המצב ברצועת עזה: 37 הרוגים פלסטינים, מהם 17 אזרחים

נזק גדול נגרם למבנים שבאזורים המופצצים, בהם גם בתי חולים ומרכזים רפואיים. בסהר האדום מדווחים כי גם צוותי הסיוע לפצועים נפגעים בהתקפות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

מספר ההרוגים הפלסטינים בהפצצות הישראליות הסתכם היום (שבת) בצהריים ב-37 בני אדם, מתוכם 17 אזרחים. כך מדווח המרכז הפלסטיני לזכויות האדם. כמעט 400 בני אדם נפצעו בהפצצות מאז תחילת מבצע "עמוד ענן", רובם אזרחים. 

כך למשל, באחת ההפגזות היום נהרגו שלושה אזרחים שהיו בחברתו של איש עז א-דין אל קסאם, חמד אבו-ג'לאל, שהיה כנראה מטרת התקיפה, ונהרג אף הוא. השלושה הם אחיו של אבו-ג'לאל, אמג'ד אבו-ג'לאל, בן דודו זיאד אבו-ג'לאל, וכן חסן אבו-חמאיל, בן 28 ממחנה הפליטים אל-מראזי. עוד ארבעה חמושים נהרגו בהתקפות היום במרכז הרצועה.

ביום שישי נהרגו מהפגזה ישראלית שלושה אזרחים נוספים - תחריר סלמאן, בת 22 וטלאל סלמאן, בן 27 מבית לאהיא וכן יונס כמאל טאפש, בן 55, שנהרג ברוכבו על אופניים.

ברפיח נהרגו בהתקפות היום בבוקר ארבעה חמושים וכן אזרח אחד - עוואד אל-נחאל, בן 29. במרכז הפלסטיני לזכויות אדם דיווחו גם על עשרות פצועים הבוקר בהפצצת ביתו של סולימאן עבד אל-חמיד סאלח, שלפי מקורות בעזה, השתייך למנגנוני הביטחון של חמאס.
ככל הידוע, בניגוד למקרים אחרים, סאלח לא קיבל התרעה טלפונית על הכוונה להפציץ את ביתו. מהפיצוץ נהרס הבית, ליד מסגד הח'ולאפה בג'באליה, וכל יושביו - 31 בני אדם, בהם 12 ילדים ושבע נשים - נפצעו.

נזק רב נגרם למבנים ברחבי הרצועה, בהם בתי חולים, בתי ספר, מבני דת ומבני ציבור. העיר עזה ספגה בלילה שבין שישי לשבת עשרות התקפות אוויריות, שפגעו במבני ממשלה ומבני ציבור אחרים, רובם בשכונות צפופות אוכלוסין. לצד ההפגזות על בניין הממשלה ופיקוד המשטרה במרכז העיר, הפציץ חיל האוויר בשנית גם את מבנה משרד הפנים, שאותו הפציץ כבר שלשום. מהפצצה זו נגרם נזק לבית החולים אל-קודס, לבית ספר של אונרווא ולאצטדיון.

מרכז הרצועה הותקף מהאוויר ומהים בין שישי לשבת בצהריים 26 פעמים, בהן נהרס מסגד אחד וניזוקו כמה בתים וכן שני בתי ספר של אונרווא. על אזור חאן יונס, ספרו הפלסטינים 16 תקיפות, שבאחת מהן נהרג חמוש אחד ונפצעו חמושים נוספים וכן אזרחים. בהתקפות הופגז גם קמפוס האוניברסיטה האיסלאמית בכפר מעאן, ממזרח לחאן יונס.

רפיח ספגה בין שישי לשבת בצהריים 45 תקיפות, מתוכן 20 שכוונו לאזור המנהרות. בהתקפות על שלושה בתים של חברי ארגונים חמושים נהרגו ארבעה חמושים וכן אזרח אחד, ונפצעו אזרחים רבים. אחד הבתים שהופגזו היה של איש עז א-דין אל-קסאם, מוחמד אבו-שמאללה, והשכנים בבתים הסמוכים לו נפצעו מההפצצה. התקפה נוספת כוונה לעברו של רוכב אופנוע שנסע במחנה הפליטים שאבורה בעיר, אך הוא לא נפגע מהטיל שנורה לעברו. מניסיון השנים האחרונות, מסומנים רוכבי האופנועים במקרים רבים כמטרה להתקפות, בשל חשד כי הם נמצאים בדרכם למשימה צבאית.

במקביל מדווחת עמותת רופאים לזכויות אדם על נזק שנגרם למרכזים רפואיים שונים מאז תחילת המבצע. "אמנם אין הפצצה ישירה או פגיעה ישירה בשירותי החירום ובמרכזיהם, אך הקרבה הרבה להפצצות, גורמת נזק רב", סיפר לעמותה מנהל שירותי החירום וההצלה של הסהר האדום בעזה, הד"ר בשאר מוראד. הוא ציין במיוחד את מרכז החירום בג'באלייה, שנפגע בשל הפצצות בשטחים הפתוחים הסמוכים לו. "רסיסים כבדים וחדים - חלקם במשקל של 5 ק"ג - פוגעים במרכז. לפני הפצצה אנו לא מקבלים כל אזהרה מוקדמת או בקשה לפינוי", הוסיף.

לדבריו, נזק רב נגרם למרכזי החירום הרפואיים ומרפאות הטיפול השייכות לסהר האדום, בעיקר בשכונת תל אל-הווא, שם ממוקם בית החולים של הארגון. "רוב החלונות נשברו וחלק מהגגות החיצוניים והפנימיים התמוטטו או נפגעו חלקית כתוצאה מהדף הפצצות", סיפר הד"ר מוראד, "וכך גם בניין מרכז החירום וההצלה בג'באליה שנפגע, על חדרי הטיפול, מוקד החירום ומשרדיו. חולים רבים מרגישים באיום וחשש מפגיעה במקום שבו הם אמורים להיות מטופלים ובטוחים".

הוא סיפר כי ההתקפות מסכנות גם את צוותי הסיוע עצמם. "לעתים בשל חסימת כבישים מפעירת בור של פצצה או הרס של בתים ברחובות, לא מתאפשר מעבר אמבולנסים, מה שמחייב את הפרמדיקים ללכת ברגל ולסחוב פצועים תוך סיכון גובר לחייהם, וכמובן עיכוב באיתור הפצועים, וזאת כאשר כל דקה יכולה להיות ההבדל בין חיים למוות".

הד"ר מוראד ציין בנוסף כי לעתים מופגזים מקומות בשנית לאחר בואם של צוותי כוחות ההצלה. "זה אחד הסיכונים המשמעותיים", אמר, "היו כבר מקרים שבהם אותו מקום הופצץ פעמיים בהפרש של דקות או של חצי-שעה עד שעה, מה שמסכן את צוותי ההצלה. כבר קרה מקרה בו שני פרמדיקים נפצעו בשטח פציעות קלות בעת שניסו לפנות אזרחים פצועים, זאת, כאשר זמן קצר מתחילת הפינוי הוטלה פצצה נוספת לאותו בניין והם נפגעו מרסיסים והדף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ