים אלקודס ומקומות נוספים, כתוצאה מההפצצות הנמשכות. רוב החלונות נשברו, חלק מהגגות החיצוניים והפנימיים התמוטטו או נפגעו חלקית כתוצאה מהדף הפצצות (לא כתוצאה מפגיעה ישירה). גם בניין מרכז החירום וההצלה בג'בליה נפגע, על חדרי הטיפול, מוקד החירום ומשרדיו, כל החלונות נשברו. והבניין ניזוק מבחוץ. חולים רבים מרגישים באיום וחשש מפגיעה במקום בו הם אמורים להיות מטופלים ובטוחים".

"הפגיעה בתשתיות, כגון כבישים, גורמת לקשיים ועיכובים בהגעה לפצועים. לעיתים בשל חסימת כבישים מפעירת בור של פצצה או הרס של בתים ברחובות, לא מתאפשר מעבר אמבולנסים, מה שמחייב את הפרמדיקים ללכת ברגל ולסחוב פצועים תוך סיכון גובר לחייהם, וכמובן עיכוב בהגעה לפצועים וזאת כאשר כל דקה יכולה להיות ההבדל בין חיים למוות", הוסיף מוראד.

לדבריו, "אחד הסיכונים המשמעותיים הוא במקרים של הפצצת מקום בשנית, לאחר שכבר הופצץ והחלו להגיע לשם כוחות הצלה. היו כבר מקרים בהם אותו מקום הופצץ פעמיים בהפרש של דקות או של חצי שעה-שעה, מה שמסכן את צוותי ההצלה. כבר קרה מקרה בו שני פרמדיקים נפצעו בשטח פציעות קלות, בעת שניסו לפנות אזרחים פצועים, זאת כאשר זמן קצר מתחילת הפינוי הוטלה פצצה נוספת לאותו בניין והם נפגעו מרסיסים והדף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ