עיריית ת"א הציבה מאבטחים במקלטים בדרום העיר כדי למנוע כניסת מהגרים

חסרי דיור ומהגרים מאפריקה ביקשו ללון במקלטים, שנפתחו בשישי האחרון. העירייה בתגובה: מאבטחים הוצבו לא רק בדרום, אנו מפקחים על כל המקלטים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיריית תל אביב הציבה מאבטחים בכניסה למקלטים הציבוריים שנפתחו שלשום בדרום העיר, בעקבות ניסיונות של חסרי דיור, ובעיקר מהגרים מאפריקה, ללון בהם. המאבטחים מונעים כניסה למקלטים, למעט כאשר נשמעת אזעקה.

ביקור אקראי במקלטים בתל אביב הערב (ראשון) העלה כי רק בשכונות הדרום, ובפרט באזורים בהם יש ריכוז גבוה של זרים, הציבה העירייה מאבטחים. "אפשר להיכנס?", שאלו כמה ילדי מהגרים את המאבטח בכניסה למקלט ברחוב "בעל העקידה" בשכונת שפירא ונענו בשלילה. "ואם תהיה אזעקה?", המשיך אחד הילדים. "אז כן, אבל לא יהיו הרבה אזעקות", ניסה המאבטח להרגיע.

עו"ד עמר שץ מעמותת "אנו פליטים" מחה על התנהלות העירייה. "עצוב שגם בשעה שכל אזרחי ישראל מבקשים מקלט, יש מי שמוצא לנכון להשקיע מכספי הציבור כדי לברור מי יבוא למקלט ומי יישאר מחוצה לו", אמר, "ברור שאנשים שאין להם בית חשופים לפגיעה עשרות מונים יותר מאנשים שהולכים במרחבים מוגנים, ולכן אין מקום להבחין בין צפון ודרום ולבן ושחור. ברור גם שמי שנדחה ברגיעה נרתע מלבוא שוב בזמן אזעקה". 

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר "הארץ"

מאבטח בפתח מקלט בדרום תל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

את ההחלטה לפתוח את המקלטים קיבלה עיריית תל אביב על אף שפיקוד העורף לא הורה לה לעשות זאת. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, הדגיש אתמול כי פתיחת המקלטים נועדה בעיקר להרגיע את הציבור. "מקלטים זה לא הפתרון", אמר, "בדרום אף אחד לא שואל איפה המקלט, אלא איפה המרחב המוגן הקרוב. למרות זאת, כדי להשקיט את התושבים, פתחנו את המקלטים".

נראה שהמקלטים במצב טוב. רבים מהם משמשים בשגרה אמנים שהתבקשו בסוף השבוע לפנות את חפציהם. העירייה מסרה כי התקינה בשנים האחרונות ספסלים ומזגנים ב-200 מתוך 240 המקלטים ברחבי העיר. עם זאת, בסיור קצר ניתן היה למצוא בחלק מהמקלטים גם אסלות שבורות בשירותים ושאריות פסולת.

העירייה לא השיבה לשאלות "הארץ" ביחס למספר המקלטים שבהם הציבה מאבטחים, ההנחיות שניתנו להם ועלות אבטחת המקלטים. עם זאת נמסר כי "לא מדובר בהצבת מאבטחים רק במקלטים בדרום העיר. במסגרת ההיערכות העירונית לחירום מפעילה העירייה בכל העיר מערכת של בקרה ופיקוח על המקלטים הציבוריים, באמצעות עובדי עירייה ומאבטחים. זאת על מנת לשמור על המקלטים פנויים, כשירים, נקיים, מסודרים וראויים לקליטת הציבור בזמן אמת".

בעירייה הוסיפו כי המקלטים בכל העיר נבדקים פעמיים ביום, וכי אם משתלטים עליהם או שמגלים בהם מעשי ונדליזם והשלכת פסולת, מונחים עובדי העירייה והמאבטחים להשיבם למצב ראוי לשימוש הציבור. "המקלטים אמורים לספק מענה לתושבים בזמן חירום ולא מהווים מקום לינה קבוע. לכן לא מתאפשרת בהם שהייה לצמיתות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ