בכיר חמאס: אם ישראל רוצה להתקיים עליה לדבר איתנו

ד"ר מחמוד רמחי רואה בלגיטימיות של ביקורי ראשי מדינות ערביות בעזה הישג בלחימה ומבהיר: "לא רוצים רגיעה תמורת רגיעה אלא הסרת המצור הכלכלי"

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

"ישראל לא כלכלה את צעדיה בחוכמה כשיצאה למלחמה הזו, ובלי קשר לאופן שבו תסתיים ולאבידות בנפש וברכוש שנגרמות וייגרמו בעיקר לצד הפלסטיני, ישראל תשלם מחיר - לא במובן החומרי, אלא מבחינה מורלית". כך אומר ל"הארץ" הד"ר מחמוד רמחי, מהפעילים הפוליטיים הבולטים של החמאס בגדה המערבית, ואחד מנבחרי רשימתה למועצה המחוקקת הפלסטינית. לדבריו, לחמאס בעזה כבר יש הישג ברור: הלגיטימיות שקיבל בביקוריהם של ראשי מדינות ערביות בהתקפה.

שלא כצפוי, רמחי, שהשיחה אתו התקיימה בשבת, לא דיבר מיד על העתיד הקרוב והאפשרויות להפסקת אש. "מה שחייב להעסיק את הישראלים היום, הוא לא אם יהיה שלום עם הרשות הפלסטינית או אם תהיה מדינה פלסטינית, אלא אם ישראל תמשיך להתקיים או לא. על העם בישראל לדרוש דין וחשבון מהנהגתו ולחפש את ההנהגה הטובה לו, כי נתניהו וליברמן מובילים את ישראל לאבדון. בהנהגתם ישראל לא תוכל להיות מקובלת במרחב הערבי".

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר הארץ

ביום שישי בצהריים הפגינו כ-600 אנשי חמאס ברמאללה במחאה על ההתקפה על עזה. רמחי אומר כי זוהי עוד תוצאה של התקיפה הישראלית: אחרי שנים שבהן הרשות הפלסטינית דיכאה כל פעילות פוליטית של חמאס, מנגנוני הביטחון של הרשות אינם מעזים היום למנוע מחמאס להפגין.

רמחי, רופא מרדים, שוחרר לפני ארבעה חודשים ממעצר מינהלי של שנתיים. בעבר הוא נעצר ונשפט כמה פעמים על חברות בחמאס, ובסך הכל ישב בכלא בישראל שמונה שנים. "כשישראל התנקשה באחמד ג'עברי, היא ידעה שהוא עסוק במשא ומתן עם המצרים על רגיעה. כמובן שזה אובדן לחמאס, אבל בסופו של דבר זו הייתה סטירת לחי למצרים. אני מוצא שההנהגה הישראלית נוהגת בטיפשות. היא רואה רק במרחק מערכת הבחירות שלה. היא מסתכלת על עתיד הבחירות, ולא מסתכלת על עתיד ישראל? ישראל איבדה את כל בעלי הברית שלה באזור. את טורקיה היא הפסידה כבעלת ברית אסטרטגית במו ידיה, בהתקפה על ספינה אזרחית. עכשיו היא מפסידה את מצרים. ולא משום שמורסי, איש האחים המוסלמים, עלה לשלטון. בירדן המפגינים כבר לא קוראים להורדת מחירי הגז - אלא להפלת המלך. היא איבדה את הקשרים שלה עם הרשות, ועכשיו ישראל מאבדת את כושר ההרתעה שלה, כשארבעה מיליון ישראלים בקו האש. אפשר לשאול בצדק במה הם אשמים, אבל באותה מידה יש לשאול מהי אשמת מיליון וחצי פלסטינים בעזה".

ד"ר מחמוד רמחי. "נתניהו וליברמן מובילים את ישראל לאבדון", אמרצילום: עמירה הס

רמחי מוסיף שהישראלים חייבים להפנים שמהשינויים בעולם הערבי מרוויחים האחים המוסלמים, ושחמאס הוא חלק מהם. "ארצות הברית", הוא אומר, "פקחית מישראל. היא פועלת בהתאם לאינטרסים שלה. היא התחילה להתקרב קצת לאחים המוסלמים, לא רק בערוץ המצרי, אלא גם אלינו, כאן". לדבריו, ארצות הברית נתנה לסלאם פיאד אור ירוק לשיתוף אנשי חמאס בממשלה בגדה המערבית - כל עוד מתמהמהת הקמת ממשלת אחדות, כחלק מהפיוס הלאומי. האור הירוק אומר שחמאס בגדה מוכר כתנועת איסלאם פוליטי, הסביר רמחי.

לדברי רמחי, הפגישה עם פיאד התקיימה לפני כ-20 יום, וההצעה עדיין נדונה, אם כי מלכתחילה השיבו נציגי חמאס שהם דורשים שנה לפחות שבה יוחזרו החירויות הפוליטיות לתומכי חמאס - ישוחררו עצירים, מפוטרים מסיבות פוליטיות יחזרו לעבודתם ותתאפשר פעילות פוליטית.

רמחי רואה סכנה בהקצנה הימנית בישראל. "קיצוניות היא מגיפה מדבקת בכל מדינה. וזה ההבדל למשל בין חמאס לאל-קאעדה. חמאס אינה קיצונית כמו אל-קאעדה. לנו יש אפשרות לדון בכל דבר ולהגיע להסכמים אפילו עם ישראל, שהיא הכובש, אבל נתניהו בקיצוניותו חסם כל ערוץ עם הרשות וסגר את כל הערוצים עם עזה".

בתמורה לרגיעה ולעצירת הטילים מעזה, אומר רמחי, חמאס בעזה דורש את הסרת המצור הכלכלי והפוליטי. "לא רגיעה תמורת רגיעה. אנחנו לא נכה ואתם לא תכו. זה נגמר", הוא אומר. הסרת המצור משמעה, לדבריו, הכנסה של מוצרים וחומרי גלם ובנייה בלא הגבלה, בניית נמל ופתיחת מעבר רפיח לתנועה חופשית "כמו בכל מדינה בעולם".

בתשובה לשאלת "הארץ" מדוע אין חמאס דורש חופש תנועה בין הגדה לרצועת עזה, אמר רמחי שהדרישות הן "בהתאם למצב בשטח. אנחנו לא חיים בדמיון. היום ישראל גם מונעת מאתנו לצאת לירדן, לכן חמאס אינה יכולה לדרוש שאנשים ייצאו מארז ולא תרשה לאנשיה לצאת לארז ושם להיעצר". בתשובה לקביעה שלא כל אנשי הרצועה הם תומכי חמאס ופעיליו ענה רמחי: "נכון, וגם היום יש מי שמקבלים אישורים לצאת".

רמחי משוכנע ש"אם ישראל רוצה להמשיך ולהתקיים באזור, עליה לפתוח ערוץ דיאלוג פוליטי עם האיסלאם הפוליטי במרחב, ובתוכו חמאס. הישראלים זקוקים להנהגה שיודעת לשאת ולתת עם אחרים. שיכולה לנהוג עם אחרים לא בהתנשאות ובתחושת עליונות. המלחמה על עזה מראה שיש איזון כוחות מסוג מסוים. כאן, בגדה המערבית, באים אלינו בג'יפים ובסיורים ועוצרים אלפים מאתנו. ומה אז? מעצרים של מאות אלפים לא הביאו פתרון ולא הפצצת עזה ולא ההתנקשות בג'עברי, ביחיא עייאש או באבו ג'יהאד". כלומר, על ישראל לדלג מעל הרשות ולשאת ולתת ישירות עם החמאס?, הוא נשאל. רמחי אומר שלא: "זהו עוד הישג של המלחמה על עזה, שיש יותר אחדות שורות מקודם בין החמאס לבין אש"ף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ