ברק לגלאון ב-2008: מבצע קרקעי עלול לסבך אותנו

יו"ר מרצ מעידה על שיחת טלפון שניהלה במבצע עופרת יצוקה עם שר הביטחון אז והיום. "אי אפשר למוטט את חמאס", אמר בניגוד לדעת רה"מ אולמרט

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ביום השלישי למבצע עופרת יצוקה, צלצל הטלפון הנייד של חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ. באותם ימים, מרצ בראשות חיים אורון, תמכה במבצע. על הקו היה שר הביטחון בממשלת אולמרט, אהוד ברק. זו גרסתה של גלאון לשיחה שהתקיימה ב-29 בדצמבר 2008: ברק סיפר לה כי הוא מתנגד למבצע קרקעי, אולם הוא מוצא עצמו מבודד בשלישייה, מול ראש הממשלה אולמרט ושרת החוץ לבני. "הגעתי למסקנה", סיפר ברק לגלאון, "שכניסה קרקעית לא תשיג את מטרותיה. זה רק עלול להסתבך".

"אבל אולמרט אמר שמתקפה קרקעית תמוטט את שלטון חמאס", אמרה גלאון המופתעת לברק. ברק שלל זאת על הסף. אי אפשר למוטט את חמאס, הוא אמר, כי זו תנועה פוליטית מושרשת היטב בעזה. הוא סיפר לגלאון כי שוחח בעניין עם שר החוץ הצרפתי ברנאר קושנר ויחד עימו נרקמה תוכנית להפסת אש על בסיס הומינטארי, אולם אולמרט ולבני מתנגדים.

"אני זקוק לתמיכה פוליטית" אמר ברק לגלאון, "מה קורה לכם? אתם משאירים אותי לבד עם דב חנין (מחד"ש, שהתנגדה למבצע)".

גלאון לא ידעה מה לומר. היא חשבה, כמו ברק, שמבצע קרקעי יהיה אסון ולא ישיג דבר. בסוף, מבצע קרקעי היה, והנה אנחנו כאן. בשבת האחרונה גלאון התקשרה לברק. היא הזכירה לו את השיחה ההיא, והפצירה בו שלא לתת יד לכניסה קרקעית. ברק הקשיב לה, ולא אמר דבר.

האם גם הפעם ברק מבודד בשלישייה? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ