כפר קנא הפלסטיני? |

הריגת משפחה שלמה בעזה - תחילתה של הסתבכות

בעוד ראשי חמאס מסתתרים במנהרות האוכלוסייה האזרחית נותרה חשופה להפצצות צה"ל. עם החיבוק מהעולם הערבי, נראה שחמאס לא ממהר לסיים את הלחימה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תמונות הזוועה שהגיעו הערב (ראשון) מבית משפחת א-ד'ילו שבמרכז רצועת עזה, עלולות לבשר על "כפר קנא" פלסטיני. ממש כשם שהתמונות שהגיעו מהכפר במלחמת לבנון השנייה שינו את פניה, והפכו את דעת הקהל העולמית נגד הפעולה הישראלית, כך גם הפגיעה היום בבית והריגת כל 12 יושביו עלולה להביא ללחץ ערבי, אירופי ומעל הכול אמריקאי על ישראל, לעצור מיד את ההתקפות האוויריות במבצע עמוד ענן.

בין ההרוגים בבית חמש נשים, ארבעה ילדים ושלושה גברים. בערוץ אל-ג'זירה שודרו היום שוב ושוב תמונות גופותיהם של ארבעת הילדים, בגילאי שנתיים עד חמש, שכובות זו על זו בבית החולים בעזה. השידורים החיים מהבית התמקדו בתיעוד הניסיונות לחלץ ניצולים מבין ההריסות אך המראה היחיד היה של גופה נוספת שהתגלתה שם.

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר הארץ

התמונות הללו שודרו לכל רחבי העולם הערבי, וזאת ערב בואה של משלחת שרי החוץ של הליגה הערבית שאמורה להביא עמה נוסח הסכם הפסקת אש. ניתן לשער שממש כמו במקרה 2006, כאשר חיזבאללה נסוג בו מכוונתו להסכים להפסקת אש בעקבות תקרית כפר קנא, גם האירוע הזה יגרום לחמאס רק להקשיח עמדות מול ישראל, לנוכח דעת הקהל הפלסטינית והערבית האוהדת כל כך.

בית משפחת א-דלו שהופצץ בעזהצילום: רויטרס

אחת האינדיקציות לכך שהמבצע ברצועה מתחיל להסתבך, היא העלייה המתמדת במספר הנפגעים בקרב האזרחים הפלסטינים. בכל יום מתרבים הדיווחים ברצועה על פגיעה בילדים, נשים וזקנים, בעוד הפגיעה בפעילי הטרור של חמאס או של ארגונים אחרים מצומצמת יחסית. סיפורה של משפחת א-דלו הוא הדוגמא הבולטת ביותר עד כה מאז תחילת המבצע. משפחה בת 11 נפשות שנמחתה בהפצצה של חיל האוויר, ובכלל זה ארבעה ילדים, ארבע נשים ועוד שלושה גברים שככל הנראה אחד מהם הוא פעיל חמאס.

לתופעה הזו ישנן כמה סיבות. ראשית, החמאס פועל כמובן מתוך אוכלוסייה אזרחית ומסתיר את מצבורי הנשק שלו בשטחים בנויים, וכך באשר למשגרים, הרקטות ועוד. בנוסף, רוב פעילי חמאס דואגים שלא לשהות מעל האדמה רוב שעות היום. הם שוהים ברשת המנהרות שבנה חמאס מתחת לרצועת עזה בשנים האחרונות, ולמעשה נמצאים בדרגת סיכון נמוכה למדי בהשוואה לרוב רובה של אוכלוסיית עזה. גם תהליך שיגור הרקטות לשטחי ישראל קצר למדי ולעתים נעשה בשלט רחוק, כך שיכולת הפגיעה באותם פעילים מצומצמת מאוד.

אך בכל זאת, התמונות מעזה של ילדים קטנים פצועים או הרוגים, ללא קשר לסיבה, מעלות תחושות קשות מאוד. היום (ראשון), לדוגמה, דווח כי לפחות 10 פלסטינים נהרגו בעזה עד שעות אחר הצהריים, מלבד משפחת א-דלו. בין ההרוגים חמישה ילדים ושלוש נשים, בהן תאמר וג'מאנה אבו אסעיפאן, שני תינוקות שנהרגו בהפצצה בג'בליה; תסנים אבו נחאל, בת תשע; אשה בת 52, נואל עבד אל-עאל ;תינוק בן שנה וחצי - איאד אבו חוסה וכן אשה בשם סעדיה א-ד'יב.

תושבים אחרי הפגזת צה"ל ברצועה, היוםצילום: אי–פי

ייתכן שהפגיעה המתרחבת באוכלוסייה האזרחית היא תוצאה של פיחות במספר מטרות האיכות שיש בידי המודיעין הישראלי וחיל האוויר. אמנם בשעות אחר הצהריים דווח על חיסולו של ראש מערך הרקטות של חמאס, יחיא עדיא, שלא נראה שמישהו ברצועה ידע על קיומו ומשום מה שמו כלל לא הוזכר ברשימות ההרוגים. אך הפגיעה במתקנים ריקים של הארגון (בניין ראש הממשלה), או מה שזכה בעבר לכינוי "הפצצות נדל"ן", יכולה גם כן להעיד על תסכול מסוים של צה"ל לנוכח המשך ירי הרקטות ואפילו ביתר שאת, על אף אינספור הגיחות האוויריות וההפצצות בעזה.

בעיה נוספת שעל ישראל להתמודד עמה היא שספק אם ריבוי הנפגעים מקרב האוכלוסייה האזרחית ברצועה, גורם לקברניטי חמאס לשקול מחדש את ירי הרקטות - אולי אפילו להיפך. נראה כי התמונות הרבות של ילדים ונשים שנהרגו במבצע הנוכחי (בסך הכול 67 הרוגים עד כה, כולל פעילי הארגונים, כמעט מחצית הם אזרחים) מסייעות ביצירת דעת קהל פלסטינית וערבית תומכת במיוחד לחמאס. באינטרנט וברשתות החברתיות נשמעת קריאה מפורשת לנקום בישראלים ולהפציץ את תל אביב, כאילו ירי טילים לגוש דן יפתור את בעיותיהם של תושבי הרצועה. חמאס, בשלב זה, נראה שיכור מהתמיכה שהוא מקבל בציבור ובעיקר בתקשורת הפלסטינית שאינה מטילה ספק או שואלת שאלות ולו לרגע. ויחד עם החיבוק שהוא מקבל ממדינות ערב, נראה שחמאס אינו ממהר כלל וכלל לסיים את הלחימה, וממשיך להציג עמדות נוקשות מאוד במשא ומתן המתנהל באמצעות מצרים באשר להפסקת אש זמנית.

גם השמירה על יכולת שיגור הרקטות מהווה מקור נוסף לאופטימיות מבחינת הארגון. על אף ההלם הראשוני מחיסול אחמד ג'עברי והפגיעה במאגרי הפאג'רים, נראה כי הזרוע הצבאית התאוששה מהר מאוד וממשיכה לשגר בכל יום עשרות רקטות לעבר ישראל ואפילו לעבר גוש דן. אמנם כיפת ברזל מונעת עד כה נפגעים רבים בנפש, ובכל זאת, עצם הצלחתה של "ההתנגדות" להגיע לתל אביב באמצעות רקטות מייצור מקומי, הפכו עבור חמאס למקור לגאווה ועבור הציבור הפלסטיני, למקור לעידוד.

נראה כי בארגון רואים באיומי ישראל בפעולה קרקעית כאיומי סרק. גישה דומה נשמעה מפי צמרת חמאס, כמה ימים לאחר תחילת מבצע "עופרת יצוקה" בדצמבר 2008. גם אז לא האמין חמאס כי ישראל תיכנס לרצועת עזה ערב בחירות, וכאשר זו התרחשה נמלטו אנשי הארגון מהלחימה והותירו את האוכלוסייה לספוג את האש. נדמה שצמרת הארגון לא הפיקה את הלקחים מאותה מערכה ומעקב אחר כלי התקשורת של החמאס, כמו גם אחר דברי הרהב של ראשי חמאס בימים אלה, מעלה לעתים תחושה שהארגון עומד לכבוש את ישראל כמעט בכל רגע נתון.

הפרסומים האחרונים של הזרוע הצבאית של הארגון, עז א-דין אל-קסאם, כללו טענות בדבר ירי של טיל מצפון להרצליה, הטבעה של ספינת חיל הים, הפלת מטוס אף-16 ועוד. הבעיה היא שבעוד אנשי החמאס מתבשמים מהישגים שלא היו ולא נבראו וממשיכים בלחימה בעודם ספונים במנהרות מבוצרות, התושבים של רצועת עזה ימשיכו להיות אלה שישלמו את המחיר. וההפצצה היום בצפון הרצועה, על בית משפחת א-דלו, היא רק עוד דוגמה כואבת לכך.

סיקור נרחב: מבצע "עמוד ענן": כל העדכונים || הדברים שישראלים בוחרים לא לדעת || מהומות באוניברסיטת חיפה בעקבות המבצע בעזה || התקפת סייבר על משרדי הממשלה || צה"ל הורג אזרחים ומתחיל להסתבך || לנכים באשקלון נותר רק להתפלל || אלוף בן: למה ג'ני רוצה לחסל אותי? || געגועים לארדואן בעקבות המבצע || גדעון לוי ב-2008: עוד יאמרו שצה"ל לא היכה די

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ