נתניהו למנהיגים זרים: מוכן להפסקת אש כוללת, אם ייפסק ירי הרקטות

הקהילה הבינלאומית מתחילה ללחוץ על ישראל לסיים את המבצע ולהימנע מפעולה קרקעית בעזה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בסוף השבוע בטלפון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ועם ראש ממשלת איטליה מריו מונטי. בכל השיחות הביע נתניהו פתיחות להגעה להפסקת אש כבר בימים הקרובים. לדברי דיפלומטים מערביים, נתניהו ביקש מאותם מנהיגים לפעול מול מצרים כדי שזו תלחץ על חמאס והבהיר כי אם לא ייפסק ירי הרקטות, ישראל תיאלץ לפלוש לעזה עם כוחות קרקעיים.

ביום שישי החליטה הממשלה, בסיום משאל טלפוני בין השרים, להרחיב את גיוס המילואים עד ל-75 אלף איש. עד כה גוייסו 40 אלף אנשי מילואים. למרות ההכנות לפעולה קרקעית שנמשכות כל העת, אמר בכיר בלשכת ראש הממשלה כי נתניהו מעדיף להימנע מפעולה קרקעית גדולה ולכן הוא מוכן לשקול הפסקת אש, אם תנאיו ייענו. הבכיר הישראלי ציין כי גם אם תהיה בסופו של דבר פעולה קרקעית, היא תהיה מוגבלת יחסית.

נתניהו הדגיש בשיחות הטלפון עם המנהיגים הזרים כי ישראל דורשת הפסקת אש כוללת, כלומר - הפסקה של ירי הטילים ושל כל ההתקפות האחרות מרצועת עזה, כולל נגד חיילי צה"ל על גדר המערכת. בנוסף, ישראל רוצה להבטיח כי הפסקת האש תהיה ממושכת וכי הירי לא יתחדש תוך שבועות ספורים. בלשכת נתניהו סירבו להתייחס לדברים.

ראש הממשלה נתניהו. דורש הפסקה של ירי לעבר ישראל צילום: מוטי מילרוד

נתניהו היה שבע רצון משיחתו עם אובמה אתמול (שישי), השנייה בתוך כמה ימים, וחש כי הנשיא האמריקאי מעניק גיבוי רב לישראל. גם בהודעות הפומביות מהאיחוד האירופי נמשך הגיבוי לישראל והאחריות למצב מוטלת על חמאס. עם זאת, בערוצים הדיפלומטיים השקטים מסתמנת התחלה של לחץ בינלאומי לסיום המבצע. כך למשל, בהודעה שפרסם הבית הלבן אחרי השיחה השנייה בין אובמה לנתניהו הופיעה שורה שלא הופיעה בהודעה שפורסמה אחרי השיחה הראשונה. "שני המנהיגים דנו באופציות שונות להרגעת המצב", נמסר בהודעת הבית הלבן.

לדברי דיפלומט אירופי ופקיד ישראלי בכיר, אובמה, מרקל ומונטי אמרו לנתניהו שהם תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה וכי חמאס הוא זה שצריך להפסיק את ירי הרקטות כדי להביא להפסקת אש. עם זאת, השלושה ביקשו מנתניהו להימנע בשלב זה מהסלמה נוספת של פעילות צה"ל ברצועת עזה, בדמות פעולה קרקעית, ולתת הזדמנות למאמצי התיווך של נשיא מצרים מוחמד מורסי וראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מול חמאס.

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי ארה"ב מסתייגת מהרחבת המבצע לכדי פעולה קרקעית בעזה. "יש מאמצים רציניים להפסקת אש שמובילים המצרים", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר, "אנחנו רוצים לתת לזה הזדמנות להצליח, אבל צריך לתת מספיק זמן לשיחות. אנחנו שומעים מהישראלים שפעולה קרקעית היא אופציה, אבל מבינים שהם מעדיפים הגעה להפסקת אש".

מסר דומה שקורא להימנע מפעולה קרקעית הגיע גם משר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, שהדגיש ביום שישי כי גם לישראל יש אחריות להרגעת המצב. "פעולה קרקעית תביא לכך שישראל תאבד את האהדה היוצאת מן הכלל שיש כלפיה בקהילה הבינלאומית", אמר הייג. שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, יגיע מחר לביקור בזק בישראל ובמצרים, בניסיון לקדם הפסקת אש. ביום שלישי יגיע לאזור מזכ"ל האו"ם.

במקביל ללחץ הבינלאומי על ישראל, מופעל לחץ כבד על מצרים לכפות על חמאס הפסקת אש. גם אובמה וגם מרקל התקשרו לנשיא מורסי דקות ספורות לאחר השיחות עם נתניהו וביקשו ממנו להגביר את הלחץ על חמאס. דיפלומט מערבי ציין כי מרקל אמרה למורסי שלמצרים יש תפקיד מרכזי בתיווך לקראת הפסקת אש וכי עליו ללחוץ על הארגונים הפלסטינים להפסיק את הירי. הפקיד האמריקאי ציין שאובמה אמר למורסי כי הוא מבקש ממנו לפעול במהירות האפשרית וללחוץ על חמאס להפסיק את הירי.

לדברי דיפלומטים מערביים, מורסי הבהיר בשיחות שקיים עם אובמה ומרקל כי הוא פועל בכל הכוח כדי לקדם הפסקת אש. הוא ציין כי גם הוא שואף להפסקת אש כוללת שתחזיק מעמד. מורסי הדגיש עוד כי הוא אינו מתכוון לנקוט בפעולות שיביאו לביטול הסכם השלום בין ישראל למצרים.

עיקר המגעים מול מצרים התנהלו בימים האחרונים באמצעות ארה"ב והמדינות המרכזיות באירופה. עם זאת, במהלך סוף השבוע התקיימו גם שיחות ישירות בין ישראל למצרים בדרגי פקידים בכירים. שני האנשים שמרכזים את המגעים מול מצרים הם שליחו המיוחד של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, וראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד. השניים קיימו שורה של שיחות עם ראש המודיעין המצרי ראפת שחאתה וסגניו.

בנוסף, בניסיון לחמם מעט את היחסים המתוחים בין המדינות, העביר נתניהו בסוף השבוע מסר אישי למורסי, בו הביע צער על תאונת הדרכים שהתרחשה הבוקר במצרים בה נהרגו יותר מ-50 בני אדם, רובם ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ