המערכה הפסיכולוגית: ישראל פורצת לשידור, חמאס מאיים לחשוף פרטי קצינים

"עמוד ענן" מתנהל גם מעל גלי האתר ובאינטרנט - זירה בה יש לישראל יתרון ניכר: כל הטלפונים והדואר האלקטרוני מעזה עוברים דרך שרתים ישראלים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

מתנהל גם מעל גלי האתר ו, אולם הפלסטינים נלחמים בו עם יד קשורה מאחורי הגב. זה מקרה ייחודי בתולדות הלוחמה המודרנית, שבו צד אחד מחזיק בכל תשתיות של יריבו; כל תשתית הטלפון והאינטרנט של עוברת דרך ישראל, שיחות הטלפון והדואר האלקטרוני שיוצאים מעזה לעולם עוברים לשרתים בארץ ומשם דרך הכבלים האופטיים התת-ימיים של ישראל לעולם הרחב.

ישראל לא משבשת את גישתה של עזה לתקשורת, והסיבה הרשמית לכך היא הרצון להימנע מפגיעה מוגזמת באוכלוסיה האזרחית ברצועה. מלבד זאת, מערכת הביטחון לא רוצה לוותר על היכולות המודיעיניות שנובעות ממעבר התקשורת של העזתים בשטח ישראל. יש לכך גם סיבות הסברתיות, הקשורות לניסיון להימנע מיצירת מצב של איפול תקשורתי, שיאפשר הפצת שמועות על משבר הומניטרי בעזה.

השליטה על רשתות הטלפון גם מאפשרת לצה"ל להעביר אזהרות נקודתיות לבתים שעל פי שירותי המודיעין משמשים לאחסון אמצעי לחימה או מפקדות מקומיות של וארגונים אחרים. בשיחות מוזהרים תושבי המבנים כי הם עומדים להיות מותקפים ולכן עליהם להתרחק במהירות מהמקום. על פי דיווחים שהגיעו מהרצועה, שיחות האזהרה בעת מבצע "עמוד ענן" הן נקודתיות יותר משיחות דומות שנעשו ב"עופרת יצוקה" לפני ארבע שנים, כשכמעט כל תושבי הרצועה קיבלו שיחות טלפון בהן נאמר להם באופן כללי להתרחק ממתקני חמאס ומאזורי הלחימה.

קרדיט: דו"צ, רויטרס

הטורים הקודמים של אנשיל פפר: ||

ניהול רשתות התקשורת בעזה מתבצע באמצעות משרד התקשורת של הרשות הפלסטינית עם משרד מתאם הפעולות בשטחים של צה"ל ומשרד הביטחון. הוא כולל גם הקצאות תדרים לרשתות טלפון סלולרי ולתחנות רדיו וטלוויזיה. כדי להעביר מסרים לתושבים להתרחק ממתקני חמאס ברצועה ומאזור הגבול עם ישראל. הפריצות לשידור התווספו לגיחות היומיות שביצעו עם מסרים דומים.

בלוחמה הפסיכולוגית עוסק אגף המודיעין בצה"ל, המקבל נתונים ממנהלת התיאום והקישור עם עזה ומהשב"כ. צה"ל לא מוסר פרטים על הלוחמה הזו, המתבצעת במקביל לפעולות ההסברה הרשמיות, בזמן התרחשותה.

מקורות במערכת הביטחון מתעקשים כי בשום שלב לא הועלתה כוונה לסגור את קווי התקשורת של רצועת עזה. גם בעופרת יצוקה, למרות הסגר ההדוק יותר על הרצועה, נשארו ערוצי התקשורת פתוחים. עם זאת, טען שפעל בתגובה לאיומי ישראל לנתק את עזה מהאינטרנט. באחרונה אמנם לא נשמעו איומים כאלה מגורם ישראלי רשמי, אולם שר החוץ אביגדור ליברמן קרא כמה פעמים בעבר להתנתקות שנייה של ישראל מעזה, במסגרתה ייסגרו כל המעברים לרצועה וישראל תנתק את תשתיות התקשורת שלה.

משרדו של ליברמן היה אחת מהמטרות של "אנונימוס", שטען שלשום כי הצליח "למחוק את מאגרי המידע של משרד החוץ הישראלי". בפועל, אתר האינטרנט של המשרד הושבת לזמן קצר בשל , המציפות את האתר ומפילות את השרת. עם זאת, במשרד החוץ הבהירו כי "הטענה שמאגרי המידע נמחקו נכונה כמו טענת החמאס שהצליח לפגוע עם טיל בכנסת".

האינטרנט והדואר האלקטרוני משמשים אם כן זירת קרב ללוחמה הפסיכולוגית נגד ישראל, אולם היא פחות אפקטיבית ממתקפות הסייבר. המתקפות בזירה זו מתבטאות בעיקר בהודעות כוזבות בדואר האלקטרוני ובחשבונות הפייסבוק. כך ישראלים רבים קיבלו ביומיים האחרונים הודעה כוזבת מדובר צה"ל בפייסבוק, שהזהירה אותם מפתיחת מסרונים. "כשאתם פותחים את ההודעה, המחבלים בעזה יודעים את המיקום שלכם ומכוונים את הקטיושות לעבר המיקום!", הזהירה ההודעה.

במקביל קיבלו אלפי אנשים הודעת דואר אלקטרוני מאדם המכונה "משה רוטור", העושה שימוש בחשבון רוסי וטוען כי "הצנזורה הצבאית של המודיעין הצבאי (אמ"ן) פועלת להסתיר את המידע הנוגע להתקפות על חיילינו בגבול עם עזה. ראה את התמונות של שדות המוות שנופלים בהם חיילינו בעזה". להודעה צורפו סרטוני יו-טיוב המראים לכאורה ג'יפ של צה"ל סופג פגיעת טיל. למעשה, זהו לצד זאת, גולשים המזדהים ברשת כפעילי גדודי אל-קסאם טוענים שהם מחזיקים בפרטיהם האישיים של 5,000 קצינים ישראלים, וכי הם יחדרו לטלפונים הניידים שלהם ויפרסמו את פרטיהם ברשת בקרוב. לא ברור מה מקורות ניסיונות ההפחדה האלה, שמתפרסמים ברובם בעברית עילגת.

"אנחנו לא רואים בהודעות האלה משהו משמעותי, והן לא הצליחו להטעות אנשים או לגרום לבהלה", העריך מקור ביטחוני. לעומתו, דובר משרד ההסברה, גל אילן, התייחס לדברים בחומרה. "יש הרבה מאוד מיילים וקבוצות שלמות שתוקפות עמודי פייסבוק עם צלבי קרס", סיפר, "מנגד, אנחנו משקיעים הרבה מאוד מאמצי הסברה אזרחיים, באמצעות מתנדבים בארץ ובחו"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ