חודשיים מוקדם מהצפוי, סוללה חמישית ומשופרת של כיפת ברזל נפרסה בגוש דן

בעקבות מבצע "עמוד ענן" נמסרה כבר עתה הסוללה החדשה, הכוללת מערכת מכ"ם משופרת שמגנה על טווח גדול יותר של יישובים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

סוללה חמישית של כיפת ברזל נפרסה בגוש דן והחלה היום (שבת) להגן על האזור,  כחודשיים מוקדם מהצפוי. מבצע "עמוד ענן" הביא למסירה מוקדמת של הסוללה החדשה, הנחשבת לבעלת יכולות יירוט גבוהות יותר מיתר הסוללות הפעילות כיום. הסוללה החמישית כוללת מערכת מכ"ם משופרת שמגנה על טווח גדול יותר של יישובים, וכן תוכנה חדשה לניהול היירוטים.

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

הסוללה החמישית מופעלת על ידי חיילים מבית הספר להגנה אווירית של חיל האוויר. בנוסף, גם חיילי מילואים שנקראו במיוחד בצו 8 למבצע "עמוד ענן", לוקחים חלק בהפעלת הסוללה. את החיילים מלווים אנשי התעשיות הביטחוניות ומנהלת "חומה" במשרד הביטחון.

סוללת כיפת ברזל בתל אביב, היוםצילום: הדר כהן

סוללת "כיפת ברזל" החמישית סיימה בחודש האחרון ניסוי מבצעי שהוכיח יכולות יירוט משופרות. עיקר השינוי בוצע במכ"ם המערכת, שעתה מתקדם יותר, ומסוגל לספק הגנה רחבה יותר בשטח בו היא ממוקמת. "אם כיפת ברזל מגנה על איזור מסוים, בהדרגה יוכלו להתמודד בעזרת היכולת המשופרת עם מטחים גדולים יותר של רקטות ובאזורים גדולים יותר באותו השטח", אמר בעבר גורם במערכת הביטחון בהתייחסו לניסוי. מחר צפוי להביא שר הביטחון, אהוד ברק, הצעה לאישור הממשלה להרחבת התמיכה הכספית ב"כיפת ברזל", ולתוספת של 750 מיליון שקלים לשם המשך פיתוח סוללות נוספות.

מאז תחילת מבצע "עמוד ענן", השיגו ארבעת סוללות "כיפת ברזל" הפעילות יירוטים בשיעור של כ-90%. לפי נתונים הנכונים לשעות הבוקר (שבת), כיפת ברזל יירטה למעלה מ-200 רקטות. כ-28 רקטות נחתו בשטחים מאוכלסים, מתוך כ-600 שיגורים לעבר שטחי ישראל. בצבא אמרו כי נתונים אלה נחשבים למוצלחים במיוחד, בייחוד נוכח המטחים הגדולים שישראל סופגת.

בנוסף, בחיל האוויר שינו את מתכונת היירוט של "כיפת ברזל" - מעתה משוגר רק טיל מיירט אחד לעבר כל רקטה המיועדת ליירוט. עד למבצע, שוגרו שתי רקטות מיירטות אל עבר כל טיל שנורה לכיוון אזורים מאוכלסים בישראל. בצבא אמרו כי ניהול מלאי טילי הטמי"ר - מיירטי הרקטות - מתבצע כך שלא יווצר חוסר בחמשת הסוללות המבצעיות.

יירוט של כיפת ברזל בתל אביב, היוםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ