צה"ל שוב השיב אש בתגובה לירי לעבר רמת הגולן

כדורים תועים פגעו במתחם תל חזקה בו שהו חיילים. בתגובה, צה"ל ירה בהתאם למדיניות פתיחת האש החדשה. בסוריה מדווחים על 3 חיילים שנהרגו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אש נורתה אתמול בלילה (שבת) לעבר כוח צה"ל ששהה בסמוך לתל חזקה שברמת הגולן. מספר כדורים תועים שנורו ככל הנראה על ידי הצבא הסורי, פגעו במתחם בו היה באותה עת כוח תותחנים, אך לא היו נפגעים. החיילים השיבו אש לעבר האזור ממנו נפתחה האש עליהם. על פי אחד הדיווחים בסוריה, כתוצאה מהירי נהרגו שלושה חיילים סורים.

רק ביום חמישי אירעה תקרית נוספת בגבול הצפוני, כשפצצת מרגמה נורתה לעבר כוח שסייר בצד הישראלי של הגדר, וכתוצאה מנתז של הפצצה, נפגע באורח קל מאוד חייל צה"ל. אז החליטו בצבא שלא להגיב על הירי.

לפני כשבועיים החליטו במערכת הביטחון לשנות את מדיניות פתיחת האש בגבול הסורי, ולהגיב על כל ירי תועה לעבר כוחות צה"ל או יישובי רמת הגולן, בין אם מקורו בפעילות הצבא הסורי ובין אם מקורו במהלכי המורדים. כך, ביום ראשון שעבר, ירה צה"ל- לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים- לעבר שטח סוריה. באותו ירי תגובה היה מדובר בטיל מתקדם מסוג "תמוז" המאפשר לצוות המשגר אותו לראות על מסך את המטרה בזמן מעוף הטיל ולכוון אותו בצורה מדויקת עד לרגע הפגיעה.

יום לאחר מכן, שוב השיבה ישראל אש לעבר עמדות ארטילריה של הצבא הסורי. בצה"ל עדיין מעריכים כי מדובר בטעויות אקראיות כתוצאה מיכולות מקצועיות בעייתיות של הצבא הסורי, שמביאות ל"זליגה" של האירועים לשטח ישראל.

יצוין כי מדובר בפעם השמינית בשבועות האחרונים בה הלחימה בסוריה גולשת לתחומי ישראל. ביום חמישי לפני כשבועיים, התפוצצו בשטח ישראל, באזור מושב אלוני הבשן, שלוש פצצות מרגמה שנורו מכיוון סוריה. פצצה אחת נחתה בין בתי המושב ולא התפוצצה. שתי פצצות נוספות התפוצצו סמוך לגדר המערכת, ובמרחק 200 מטרים מהיישוב.

יומיים קודם לכן, פרצה שריפה באזור רכס הבשנית שבמרכז רמת הגולן הישראלית, ככל הנראה בעקבות התלקחות של עשבים אליהם נורו כדורים תועים. ביום שני באותו שבוע, אף נרשמה תקרית ירי נוספת, בה נפגע ג'יפ סיור צה"לי. הג'יפ המשרת מפקד גדוד בחטיבת גולני, קצין בדרגת סא"ל, סייר לאורך גדר הגבול כשקליע בודד פגע בו. באירוע לא היו כלל נפגעים ורק נזק נגרם לרכב הצבאי.

שבוע קודם לכן, ביום שבת לפני כשלושה שבועות, נכנסו טנקים סוריים לתוך הכפר ביר עג'ם שבצד הסורי של רמת הגולן ובכך הפרו, שוב לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, את הסכמות הפסקת האש בין ישראל וסוריה, אשר הושגו ב-1974 ואשר אוסרות כניסת טנקים לתוך האזור, שהוגדר כשטח חיץ. עוד באותו סוף שבוע, פרצה גם כן שריפה בסמוך לגבול כתוצאה מפגיעת כדורים תועים.

אירוע נוסף נרשם בערב יום כיפור האחרון, אז נפלו כמה פצצות מרגמה בתוך שטח ישראל. הפצצות נורו ככל הנראה על ידי הצבא הסורי כתגובה לירי המורדים, ונפלו במטעים הסמוכים לגבול.

טנק ישראלי באזור תל חזקה ברמת הגולן, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ