"יאללה מלחמה" |

עולים על מדים ויורדים לדרום

כ-40 אלף אזרחים קיבלו צו 8, ונהרו בסוף השבוע לנקודות הכינוס בדרום. למרות חששות מערכת הביטחון, ההתייצבות עד כה מלאה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

"מילא מילואים, אבל למה בשש בבוקר?", נאנח חן, שריונר שנקרא לשירות במסגרת מבצע "עמוד ענן". יחד אתו, כ-40 אלף חיילי מילואים קיבלו צו שמונה, וצבאו עם מכוניותיהם על צמתים באזור הדרום, סמוך לנקודות הכינוס שאליהן התבקשו להגיע.

קול אזעקה שנשמע באזור הבסיס לא משפיע הרבה על המתרחש: רבים מהחיילים המשיכו בהליכה אטית לכיוון הבסיס, היתר עוד חיפשו מקום חניה על גבעה סמוכה. ברגעי האזעקה ניתן להבחין מיד מי כבר למוד "צבע אדום", ומי טרם שמע אזעקה. אלו שכן מנסים להסתתר בתוך תחנת אוטובוס סמוכה, ובה מעלים תהיות מה יקרה אם טיל ינחת בין אלפי המילואימניקים במקום. אלו שלא - ממשיכים לצעוד לכיוון הכניסה לבסיס. אחרי כמה שניות, ניתן לראות את סימני היירוט של כיפת ברזל בשמיים. "זה פעם ראשונה שאני רואה את זה. איזה יופי", אמר חן. 

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר הארץ

נגד מרוגז עמד בכניסה לבסיס וניסה להסביר לנהגי המשאיות וכלי הרכב מדוע הם אינם יכולים להיכנס אליו עם האוטו. על אף תנועות ידיים וצעקות שנשמעו למרחק, הוא התקשה לשכנע את המילואימניקים להחנות במרחק הליכה משמעותי מהבסיס. 

חיילי מילואים בנקודת התכנסות בדרום הארץ צילום: דובר צה"ל

בינתיים, יותר ויותר חיילי מילואים באו למקום והציגו את הצו. "אם כבר הגענו עד פה  - אז יאללה, קדימה, מלחמה", אומר גיל פייגל, בן 36 מראשון לציון. האזעקה שנשמעה בעירו לא גרמה נזק ממשי, אבל הרקטה נחתה, לדבריו, סמוך לביתו, "הבאתי בדיוק את הילדים אליי הביתה".

בינתיים, אחוזי ההתייצבות של חיילי המילואים למבצע "עמוד ענן" גבוהים. סמג"ד באחד מגדודי החי"ר במילואים מספר כי מעבר לחיילים שזומנו לשירות, מתייצבים גם אזרחים שמתנדבים לעלות על מדים. בצבא חששו כי הורים לילדים יתקשו לעזוב את הבית ולהתייצב, בזמן שאזורים נרחבים במדינה חשופים לירי, "זה לא שיקול שנלקח בחשבון", מסביר חייל מילואים נוסף, "הבית סופג טילים כשאני שם וגם כשאני לא".

בסוף השבוע אישר הקבינט את בקשת מערכת הביטחון להרחיב את גיוס המילואים, עד ל-75 אלף אנשי מילואים. צבירת כוחות המילואים מביאה עמה גם ציפייה להמשך. פייגל, כמו אחרים, כמעט שש אלי קרב. הוא גויס גם במבצע "עופרת יצוקה" אך לבסוף לא שולב בלחימה ברצועה, חוויה אותה הגדיר כמאכזבת. "אנחנו כבר לא ילדים", אמר, "עזבנו את המשפחות שלנו בשביל לבוא. אם עשינו את זה, אז צריך לעשות אתנו משהו". 

באופן חריג, גויסו למילואים גם חיילים שהשתחררו השבוע. תומר מגדינו, בן 21 מבאר שבע, בילה בסך הכל יומיים באזרחות, אותם העביר עם אמו, בין אזעקה לאזעקה. "היה תענוג", הוא אומר בציניות ומוסיף, "חייבים להחזיר את השקט הביתה. אי אפשר לשבת בבית ולא לעשות כלום. אני רק מקווה שבסוף לא יתקעו אותנו לשמור באיזה מוצב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ