המבצע הצבאי בדרום |

נכנסים לתקופת ההמתנה

כל עוד לא הגיעה הבשורה מקהיר, הירי מרצועת עזה אל ישראל ומישראל אליה נמשך. אם יצליחו להסכים על הפסקת אש, הפעולה הקרקעית תמנע. פרשנות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

מה שמתרחש מאז שעות הבוקר (ראשון) סביב רצועת עזה הוא עדיין המשך ישיר לאירועי סוף השבוע, לפי שעה בלא תפנית של ממש. שני הצדדים, ישראל וחמאס, עוד מחכים לבשורה משיחות קהיר. אם יופעל שם די לחץ מצד המדינות המוסלמיות - מצרים, טורקיה וקטאר - על צמרת חמאס, קיים סיכוי ממשי לחלץ מהארגון הסכמה להפסקת אש שתמנע את הפעולה הקרקעית. בלעדיה, ישנה אפשרות סבירה שהדרג המדיני יורה לצה"ל להתחיל בהכנסת הכוחות לשטח הפלסטיני.

הלילה שבין שבת וראשון היה השקט ביותר שעבר על תושבי הדרום מאז ההתנקשות בבכיר החמאס אחמד ג'עברי ביום רביעי אחר הצהריים. זו יכולה להיות תוצאה של הלחץ הצבאי המופעל על הארגונים הפלסטיניים, באמצעות תקיפות חיל האוויר, אך גם של החלטה מחושבת: היקף הפגיעות מהאוויר בחוליות הירי ובמאגרי הקטיושות לטווח בינוני ב-24 השעות האחרונות גדול יחסית. לארגונים הפלסטיניים יש עניין לשמור תחמושת לשלבים הבאים של העימות, מה גם שכנראה הגיעו למסקנה שירי לילי לערי הנגב – כשהרחובות ריקים ו"כיפת ברזל" מיירטת את רוב השיגורים – אינו אפקטיבי.

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר הארץ

הירי התחדש כמובן בבוקר, כולל רקטה שיורטה מעל תל-אביב. בד בבד נמשכות תקיפות חיל האוויר. אבל הדברים נסגרים הרחק מעזה – בקהיר ואולי בירושלים, שם כונסה הבוקר הממשלה. כמו בימים הקודמים, למרות ההתלהמויות של חלק מהשרים והח"כים בראיונות לתקשורת, נדמה שהגישה הבסיסית בצמרת הישראלית נותרה בעינה: הפעולה הקרקעית תורחב רק בהעדר ברירה אחרת, אם לא תיכפה הפסקת אש על החמאס.

בינתיים, בגבול הרצועה, נמשכת צבירת הכוחות של צה"ל כהכנה לקראת פעולה אפשרית. הקצינים ביחידות שנפרשות כאן בהדרגה מבקשים לדעת בעיקר דבר אחד: מה יחליטו בירושלים – נכנסים או לא נכנסים? במדגם לא מחייב, מעניין הפער בין תגובות קציני הסדיר והמילואים. ביחידות הסדירות מבקשים שיאשרו כבר את המבצע. המילואמיניקים, שכבר ראו אי אלו הרפתקאות צבאיות בחייהם, מייחלים להסדר שיחסוך את הכניסה.

גם אם תושג הפסקת אש, צריך לקחת בחשבון שלא יהיה כאן הסכם כתוב ומחייב. התרחיש הסביר יותר הוא הסדר בעל-פה, עקיף, שעיקרו "שקט תמורת שקט", בשלב ראשון ליומיים או שלושה. גם בפרק הזמן הזה נידרש עוד לעבור דרך מרחק בלימה, פרק הזמן שייקח לחמאס לאכוף את מרות הפסקת האש על הפלגים הקטנים יותר ועל אנשיו שלו, המבקשים לנקום את דמו של מפקדם ג'עברי. ישנה בעיה נוספת: יורשו של ג'עברי, מרוואן עיסא, טרם צבר את המעמד של קודמו בתפקיד, וקיים ספק אם יוכל להשליט סדר בין הארגונים באותה מידה של יעילות.

בשלב מאוחר יותר, תשאף ישראל להשליט שקט לפרק זמן ארוך יותר, בעיקר במניעת ירי רקטות ליישובים ומניעת פגיעה בחיילי צה"ל, בפעולותיהם משני צדי הגבול. גם במקרה כזה, מדובר בהפוגה בת כמה חודשים עד שנה, לכל היותר. בצבא מבינים היטב שבעזה שולטת הזמניות – אין מה לדבר כעת על הפסקת אש קבועה וארוכת טווח עם החמאס והפלגים הקיצוניים יותר. בכל מקרה, עוד חזון למועד: עד אז, הרקטות ממשיכות לרדת על הנגב – וכמויות גדולות בהרבה של תחמושת מדויקת נופלות גם בשעות אלה על מפקדות ומחסנים של החמאס בתוך הרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ