צבי בראל

במשך עשרים דקות שוחח היום (ראשון) נשיא מצרים, מוחמד מורסי, עם אסמעיל הנייה ו"עדכן" אותו על תוכנן של השיחות שמתנהלות במצרים במאמץ להשיג הפסקת אש. לכאורה, כך נוהגים בני ברית. אבל מדוע דווקא מורסי ולא חאלד משעל, שנמצא בקהיר ומנהל את השיחות מטעם חמאס, היה זה שעדכן את הנייה? האם משעל, שבחודש שעבר הודיע שאין בכוונתו להתמודד על כהונה נוספת כראש הלשכה המדינית של חמאס מוסמך לנהל את המשא ומתן? האם מורסי רק "עדכן" את הנייה או הורה לו כיצד עליו להגיב להצעות שמתגבשות בקהיר? שאלה אחרת היא האם לפתע הג'יהאד האסלאמי, שאותו מייצג רמדאן שלח בקהיר, מוכן לשתף פעולה עם חמאס ולאמץ את ההחלטות עליהן יוסכם בין מצרים ומשעל?

משעל עדיין לא עזב את תפקידו, שכן ההחלטה על מחליפו, שהיתה אמורה להתקבל במועצת השורא של חמאס בחודש שעבר נדחתה לנובמבר, ועכשיו נראה כי על משעל מופעל לחץ להמשיך בכהונה. על פי דיווחים של מקורות בחמאס ובמצרים, הנהגת האחים המוסלמים איננה רואה במחמוד א-זהאר, שמכהן כשר החוץ של ממשל חמאס והציג עצמו כאחד המועמדים שמתחרים על כהונת ראש הלשכה המדינית, אינו מקובל על הנהגת האחים, וכמוהו גם מוסא אבו מרזוק, אשר נחשב למי שאינו יכול להשליט הסכמה על הארגון. למשעל יש קשרים אישיים הדוקים עם מוחמד בדיע, המדריך הכללי של האחים המוסלמים במצרים, והוא מקורב גם לאמיר של קטאר, שייח חמד בן חליפה אל ת'אני. גם ראש ממשלת טורקיה, ארדואן, רואה במשעל ידיד וכמי שראוי להמשיך ולהנהיג את הארגון. זוהי מערכת קשרים חשובה לארגון והיא עשויה להיות מכריעה בשאלת המשך כהונתו של משעל.

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר "הארץ"

במצב שבו ראשי החמאס בעזה אינם יכולים – ואינם רוצים – לעזוב את עזה, כדי שלא ייאמר שהם נטשו את המערכה, אין להם בשלב זה ברירה אלא לראות במשעל כנציג המוסמך שיקבל את ההחלטות בשם הארגון.

משעל, שמנהל שיחות אינטנסיביות עם ראש המודיעין המצרי ונפגש על הנשיא מורסי, מגלה ככל הנראה נכונות להגמיש את עמדותיו אבל הוא מתקשה בינתיים לגייס את הג'יהאד האסלאמי להסכמה. בין שני הארגונים הללו קיימות מחלוקות אידיאולוגיות ופוליטיות קשות שהתחדדו בקיץ 2007 כאשר חמאס תפס את השלטון בעזה והדיר ממנו את נציגי הג'יהאד.

המתח התגבר שלוש שנים אחר כך כאשר במארס 2010 לאחר שהושגה הפסקת אש הכריז מחמוד א-זהאר כי "מי שיורה טילים לעבר ישראל פוגע באינטרס הלאומי של הפלסטינים" והבטיח שחמאס תפעל נגד משגרי הטילים. אמנם הדברים כוונו נגד הארגון הסלפי "אנסאר אל-סונה" אבל הגי'האד הבין שהדברים מכוונים גם אליו. כאשר התלהט המרי האזרחי בסוריה ומשעל יצא בהכרזות נגד המשטר הסורי, שכתוצאה מהן נותק הקשר עם המשטר הסורי ועם איראן, היה זה הג'יהאד האסלאמי שמיהר להדק את קשריו עם איראן והיום הוא נחשב לנציגה של איראן בעזה. כאן גם התגלעה מחלוקת בין משעל לבין הנייה וא-זהאר אשר המשיכו להצהיר שאיראן היא ידידה ואף דיווחו שאיראן ממשיכה להזרים כספים לארגון.

הנייה ומורסי בקהירצילום: אי-פי

הקשר ההדוק בין איראן לג'יהאד האסלאמי מציב את איראן בתפקיד שהיה לסוריה, ושמטרתו לשלול ממצרים קטאר וטורקיה את הבלעדיות על השגת הפסקת אש. ההנחה היא שללא הצטרפות הג'יהאד האסלאמי להסכמות ישראל תדחה הסכם חלקי רק עם החמאס, ובכך יזכו איראן והג'יהאד האסלאמי בזכות ווטו על ההסכמות הללו. לא רק נגד מצרים וטורקיה פועלת עכשיו איראן אלא גם נגד קטאר אשר הפכה למדינת מפתח בפתרון סכסוכים באזור, ואשר פועלת במרץ נגד המשטר הסורי בן בריתה של איראן.

שלשום פרסם אתר אל-מנאר, ששייך לחזבאללה, דיווח שעל פיו לכאורה דרש האמיר של קטאר בביקורו בעזה בחודש שעבר מאסמעיל הנייה להכיר במדינת ישראל, לנתק את הקשר עם איראן, להכיר בירושלים כבירת ישראל מבלי לדרוש אפילו את חלקה המזרחי, להפסיק את המאבק המזוין ולהצהיר שהפתרון לבעיה הפלסטינית יהיה רק בערוץ הדיפלומטי. על פי הדיווח, שנועד להכפיש את האמיר של קטאר כמי שמוכר את הבעיה הפלסטינית, הנייה דחה את ההצעה אבל אמר לאמיר כי "אילו היה הדבר תלוי רק בי הייתי מסכים, אבל אני חבר בוועד הפועל של חמאס וראש ממשלת עזה ולכן איני יכול לקבל את התנאים". כתוצאה מכך, מוסיף הדיווח, החליט שליט קטאר לקצץ בסכום הסיוע לעזה. כך כיוון הדיווח חץ מושחז גם לעברו של הנייה אשר נחשב בעיני איראן ובעיני הג'יהאד האסלאמי כמי שמוכן לכל מניפולציה גם על חשבון הבעיה הלאומית.

כשזה סוג המאבק שמנהלים הג'יהאד ואיראן כנגד החמאס ומשעל, נדרש מורסי לגייס את מיטב יכולותיו כדי להשיג עבור החמאס הישגים שיאפשרו לו להציג את ההסכמות כניצחון משמעותי וכדי שלא ייראה כמי שנכנע ללחץ הישראלי. זאת, כאשר מורסי עצמו שואף להציג את הפסקת האש כהישג מצרי ולא כתוצר של לחץ אמריקני או תוצאה של תיווך קטארי וטורקי.

המאבקים והמתח הפנימי בין הנושאים והנותנים בקהיר צריכים לעניין גם את מקבלי ההחלטות בישראל. מורסי זקוק לזמן נוסף כדי להשיג הסכם עם החמאס ולנסות לצרף אליו את הג'יהאד. גיוס שתי התנועות הללו חיוני כדי שאפשר יהיה להמשיך ולהילחם נגד הארגונים הקטנים שאינם מוכנים לשתף פעולה אבל ביכולתם לירות לעבר ישראל, ובמיוחד נגד הארגונים הסלפים הג'יהאדיסטים בסיני שאינם חלק מן המשא ומתן שמתנהל בקהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ