החל משעות הבוקר (שישי) נורו לעבר ישראל כ-190 רקטות. אחת מהן, שהתפוצצה בשטח המועצה האזורית אשכול, גרמה לפציעתם של שלושה חיילים – שניים מהם במצב בינוני ואחד במצב קל. מתחילת מבצע עמוד ענן, נורו לעבר שטח ישראל כ-520 רקטות, כ-400 רקטות, כ-30 מהן בשטח מיושב. מערכת כיפת ברזל יירטה כ-200 רקטות.

21:06: שתי רקטות נורו מחצי האי סיני לכיוון יישוב במועצה האזורית אשכול. רקטה אחת התפוצצה בקרבת בתי מגורים והשנייה התפוצצה מחוץ ליישוב. לא היו נפגעים. לפני יומיים נורו לאותו היישוב שלוש רקטות שנורו גם הן מחצי האי סיני.

17:36: שר הביטחון, אהוד ברק, אישר את בקשת הצבא להרחיב את גיוס המילואים עד ל-75 אלף איש. בעקבות אישור הבקשה, נערך דיון מיוחד בקרב שרי התשיעייה, שטרם הגיעו לכדי החלטה. סדר הכוחות המדובר כולל כמה אוגדות ולצדן אנשי פיקוד העורף, חיל אוויר, מודיעין וכוחות נוספים.

16:45: אזעקה נשמעה בכל אזור ירושלים. חמאס טען: ירינו לעבר הכנסת. לאחר כשעה בה ניסו כוחות הביטחון לאתר את מקום נפילת הרקטה, נודע כי היא נחתה והתפוצצה באזור גוש עציון. מדובר בפעם הראשונה מאז 1970 בה נורה ירי ארטילרי לעבר ירושלים.

סרטון המציג יירוטים של כיפת ברזל כפי שצולם על ידי מפעילי הסוללה. הסרטון הופץ בעמוד הפייסבוק של "במחנה". שימו לב: בסרטון נשמעים קולות אזעקה.

14:50: חודשו תקיפות חיל האוויר בעזה, לאחר שהופסקו הבוקר למספר שעות בשל הגעת ראש הממשלה המצרי לרצועה.

13:44: שלושה חיילים נפצעו בפיצוץ רקטה במועצה האזורית אשכול. שניים מהם נפצעו באורח בינוני ואחד באורח קל. השלושה פונו לקבלת טיפול לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

13:41: אזעקה נשמעה ברחבי תל אביב. הטיל שנורה לעבר האזור התפוצץ בשטח פתוח. לא היה נזק או נפגעים. אזעקות נשמעו גם ברמת השרון וברחבי גוש דן. לאחר נפילת הטיל, חזרה העיר במהרה לשגרה. "למרות הבום המשיכו לשתות אספרסו. הייתי די המום", הודה מפקד מרחב ירקון במשטרה, תת ניצב יורם אוחיון.

12:28: מאות אנשי חמאס צעדו בלב רמאללה להבעת תמיכה בעזה ובממשלת הנייה אותה הם מכנים "חוקית". קוראים להפגיז את תל אביב. חבר באחד מארגוני השמאל שצפה בהפגנות טען בשיחה עם כתבת "הארץ", עמירה הס, כי "הרשות הפלסטינית אינה רלוונטית. החמאס הצליח לשייך את עצמו לאביב הערבי, למהפכות במצרים ובתוניס, כלומר לעתיד. הרשות הפלסטינית נראית שייכת למשטרים של העבר".

10:45: ראש ממשלת מצרים, הישאם קנדיל, הגיע לביקור ברצועת עזה ואמר: מצרים תומכת בפלסטינים, לא נעבור בשתיקה על מעשיה של ישראל. נסייע לתושבי הרצועה ונאבק בתוקפנות הישראלית. המשלחת בראשותי היא אחת מתוך רבות שיגיעו לכאן.

9:55: משרד הביטחון יעביר לידי צה"ל את הסוללה החמישית של כיפת ברזל כבר מחר בערב. מדובר בסוללה עם יכולות יירוט משופרות, הכוללת בין היתר מכ"ם מתקדם. משמעות הדבר היא שהסוללה תוכל להגן על אזורים נרחבים יותר מאשר כיפות ברזל הקודמות. אנשי מנהלת חומה במשרד הביטחון ילוו את לוחמי הסוללה החמישית בזמן הפעלתה בשטח.

8:01: במטכ"ל החליטו לגייס כמות ראשונית של כ-16 אלף חיילי מילואים, שבין היתר יחליפו כוחות סדירים שהועברו לרצועה. בנוסף, נקבע כי תזורז הצבתה של סוללת כיפת ברזל החמישית.

מאז החל המבצע, בעקבות חיסול רמטכ"ל החמאס אחמד ג'עברי, תקף צה"ל כ-600 יעדים ברצועת עזה. מאז חצות, תקף צה"ל 238 יעדים ברצועה. מאז סיום ביקורו של ראש ממשלת מצרים, היום בצהריים, תקף צה"ל כ-90 מטרות ברצועה.

מרבית התקיפות היו של תשתיות השיגור של חמאס ושל הארגונים השונים ברצועה. בנוסף, הותקפה במהלך היום מנהרת טרור במרכז הרצועה. על פי הצבא, מדובר היה במנהרה שפתח היציאה שלה היה בשטח ישראל ושאמורה הייתה לשמש להוצאת פיגועים. כמו כן, הצבא הפציץ שמונה אתרים שונים הקשורים לייצור המל"ט העזתי.

מתחילת המבצע נהרגו כ-20 פלסטינים, ובהם 10 אזרחים, כך לפי המרכז הפלסטיני לזכויות האדם. ו-257 נפצעו – מתוכם 253 אזרחים. 62 מהפצועים הם ילדים ו-42 נשים. בשעות הצהריים דווח על הרוגים נוספים, אך מקורות עצמאיים ברצועה טרם ביררו את זהותם.

אחר הצהריים אישר שר הביטחון אהוד ברק את בקשת הצבא להרחיב את גיוס המילואים עד ל-75 אלף חיילים. בעקבות כך, הממשלה מקיימת משאל טלפוני בקרב חבריה. מקורות ביטחוניים אמרו ל"הארץ" כי צה"ל נערך להרחבה משמעותית של המבצע, אולם בשלב זה טרם התקבלה הנחייה לפעילות קרקעית. לשם השוואה, במהלך עופרת יצוקה גויסו כ-10,000חיילי מילואים ובמלחמת לבנון השנייה גויסו כ-60 אלף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ