מהומות באוניברסיטת חיפה סביב עצרת תמיכה במבצע בעזה

מאות התכנסו לעצרת הזדהות עם חיילי צה"ל ותושבי הדרום, וקראו קריאות נגד השמאל והערבים. "ההנהלה מלבה את השנאה", מאשימים סטודנטים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מאות סטודנטים השתתפו היום בעצרת הזדהות עם חיילי צה"ל ותושבי הדרום, שארגנה אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה. המשתתפים קראו "עם ישראל חי" ובתום ההתכנסות שרו את ההמנון. האירוע הדרדר לכדי מהומה כשהחלו להשמע בו קריאות נגד ערבים ונגד השמאל בישראל. מי שהעזו להביע את התנגדותם למבצע "עמוד ענן", זכו לקללות, צעקות וגידופים.

עצרת המחאה מגיעה בתשובה לאירוע אחר שנערך באוניברסיטה ביום חמישי, כאשר מספר סטודנטים ערבים הביעו את התנגדותם למבצע בעזה. ההפגנה התפרשה על ידי רבים כאירוע הזדהות עם חמאס, וגררה ביקורת מצד ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שגינה אותה. גם הנהלת האוניברסיטה ציינה כי מדובר ב"פרובוקציה".

האווירה באוניברסיטת חיפה נוטה להיות טעונה ומתוחה סביב אירועים בטחוניים או ימי ציון כגון "הנכבה". בעבר, כוחות הביטחון התערבו בעימותים בין סטודנטים יהודים וערבים במקום.

אל העצרת היום הגיעו כמה חברי כנסת ופעילי ימין. ברוך מרזל, למשל, קרא לתומכיו בפייסבוק להתייצב לאירוע כדי "להראות לכולם שגם בתא הטרור מאוניברסיטת חיפה נטפל". מלבד מרזל, גם חברי הכנסת אריה אלדד ומיכאל בר ארי ופעיל הימין איתמר בן גביר הגיעו לעצרת. אלדד אמר ל"הארץ" כי החליטו להגיע לאוניברסיטה כי "עם ישראל נמצא במלחמה, תל אביב חוטפת, אפילו ירושלים וכל תושבי הדרום. קשה לסבול שסטודנטים שנהנים מתקציבים באים הנה להביע הזדהות עם רב מרצחים. אני מציע שהאוניברסיטה תארגן לכל הסטודנטים הערבים הסעה לעזה, שישבו שם בסוכת אבלים ושאפילו לא תארגן להם הסעה חזרה". בן ארי הוסיף כי "זה נכון שיש שם קורבנות, אנחנו מקווים שיהיו עוד קורבנות".

יו"ר אגודת הסטודנטים, יוסי שלום, אמר ל"הארץ" כי אין כל קשר בין האירוע שהתקיים ביום חמישי לבין העצרת היום. הוא הוסיף כי האגודה לא הזמינה את חברי הכנסת שהגיעו למקום. "קיימנו עצרת מושלמת עד הרגע שבו הגיעו האנשים הלא רצויים", אמר שלום, "אנחנו לא רוצים פה לא קיצונים משמאל ולא קיצונים מהימין. אף אחד לא הזמין אותם, אין להם מקום להיות פה".

נשיא האוניברסיטה, עמוס שפירא, הגיע לעצרת ואמר כי הוא מגנה הזדהות עם אויבי מדינת ישראל. "בימים אלה, מרקם החיים באוניברסיטה עומד תחת מבחן", אמר שפיר.

כמה מהסטודנטים הפנו אצבע מאשימה כלפי הנהלת האוניברסיטה, ש"מתנערת מאחריות כמי שאמורה להתוות דרך אחרת של דיאלוג וערבות הדדית", כפי שאמרה יעל אברהם, אחת הלומדות במקום. אברהם הוסיפה, כי "האירוע היום רק הגביר את תחושת הקיטוב והשנאה בין הסטודנטים".

גם וויאם בלעום, חבר בוועד הסטודנטים הערבי מטעם בל"ד, האשים את הנהלת האוניברסיטה באימוץ שיח פוליטי, "האוניברסיטה הפכה לימין הקיצוני שאומר בגלוי שרוצים לסלק את הערבים מכאן ולא רוצים לתת זכויות. זה נאמר במפורש והמדינה והאוניברסיטה נותנות לזה יד".

בעקבות האירועים הודיע נשיא אוניברסיטת חיפה, עמוס שפירא, על השעיית הפעילות הציבורית בקמפוס לשבועיים הקרובים. לדברי שפירא, "הייעוד המרכזי של האוניברסיטה הוא הוראה ומחקר אקדמי, תוך שמירה על ביטחון הסטודנטים וחברי קהילת האוניברסיטה. לאור המצב בארץ והאירועים האחרונים באוניברסיטה, וכדי למנוע מגורמים קיצונים לנצל את המצב כדי ליצור פרובוקציות ועימותים, החלטתי להפסיק לתקופה מוגבלת את הפעילות הציבורית בקמפוס".

אוניברסיטת חיפה, היוםצילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ