קצין בכיר: אנחנו ערוכים להתמודד על הקרקע עם כל מה שיש בעזה

הכוחות בשטחי הכינוס נערכים לכניסה קרקעית, אך במידה ותידחה "ימשיכו להתאמן".

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
גילי כהן
גילי כהן

"יש מספיק עוצמה לכוח התמרון הקרקעי כדי להתמודד עם כל מה שיש בעזה. כבר היום יש מפקדי חטיבות שיכולים להסתער ממש עכשיו בעזה". כך אמר היום (שני) ל"הארץ" קצין בכיר ב. בינתיים, כוחות נוספים מתרכזים בשטחי הכינוס מסביב , ונערכים לקראת אפשרות של .

עם זאת, נערכים בצבא גם לאפשרות כי לא יוחלט לבסוף על כניסה קרקעית ומסבירים כי במידה ודבר זה יתרחש, חיילי יבצעו אימונים נוספים "לפני שנשחרר אותם". לדברי הקצין, למהלך כזה (כניסה קרקעית, ג"כ) יש לא רק משמעות מדינית וצבאית, אלא גם משמעות כלכלית ניכרת - עלות יום לחימה ברצועת עזה מוערכת ביותר מ-50 מיליון שקלים. "בוודאי שיש לזה תג מחיר", אמר הבכיר, "אנחנו נדאג להגיש אותו".

חיילים לפני שהיו אמורים להיכנס לעזה, אתמול בצומת יד מרדכיצילום: אילן אסייג

בימים האחרונים הגבירו בצה"ל את קצב ההיערכות לקראת . כוחות חי"ר ושריון נמצאים כעת בשטחי הכינוס מסביב לרצועה, ועסוקים בתדרוכים אחרונים ובהשלמת ההכנות עבור פקודות המבצע, לכשיינתנו. משיחה אתמול (ראשון) עם כמה חיילים המשרתים בתפקידי מילואים בחטיבות הסדירות, עולה תמונת מצב מורכבת: המילואימניקים מספרים אמנם כי הציוד שקיבלו היה חדש - החל מאפודים וכלה בתיקי גב המיועדים לאחסון תחמושת וציוד אישי לאפשרות של שהייה ארוכת טווח. עם זאת, החיילים מתארים כי בשל הגיוס המהיר, היו עסוקים באיפוס נשקיהם רק במשך יממה אחת - וכבר הוצבו מסביב לרצועה בכוננות.

חייל שביקש שלא לציין את שמו, אומר כי "בהשוואה ל'עופרת יצוקה' - אז היינו יותר מוכנים. לזמן יש פקטור, אבל זה עדיין בשלבי התארגנות. זה לא אומר שאנחנו לא מוכנים".

הקצין הבכיר, שהתייחס לסוגיה זו ו, אמר: "ההיערכות בעיני היא טובה מאוד. היתה תקלה ומזון הגיע באיחור, אבל כשמאכילים 35 אלף איש זה בסדר שיש תקלה באספקה של גדוד או פלוגה אחת". לגבי פערי האימונים, הסביר הקצין כי בזמן זה נמצאים עשרות גדודים באימונים באש ובשטח בנוי בבסיסי הדרום, לקראת אפשרות של כניסה קרקעית.

חיילים לפני שהיו אמורים להיכנס לעזה, אתמול בצומת יד מרדכיצילום: אילן אסייג

בצבא אומרים כי , המאפשרת לקבל מידע על מיקומי הכוחות ולשפר את השליטה והבקרה על יחידות הצבא, מפיגה את החשש מפני ירי של כוחות הצבא על כוחות צה"ליים אחרים. לדברי הקצין, מרבית היחידות שגויסו כעת, ערכו בשנה האחרונה אימונים ייעודיים שדימו את הלחימה בעזה והכינו אותם בהתאם לאפשרות של מתקפה קרקעית. משיחות עם מפקדים בימים האחרונים עולה כי כבר לאורך ששת ימי המבצע הנוכחיים, חלו כמה וכמה שינויים בפקודות ובהנחיות לכוחות. "יכול להיות שבוצעו שינויים, והמפקדים שלנו צריכים לדעת להתמודד עם זה. זה צבא, זו יחידה לוחמת, לא חברת תרופות. זה מבצע רחב היקף, שלעולם יהיו בו שינויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ