גיורא איילנד: הסרה של המצור הימי על עזה תמורת הסדר ביטחוני

לדברי ראש המל"ל לשעבר, על ישראל להכיר בכך שעזה היא מדינה בה שולט החמאס, ולכן יש לחתור להסדרת הפסקת אש מול הארגון

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

האלוף בדימוס גיורא איילנד, מי שכיהן כראש המועצה לביטחון לאומי, סבור שתמורת הסדר ביטחוני שיבטיח את הפסקת הירי על ישראל, יש לוותר בסוגיות מדיניות. "האינטרס הישראלי מול עזה הוא אינטרס ביטחוני נטו - שלא יירו עלינו. לכן, אם מגיעים להסדר, עדיף לוותר בנושאים מדיניים תמורת הסדרה ביטחונית טובה יותר".

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

הסדר כזה יכלול, לדברי איילנד, "הפסקת אש על יד שני הצדדים וכן ערבות מצרית לא רק לשקט, אלא לכך שלא ייכנס אמל"ח לעזה. להסדר זה יערבו שחקנים נוספים, דוגמת קטאר וטורקיה". בין הוויתורים המדיניים שאיילנד מציין בתמורה להסדר שכזה - הסרה של המצור הימי מהרצועה, "כך שמדינות האיחוד האירופי יוכלו לשלוח ‘שאטלים' לנמל עזה, תחת פיקוח". איילנד הציע עוד כי ישראל תכיר בכך שעזה היא מדינה ששולט בה חמאס. "זו מדינה ששולט בה שלטון נבחר ואני מצפה שהשלטון הזה ינהג בצורה אחראית, כמו מדינה", אמר.

גיורא איילןנדצילום: מוטי מילרוד

"לא מספיק לומר ‘חמאס ייכנע', צריך לתת משהו, אם לא לחמאס, לאחרים", אמר איילנד. "אי אפשר להגיע להישג שבו צד אחד נכנע. אנחנו שבויים לפעמים בסיסמאות, כמו ‘לא נדבר עם החמאס'. אני אומר הפוך: זו עובדה שהחמאס שולט בעזה ושעזה היא מדינה. צריך להכיר בכך ולנצל את היתרונות שבמצב הזה", הוסיף, "דוברי ממשלה אומרים שמטרת המבצע היא הפסקת הירי, אבל לא בטוח שהם מוכנים לשלם מחיר שאין לו משמעות רבה".

עם זאת, איילנד ציין בנוסף, כי "הסדר תלוי גם במצרים, טורקיה וקטאר. אני מקווה שהם מעדיפים שלא תהיה הסלמה ויעשו דברים מסוימים לשם כך".

בנוגע לצורך בכניסה קרקעית לעזה אמר ראש המל"ל לשעבר כי "אין הכרח בכניסה קרקעית", וציין כי "צריך לשאול מה המטרה שלנו. אם המטרה היא מציאות שבה חמאס לא יורה יותר, הרי שלא חייבים כניסה קרקעית". לדבריו, "אפשר להשיג הרתעה ללא פעולה קרקעית, מה עוד שהפעולה האווירית לא מיצתה את עצמה".

איילנד הוסיף כי לפעולה קרקעית מגבלות משל עצמה, בהן הסכנה כי חיילים יהרגו במהלכה, הפגיעה האפשרית באוכלוסיה אזרחית בעזה וכן מצב של התמשכות הלחימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ