כתבי "הארץ"

מבצע עמוד ענן: לאחר לילה שקט בצד הישראלי חודש ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום. לאחר תקיפות צה"ל ברצועה הלילה והבוקר, דיווחו הפלסטינים על 14 הרוגים, חמישה מהם בפיצוץ מכונית ברפיח. בכיר בפתח, המעורב בשיחות בקהיר, סיפר לסוכנות הידיעות הפלסטינית כי יעברו לפחות כמה ימים עד שהצדדים יגבשו הסכם הפסקת אש. אתמול נהרגו בשכונת ג'בליה 12 אזרחים, בהם נשים וילדים, ככל הנראה בעקבות טעות של צה"ל בזיהוי הבית.

10:57: שני פלסטינים נהרגו בתקיפת צה"ל בחאן יונס. התקיפה כוונה ככל הנראה נגד נוסעי אופנוע שנע בסמוך להם, והפלסטינים מדווחים כי ההרוגים הם עוברי אורח. בעזה נהרג אדם נוסף בעת שנסע ברכבו. 

10:41: ארבע רקטות נורו לעבר אשקלון, שלוש מהן יורטו בידי כיפת ברזל. הרביעית נחתה במתחם בית ספר ריק בעיר וגרמה נזק למבנה. לא היו נפגעים. בית הספר נפגע מרקטה גם לפני כשלוש שנים. 

10:17: שר האוצר יובל שטייניץ הזהיר הבוקר בריאיון לגל"צ כי "אם לא תושג הפסקת אש, צה"ל ירחיב את פעילותו תוך שעות, לא ימים".

09:48: הירי על יישובי הדרום נמשך. עד כה נפלו הבוקר 11 רקטות בשטחי המועצה האזורית אשכול, 1 בשדות נגב ו-1 בשער הנגב.

08:49: לדברי צה"ל, הלילה הופצצו 40 מנהרות הברחה בין רפיח לסיני, והותקפו חמושים שעמדו לשגר רקטות. בנוסף הופצץ אצטדיון בעזה, ממנו זוהו ניסיונות לשגר רקטות. עד כה נהרגו 95 פלסטינים בתקיפות צה"ל ברצועה, שליש מהם בלתי מעורבים.

08:09: 3 פלסטינים נהרגו בתקיפת צה"ל בדיר אל-בלח. באילת מדווחים תושבים כי שמעו קולות נפץ בעיר. 4 רקטות פגעו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, ואחת נוספת בשער הנגב.

07:45: מנתונים עדכניים של צה"ל עולה כי מתחילת המבצע הותקפו למעלה מ-1,350 יעדים, מעל 540 רקטות נפלו בשטחי ישראל - 35 מהן בשטח בנוי, כיפת ברזל יירטה 310 רקטות. 

07:35: גורם בכיר בלשכה המדינית של חמאס אמר לעיתון "אל חייאת" היוצא בלונדון כי תנאי הארגון להפסקת אש הם נצירת האש מצד ישראל, הפסקת החיסולים ואף הסרת המצור על עזה. לדבריו, חייבות להיות ערבויות מצריות ובינלאומיות לתהאדיה. גם בכיר בג'יהאד האסלאמי אמר לעיתון כי ארגונו מעוניין בהפסקת אש. הבכיר בג'יהאד, לעומת זאת, תלה אותה ב"הקלות במעברים והקלה על סבל תושבי עזה", כהגדרתו. ראש המודיעין המצרי, הגנרל ראפת שחאתה, קיבל לידיו את תנאי שני הארגונים בעקבות פגישתו עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ומזכ"ל הגי'האד רמאדן שאלח. על פי הדיווח הוא העביר את התנאים לצד ישראל.

07:01: דובר צה"ל: במהלך הלילה הותקפו כ-80 יעדים ברצועת עזה בהם מנהרות ואתר השיגור ממנו בוצע הירי לעבר קרית מלאכי אמש. בפעילות משולבת עם חיל הים הופצצו גם כמה מבני משטרה של חמאס בעיר עזה.

06:47: הפלסטינים מדווחים כי בשורת תקיפות צה"ל הלילה נהרגו 11 בני אדם, בהם תינוקת בת שנה וחצי, ילד בן 4, צעירה בת 19 ואשה בת 60. כ-70 בני אדם נפצעו, רובם בשכונת זייתון בצפון רצועת עזה. 

06:33: רקטות נורו לעבר המועצות האזוריות חוף אשקלון ושער הנגב. לא דווח על נפגעים או נזק. מדובר בירי ראשון לעבר יישובי הדרום מחצות. 

05:23: הפלסטינים דיווחו כי מניין ההרוגים בתקיפה ברפיח עלה לחמישה. במקביל, סוכנות הידיעות הפלסטינית מדווחת כי שלושה נוספים נהרגו בהפצצת צה"ל במהלך הלילה בשכונת זייתון שבצפון הרצועה. מחצות נהרגו תשעה פלסטינים. על פי הדיווחים בעזה, מתחילת ההסלמה ירו ארגוני הטרור 1,093 רקטות לעבר שטח ישראל.

03:11: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי נביל שעת, בכיר פתח המצוי בפרטי המגעים להפסקת אש המתקיימים בקהיר, אמר כי לא צפויה הסכמה בין הצדדים בימים הקרובים. "זה לא יקרה בימים הקרובים בגלל שישראל מנסה להציב את התנאים שלה תוך שהיא מתעלמת מדרישות חמאס ואינטרסים פלסטינים אחרים", אמר שעת.

הפלסטינים דורשים את סיום המצור על הרצועה, הפסקת הירי לעבר דייגים והקפאת מדיניות החיסולים. שעת סיפר כי חמאס סירב לדרישת ישראל להתפרק מנשקה. בחמאס  הסכימו לחדול מירי כלפי אזרחים בלבד.

01:23: הרשות הפלסטינית פנתה לליגה הערבית בבקשה לקיים דיון דחוף בנעשה ברצועת עזה.

01:00: הפלסטינים מדווחים על שלושה הרוגים בתקיפת חיל האוויר ברפיח. על פי הדיווח, מטוסי צה"ל ירו לעבר מכונית שנסעה בשכונת מיראז' בעיר שבדרום הרצועה. בתקיפה נהרגו מחמוד סמי שאטה, בן 20, וסאבחה מואוויש אל-חשאש, בן 60. שמו של ההרוג השלישי לא פורסם. 

00:03: רשת אל ערבייה מדווחת כי מרוקו הודיעה שתקים בית חולים שדה ברצועת עזה. 

23:27: רק 75 רקטות נחתו היום בשטח ישראל, לעומת ממוצע של 230 רקטות במהלך סוף השבוע - ירידה של כשני שליש בהיקף הירי. בצה"ל מציינים כי מתחילת ההסלמה נרשמו יותר מ-980 שיגורים מרצועת עזה לעבר ישראל, וכ-100 מהרקטות נחתו בתוך הרצועה. על פי נתוני צה"ל, בכל 7 דקות בממוצע נשמעת אזעקה בישראל.

23:17: פגיעה ישירה בבית במושב סמוך לקרית מלאכי, איש לא נפגע. 2 רקטות נוספת נחתו בשטח פתוח בעיר. כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשדוד ורקטה נוספת מעל קרית מלאכי.

22:53: אחד מראשי החמאס ברצועה, ראזי חמאד, טוען כי חמאס וישראל הסכימו על כ-90% מתנאי הסכם הפסקת האש בין הצדדים, כך לפי ערוץ אל-ג'זירה. אחד מראשי הפתח, נביל שעת, השוהה בקהיר, אמר כי המגעים להפסקת האש נכנסו לשלב רציני.

22:40: שר הפנים, אלי ישי, אמר כי הפעולה ברצועת עזה צריכה להימשך. בראיון בחדשות ערוץ 2 אמר ישי: "הפעולה כנראה תורחב ואנחנו מוכנים גם לפעולה קרקעית. צריך לעשות פעולות כל כך קשות וכואבות, כך שארגוני הטרור יחשבו, לא פעמיים אלא מאה פעמים, לפני שהם יורים לעבר ישראל".

22:28: דובר צה"ל דיווח היום כי צה"ל הצליח לפגוע בראש מערך הרקטות של החמאס, יחיא רביע, בתקיפה על ביתו בג'בליה שבצפון הרצועה. כמה שעות מאוחר יותר תיקן דובר צה"ל את הדיווח וטען כי מדובר ב"פעיל במערך הרקטות". אולם מסתבר שהדיווח לא היה מדויק, בלשון המעטה: צה"ל הודיע הלילה כי ככל הנראה טעה בזיהוי הבית. לפי דיווחי הפלסטינים, חיל האוויר תקף בית של אחד משכניו של המבוקש, מוחמד א-דלו, והרג עשרה מבני משפחתו ושני פלסטינים המתגוררים בסמוך.

22:07: דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, אמר הערב בחדשות 2 כי "יכולות השיגור של חמאס דעכו והם נמצאים בלחץ. מאות מהטילים שנורו היום לעבר ישראל נפלו בשטחי רצועת עזה".

21:14: מספר ההרוגים בתקיפת בית משפחת א-דלו בצפון הרצועה עלה ל-12, מתוכם ארבעה ילדים וחמש נשים, בני משפחה אחת. סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי מתחילת המבצע נהרגו ברצועה 72 בני אדם.

21:01: לפי מקורות בקהיר, המו"מ על הפסקת האש עדיין נמשך. לפי הדיווח, ישנם חילוקי דעות בין ראשי הפלגים הפלסטינים השונים לגבי ההסדר הרצוי מבחינתם, והמצרים מפעילים עליהם לחץ כבד להגיע להסכמה ביניהם.

20:56: כוחות רבים של חי"ר ושריון, בסדיר ובמילואים, נערכים בשטחי כינוס במרחק כמה קילומטרים מרצועת עזה, ומתכוננים לקראת כניסה קרקעית אפשרית לרצועה. המפקדים בשטח מתדרכים את החיילים על הפעולה הצבאית ומטרותיה. ל"הארץ" הגיעו דיווחים לפיהם חיילי המילואים שהתגייסו בימים האחרונים מתלוננים על מחסור בציוד, היעדר מזון חם ובעיות באספקת ציוד שינה.

20:45: כ-500 פעילים מצרים נכנסו לרצועת עזה דרך מעבר רפיח כדי להעביר אספקה רפואית ולתמוך בתושבי הרצועה.

19:48: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אופקים. שתי רקטות נחתו בשטחים פתוחים במועצת אשכול.

19:34: הסנטור האמריקאי ג'ון מקיין בראיון לסי-בי-אס: "על ארה"ב להתערב בצורה משמעותית בנעשה במזרח התיכון, ולמנות את הנשיא לשעבר ביל קלינטון לשליח מיוחד לאזור".

18:50: בפעם השנייה היום יירטה סוללת כיפת ברזל בגוש דן רקטת פאג'ר 5. יירוט נוסף באשקלון. 

18:40:בכירים במערך ההסברה הממשלתי דרשו מדובר צה"ל למתן את הציוצים שמעביר דובר צה"ל בחשבון הטוויטר שלו באנגלית. התלונות הגיעו בעקבות תגובות קשות בעולם לחלק מהציוצים הלוחמניים, שכללו צילום של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי עם כיתוב ELIMINATED על פניו וצילום של בית בעזה ששימש להסתרת אמצעי לחימה עליו נכתב ."would you raise your child in this neighborhood?" בעקבות הפנייה, העביר קצין בכיר בדובר צה"ל הוראה למנהלי חשבון הטוויטר "למתן" את הציוצים והם אכן הפכו ביומיים האחרונים לסולידיים ואינפורמטיביים יותר. גורם בדובר צה"ל אישר שהיו בקשות למתן את הציוצים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה שבתקופת המבצע "מגיבים רק על דברים מבצעיים".

18:33: 104 רקטות נורו משעות הבוקר לעבר יישובי הדרום, 38 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. באשדוד נפגעו שני בניינים מפגיעות גראד, איש לא נפצע אך ישנם כמה נפגעי חרדה. באשקלון נפלו שלושה גראדים, ארבעה בנייני מגורים ושני בתים פרטיים נפגעו. באופקים נפלו שלוש רקטות, שני בני אדם נפצעו בינוני וארבעה נפצעו קל. במועצה אזורית שער הנגב כבאי נפצע בינוני בעת שכיבה דליקה שפרצה בעקבות פגיעת גראד. בבאר שבע נפלו שתי רקטות, נזק נגרם לבניין. לדברי הפלסטינים, 22 בני אדם נהרגו היום ברצועה, ו-70 מתחילת המבצע.

17:55: מתאם פעולות הממשלה בשטחים מוסר כי דיפלומטים זרים יצאו מעזה לישראל ו-26 חולים ומלוויהם הועברו לקבלת טיפול רפואי בישראל.

17:30שליח ישראלי הגיע היום לקהיר לשיחות עם אנשי המודיעין המצרי בנוגע להפסקת אש ברצועת עזה, כך אישר פקיד בכיר בירושלים. לדברי הפקיד הבכיר, אין בישראל בשלב זה ציפיות לפריצת דרך בשיחות, וההכנות להרחבת המבצע ברצועת עזה ולמעבר לפעולה קרקעית נמשכות כל הזמן.

16:30: 4 ילדים ו-5 נשים נהרגו בהפצצה של צה"ל על בית משפחה אחת בצפון הרצועה. במהלך היום תקף צה"ל כ-50 יעדים ברצועה, בהם משגרים ומנהרות הברחה. 

15:57: רקטה נפלה סמוך לכלי רכב באופקים. שני בני אדם נפצעו בינוני עד קשה ושלושה נפצעו קל. חמשת הפצועים, בהם זוג הורים צעירים ותינוקת, פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. מאז תחילת המבצע יירטו סוללות כיפת ברזל 302 רקטות בדרום ובמרכז הארץ. יותר מ-900 רקטות שוגרו לעבר ישראל מאז יום רביעי.

15:40: חיל האוויר מבצע כעת פעולה אווירית נרחבת מעל עזה. במהלך הפעילות, נהרג לדברי צה"ל יחיא ביע - בכיר במערך הרקטות של החמאס, שהיה אחראי לחלק ניכר מהירי לעבר ישראל במהלך המבצע הצבאי.

15:38: שר הביטחון, אהוד ברק, אומר כי צה"ל ערוך לפעולה קרקעית ושישראל לא תהסס לצאת אליה אם יהיה בכך צורך. "נמשיך לפעול, להכות ואפילו להעצים את הפעולה. נבצע כל מה שיידרש כדי להבטיח שמטרות המבצע יושגו", אמר ברק במהלך ביקור בסוללת כיפת ברזל בגוש דן. שר הביטחון הוסיף כי "אין לנו כורח, הכרח או קיבעון בקשר לצורך לעשות מתקפה, אבל לא נהסס לעשות אותה - לא בעוד הרבה זמן, בעוד מעט מאוד זמן - אם יהיה צורך".

"כמובן שאנחנו לא נגד האפשרות שבדרך כלשהי חמאס יפסיקו לירות ואנחנו נצטרך לשקול אז את דרכנו ולוודא שהמבצע משיג את מטרותיו". ברק שיבח את התעשיות הביטחוניות ואת מערכת כיפת ברזל. לדבריו, למערכת יש כ-90% הצלחה בסבב הנוכחי, עם כ-300 יירוטים. "אנחנו מסתכלים קדימה באופטימיות. זה ידרוש זמן ועוד משאבים אבל יש יכולת עם כיפת ברזל להגן על כל מדינת ישראל", אמר ברק בסיפוק וציין כי השאיפה היא לפרוס בסופו של דבר 13 סוללות ברחבי המדינה.

לברק התלווה שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. ברק הודה לו על התמיכה האמריקאית במערכת כיפת ברזל, שהסתכמה עד כה בכ-300 מיליון דולר. שפירו התחייב שהתמיכה תימשך בעתיד. הוא התייחס גם למאמצים להשיג הפסקת אש והודה למצרים על מעורבותה.

15:29: מניין ההרוגים בתקיפות בעזה עלה ל-55. לדברי משרד הבריאות של החמאס, 25 מההרוגים הם אזרחים.

15:21: עיתונאים פלסטינים מסרו כי צה"ל מתכנן להפציץ בניין המשמש גם כלי תקשורת בינלאומיים. לדבריהם, הם קיבלו התרעה לעזוב את הבניין.

15:10: רקטה פגעה ישירות בבית באופקים. אישה נפצעה מפגיעת רסיס בידה. במד"א מדווחים על שני נפגעי חרדה. רקטה נוספת פגעה בכביש. במקום כמה נפגעי חרדה

15:04: שר הביטחון אהוד ברק אמר כי צה"ל ערוך לפעולה קרקעית וישראל לא תהסס לצאת אליה אם יהיה בכך צורך. "נמשיך לפעול, להכות ואפילו להעצים את הפעולה. נבצע כל מה שיידרש כדי להבטיח שמטרות המבצע יושגו", אמר ברק במהלך ביקור בסוללת כיפת ברזל בגוש דן. לצד זה הוסיף: "אין לנו כורח, הכרח או קיבעון בקשר לצורך לעשות מתקפה, אבל לא נהסס לעשות אותה - לא בעוד הרבה זמן, בעוד מעט מאוד זמן - אם יהיה צורך".

15:02: נשיא ארה"ב ברק אובמה, המבקר בתאילנד, אמר כי הוא "תומך לחלוטין בזכותה של ישראל להגן על עצמה". לדבריו, "אף מדינה בעולם לא היתה משלימה עם גשם של טילים על אזרחיה שנורה מחוץ לגבולותיה. אנו תומכים בצורה מלאה בזכותה של ישראל להגן על עצמה". אובמה הבהיר ש"עדיף" להימנע מפלישה קרקעית לרצועה, וכי הוא בקשר עם מנהיגי מצרים וטורקיה בניסיון להבטיח את תמיכתם בעצירת ירי הרקטות של החמאס. "המסר שלי הוא שלישראל זכות מלאה לצפות שלא יהיה ירי טילים לתוך השטח שלה. אם ניתן להשיג את זה ללא העצמת הפעילות הצבאית בעזה, זה עדיף, לא רק לתושבי עזה אלא גם לישראלים. נראה איזו התקדמות תהיה ב-24, 36, 48 השעות הבאות".

14:54 במהלך היום, נורו לעבר אשקלון כ-20 רקטות גראד. שני בתים ספגו פגיעה ישירה ושני בני אדם נפצעו קל. למרות המתקפה העזה, נכים המתגוררים בעיר לא מצליחים להגיע למחסה ראוי בשל היעדר תשתית ראויה. לחצו לקריאת הכתבה המלאה.

14:47: מערכת כיפת ברזל יירטה חמש רקטות שנורו לעבר אשדוד. שתי רקטות שנורו לעבר המועצה האזורית אשכול והתפוצצו בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

שר החוץ ליברמן אמר במהלך מסיבת עיתוניאים עם עמיתו הצרפתי: "התנאי הראשון והחשוב ביותר להפסקת אש הוא הבטחה מצד כל ארגוני הטרור ברצועה להפסיק את האש".

14:04: לפחות 15 רקטות נורו לעבר אשדוד, אשקלון וגן יבנה. לפחות 9 רקטות יורטו. שלוש מהן התפוצצו בתחומי אשדוד, האחת בסמוך למרכז מסחרי, השנייה בפיר מעלית של בניין מגורים והשלישית בשטח פתוח, לא היו נפגעים. באזור המרכז המסחרי נגרם נזק רב למכוניות ולחנויות בסביבה. מרבית הזכוכיות במרחק של 100 מטר ממקום נפילת הרקטה התנפצו. מעיריית אשדוד נמסר כי אסון כבד נמנע משום שהתושבים צייתו להוראות פיקוד העורף ושהו במרחבים המגונים. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אשקלון. רקטה שנורתה לכיוון יישוב במועצת שער הנגב פגעה במבנה. נגרם נזק, אך לא היו נפגעים.

מפעלים באזור המרכז החלו לצמצם את כמות החומרים המסוכנים הנמצאים ברשותם. צוותי המשרד להגנת הסביבה עורכים בדיקות ב-22 מפעלים הנמצאים בקרבה לריכוזי אוכלוסייה באזור המרכז ותל אביב.‬

הרמטכ"ל, בני גנץ, סיים הערכת מצב עם אלופי המטה הכללי והורה להגביר את קצב התקיפות ברצועה. מוקדם יותר היום, סייר גנץ בבסיס בדרום בו התאמנו חיילי מילואים לקראת מבצע עמוד ענן.

13:42: ארבע רקטות נורו לעבר באר שבע. מערכת כיפת ברזל יירטה שתיים מהן אחת פגעה פגיעה ישירה בבית, נגרם נזק אך לא היו נפגעים. רקטה רביעית התפוצצה בשטח פתוח, נגרם נזק לבניין. הכבאי שנפצע קודם לכן מנפילת רקטה במועצת שער הנגב, נפגע מרסיס בראשו, והוא מנותח כעת בבית החולים סורוקה. מצבו מוגדר בינוני. ארבע רקטות נורו לעבר המועצה האזורית שער הנגב ושתיים לעבר המועצה האזורית. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

13:20: נוכח פניות רבות של תושבים, עיריית תל אביב-יפו מבקשת מדיירי בתים משותפים להשאיר את דלתות הכניסה לבניינים פתוחות. זאת על מנת שחדרי המדרגות יוכלו לשמש מחסה עבור תושבים שעוברים ברחוב בעת אזעקה.

13:15: על פי דיווחי הפלסטינים, שישה בני אדם נהרגו היום ברצועת עזה. מאז תחילת המבצע הצבאי נהרגו 52 פלסטינים. בדקות האחרונות יירטו סוללות של כיפת ברזל רקטה באזור נתיבות, שתי רקטות באזור אופקים, שתיים בשדרות וחמש רקטות שנורו לעבר אשקלון. רקטה נוספת פגעה בבית בשדרות, כוחות ההצלה בדרכם למקום. באשדוד, נפגע בית מנפל של גראד שיורט קודם לכן.

12:57: שרת החוץ של ארה"ב, הילארי קלינטון, התייחסה למבצע הצבאי בעזה ואמרה "בשבועות האחרונים ראינו ירי גובר של רקטות בצורה שגרמה לישראל לצאת לפעולה החלטית, והיא פעלו. עוד דבר שראינו זו יכולת גוברת של גורמים קיצונים בעזה להשתמש בטילים - וגם הרצון להשתמש בהם. זה משנה את הדינמיקה. כשיש אזעקות בתל-אביב לראשונה מזה שנים רבות, זה משמש תזכורת כמה חריפים האתגרים הביטחוניים.

קלינטון דיווחה גם על השיחות שקיימה עם המצרים במטרה שאלו ישפיעו על החמאס. "השיחות אתם היו קונסטרוקטיביות, הם היו פתוחים לפרספקטיבה שלנו. התפישות שלנו לא בהכרח חופפות, אך אנו חולקים אינטרס משותף להביא לרגיעה, והם עושים צעדים לנסות לעשות זאת. אנו מאמינים שיש להם את היכולת והאמינות לשכנע את החמאס ובעלי בריתם לעצור".

12:40: 117 משאיות נכנסו היום דרך מעבר כרם שלום לרצועת עזה כשעליהן ציוד הומניטרי וציוד רפואי.

11:42: משעות הבוקר תקף צה"ל כ-70 יעדים ברצועת עזה. חמש רקטות התפוצצו בשטח ישראל, ומערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות. על פי הצבא, מתחילת המבצע הצבאי בעזה נורו לעבר ישראל כ-900 רקטות. מעל ל-30 התפוצצו בשטח בנוי. מערכת כיפת ברזל יירטה כ-270 רקטות. כמו כן, הותקפו כ-1,000 יעדים ברצועת עזה.

11:41: חמש רקטות התפוצצו בשטח המועצה האזורית שער הנגב. כבאי נפצע בינוני ופונה לבית החולים סורוקה.הוא נפגע במהלך כיבוי שריפה שפרצה כתוצאה מנפילת רקטה, כאשר למקום נורתה רקטה נוספת. משעות הבוקר נורו לעבר העיר אשקלון 12 טילי גראד - ארבעה מהם התפוצצו בתחומי העיר. שניים פגעו פגיעות ישירות בבתי מגורים, שני בני אדם נפצעו קל ומספר אנשים לקו בחרדה. טיל נוסף פגע במכונית וגרם לנזק רב, והרביעי התפוצצה בשטח פתוח.

11:21: צה"ל תקף את האזור ממנו נורתה הרקטה לעבר גוש דן; השר להגנת העורף אבי דיכטר התייחס לירי ואמר כי ישנה התרופפות במימוש הנחיות ההתגוננות. "זהו לא זמן לאדישות". על פי הנחיות המשרד להגנת העורף, בעת אזעקה, יש להיכנס למרחב מוגן. הנהגים מתבקשים לעצור, לצאת מהרכב ולשכב על הקרקע.

בצה"ל הגיבו לטענות של הזרוע הצבאית של החמאס, ואמרו כי לא נורה כל טיל לעבר ספינה של חיל הים.

10:54: רקטה פגעה בבית באשקלון. לא דווח על נפגעים. נזק כבד נגרם לבניין. כוחות ההצלה בדרך למקום. כתוצאה מיירוט הרקטה שנורתה לעבר תל אביב, נחת רסיס של טיל על מכונית באזור חולון וגרם להתלקחותה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר כי ישראל "גובה מחיר כבד מחמאס וערוכה להרחבה משמעותית של המבצע". נתניהו לא התייחס בדבריו למאמצים להגיע להפסקת אש. הוא הזכיר את מגעיו עם מנהיגים שונים בעולם וציין שהדגיש בפניהם את ישראל עושה מאמץ להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע.

10:31: אזעקה נשמעה באזור תל אביב, חולון ובת ים, מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת. גדודי עז א-דין אל קסאם טוענים כי ירו רקטה על ספינת חיל הים מול חופי עזה.

10:07: מטח נוסף נורה לעבר המועצה האזורית אשכול. שלוש מהן נחתו בשטחים פתוחים ואחת מהן בתוך אחד היישובים. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח בבאר טוביה - במקום פרצה שריפה, איש לא נפגע.

09:49: ארבע רקטות נורו לעבר המועצה האזורית שער הנגב, ופגעו בשטחים פתוחים. סוללת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר העיר אשדוד. דקות לפני כן, מטח רקטות נורה לעבר המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב. אזעקה נשמעה בבאר טוביה באשדוד ובאזור קרית מלאכי. מהבוקר נורו 15 רקטות לעבר ישראל.

09:40: ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, אמר כי הוא תומך במאמצים המצריים להפסקת אש זמנית, תהדיא. בשיחת טלפון עם הנשיא המצרי מוחמד מורסי אמר הנייה כי על התהדיא לכלול ערבויות והתחייבויות ברורות לכך שישראל לא תשוב לתקוף ברצועה. מורסי שוחח עם הנייה לאחר שנציגי המודיעין המצרי נפגשו עם ראש השלכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל וסגנו מוסא אבו מרזוק.

על אף הניסיון של קהיר וחמאס להראות בתקשורת כי היחסים בין הצדדים הדוקים מתמיד, בימים האחרונים נתגלעו לא מעט מחלוקות בין הארגון הפלסטיני והמצרים, בגלל כמה סיבות. אחת הדרישות שחמאס מעלה נוגעת לפתיחת מעבר רפיח לכניסת סחורות לעזה, דרישה שמתפרשת כניסיון של החמאס ללחוץ על מצרים ולא על ישראל.

אתמול דיווח העיתון א-שרק אל-אווסט, היוצא בלונדון, כי מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי צפוי להגיע  לעזה, וכי הליגה מביעה תמיכה במאמצי מצרים להגעה להפסקת אש.

09:21: הצבא תקף הלילה שני בניינים המשמשים את כלי התקשורת של חמאס ושל רשתות זרות, על פי הפלסטינים, שישה בני אדם נפגעו בתקיפה. בנוסף, נראה כי צה"ל השתלט על התדרים של תחנות הרדיו של החמאס והג'יהאד האיסלאמי, כדי לשדר מסרים הקוראים לתושבי הרצועה להתרחק מאנשי חמאס וממתקנים של הארגון. "תושב עזה, החמאס משחק באש ומהמר על הגורל שלכם", נמסר בהודעה. "צה"ל מתקדם לקראת החלק השני במבצע. למען ביטחונכם, אתם צריכים להתרחק מתשתיות של החמאס ומאנשיו".

09:08: גורמים רפואיים ברצועת עזה סיפרו לאל-ג'זירה כי מניין ההרוגים ברצועה עלה ל-45 מאז תחילת מבצע עמוד ענן. לדבריהם, עד כה נפצעו 360 פלסטינים.

08:30: רקטה פגעה סמוך לבניין באשקלון. שני בני אדם נפצעו קל מרסיסים וחמישה אנשים לקו בחרדה. צוותי מד"א יצאו לסרוק אם יש במקום נפגעים נוספים. רקטה נוספת פגעה במכונית וגרמה לנזק. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. רקטה נוספת התפוצצה בחוף אשקלון וגרמה נזק לקו מתח גבוה. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר העיר אשקלון.

07:35: מאז תחילת המבצע יירטה מערכת כיפת ברזל כשליש מכלל השיגורים לעבר ישראל. 52 פלסטינים נהרגו מאז תחילת המבצע וכ-400 נפצעו.

07:31: אזעקת צבע אדום נשמעה בשער הנגב ובשדות נגב. רקטה אחת נחתה בשטח פתוח, לא דווח על נפגעים או על נזק.

07:07: צה"ל תקף הלילה עשרות משגרים מוטמנים ומחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור ברצועה. בנוסף הותקפו מחנות אימונים של חמאס ולוחמי ספינות חיל הים ביצעו ירי לעבר מטרות טרור בקו החוף בצפון הרצועה.

05:25: המשקיף הפלסטיני ריאד מנסור פנה אל מועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לעצור את המבצע הישראלי בעזה. בהצהרתו אמר מנסור כי "פשעי מלחמה מבוצעים בידי הישראלים נגד העם הפלסטיני".

03:53 הפלסטינים מדווחים כי שני ילדים נהרגו בתקיפת חיל האוויר בבית להיא.

03:00: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי שישה עיתונאים נפצעו בתקיפת חיל האוויר בצפון הרצועה סמוך למשרדים של כלי תקשורת זרים ומקומיים.

02:55: בעזה מדווחים על 2 הרוגים ו-12 פצועים בתקיפות חיל האוויר בצפון הרצועה.

02:49: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי צה"ל תקף מוצב של הזרוע הצבאית של חמאס ברפיח.

00:27: במהלך סוף השבוע פגע צה"ל בסמלי השלטון של חמאס ברצועת עזה. ביום שבת הפציץ חיל האוויר את מטה ממשלת חמאס, את מטה מנגנון ביטחון הפנים ואת תחנת המשטרה בעיר עזה. מאז תחילת המבצע ביום רביעי האחרון הפציץ צה"ל כמעט אלף מטרות ברצועה. מספר שיגורי הרקטות בסוף השבוע שעמד על ממוצע של כ-230 רקטות ביום, היה נמוך ביחס ליום חמישי, שנחשב ליום המשמעותי ביותר בעורף.

משתתפים בהכנת הידיעה: עמוס הראל, גילי כהן, אבי יששכרוף, יניר יגנה, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, יהונתן ליס, אילן ליאור ונטשה מוזגוביה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ