גדודי עז א-דין אל-קאסם: הדבק שבין חמאס לרחוב העזתי

על אף רמתה המקצועית, שומרת הזרוע הצבאית של חמאס על מאפיינים של כת חשאית ותרבות ג'יהאדיסטית, שהן מנת חלקן של מיליציות לא מסודרות

ג'ודי רודרן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ודי רודרן, ניו יורק טיימס

מחנה הפליטים מארזי, רצועת עזה. מאז שהיה ילד, חלם עלי אל-מנאמה להצטרף לגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של תנועת חמאס. תחושת המחויבות שלו התחזקה כאשר אביו, לוחם בגדודים, נהרג מירי מל"ט ישראלי ב-2001, בעת שירה פצצות מרגמה לשטח ישראל. עלי הצטרף לזרוע הצבאית בגיל 15, מספרים קרוביו, ועד גיל 23 נהפך למפקד בשכונת מגוריו שבמרכז רצועת עזה. "ביום שישי, בהלוויה של אחד מעמיתיו, רכן עלי מעל הגופה ואמר: 'בקרוב אצטרף אליך, אם ירצה האל'", מספר בן דודו, שביקש להזדהות בשמו הפרטי בלבד, מחמוד. 

הרצון של עלי להיהרג בלחימה, להפוך לשאהיד ולזכות בכבוד הנלווה לכך בקהילתו, התממש בשבת ב-7:30 בבוקר. הוא לא נפגע מטיל בזמן שעסק בלחימה, אלא דווקא בעת ששוחח בטלפון נייד, שייתכן ושימש את שירותי המודיעין הישראלי לאיתור מקום הימצאו. "הוא סיפר לנו לאורך השבוע על כל הישגי עז א-דין אל-קסאם", אומר מחמוד. "כשהוא שמע על נפילת הטילים בישראל הוא היה גאה מאוד".

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

הריסות מתחם ביטחוני של חמאס שהופצץ בעיר עזה, היוםצילום: רויטרס

עלי אל-מנמה הוא אחד מ-15 אלף לוחמי עז א-דין אל-קאסם, האחראים לרוב מתקפות הטילים על דרום ישראל. מאז החל מבצע "עמוד ענן" עם חיסולו של אחמד ג'עברי, האיש שפיקד פעולות הגדודים, הרחיקו מתקפות הטילים והגיעו עד לאזור תל אביב וירושלים. בגדודי עז א-דין אל-קאסם אפשר למצוא שילוב של רמת ארגון גבוהה והתמקצעות הולכת וגוברת, בצד סודיות ומאפיינים של כת חשאית. השילוב הזה משקף את המאבק של חמאס למצוא איזון בין העבר שלה כתנועת התנגדות לבין תפקידה הנוכחי - מחזיקת השלטון ברצועת עזה מאז ההפיכה ב-2007.

ישראל תולה את האשמה בעלייה במספר ההרוגים בקרב אזרחים בעזה בעובדה שאי אפשר להפריד בין גדודי עז א-דין אל-קאסם לבין חמאס, ובכך ששניהם ממקמים מחסנים ומאגרים צבאיים בשכונות מגורים. רוב לוחמי הגדודים עובדים בשעות היום בעבודות רגילות – כשוטרים, מרצים באוניברסיטאות או פקידי ממשלה. בשנים האחרונות חיזק ג'עברי את הכוח הפוליטי של הזרוע הצבאית והפך לגיבור מקומי. פניו עיטרו ומעטרות כרזות ולוחות מודעות רבים ברחבי הרצועה.

במקביל להתרחבות ארסנל הנשק והמימון שמספקים איראן, סוריה, סודאן ומקורות זרים אחרים, בהנהגת ג'עברי התרחבו והתפתחו הגדודים והנהיגו משטרי אימון ושרשרות פיקוד ברורים. ג'עברי גם היה זה שניהל את המשא ומתן עם ישראל להשבתו של החייל השבוי גלעד שליט בתמורה לשחרור כאלף אסירים פלסטיניים. הוא עצמו נמנה עם האחראים לחטיפתו של שליט חמש שנים קודם לכן.

חמושים המשתייכים לגדודי עז א-דין אל-קאסם בהפגנת כוח ברפיח, בחודש שעברצילום: אי–פי

עם זאת, גדודי עז א-דין אל-קאסם נותר ארגון בעל עמדות ג'יהאדיסטיות קיצוניות, שתרבותו ומטרותיו - השלטת טרור בישראל וחיסולה – מאפיינות יותר תאי מיליציות לא מסודרים. "נקודת המוצא אינה שיש לנו מדינה ובתוכה יש לנו מוסדות, ובתוך המוסדות יש חלוקת עבודה", מסביר פרופ' שאול משעל מאוניברסיטת תל אביב, שכתב ספר על חמאס. "גדודי עז א-דין אל-קאסם לפעמים שוגים באשליות שהם צבא, אבל בסופו של דבר אני חושב שהתפישה הבסיסית שלהם היא שהם חלק בלתי נפרד מקהילה. הגבולות בין הפעילויות הפוליטיות לבין הפעולות הצבאיות שלהם - מטושטשים".

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הנקראים על שמו של סורי שנהרג ב-1935 בעת שנלחם בכובש הבריטי בפלסטינה, ביצעו את התקיפה הראשונה שלהם ב-1 בינואר 1992. במתקפה אז נהרג רב בהתנחלות המפונה כפר דרום, לא רחוק מכאן. בשני העשורים שחלפו מאז התפתחו הגדודים והיו לפלג הצבאי הגדול והחזק ביותר ברצועת עזה. על אף שבימים ובחודשים האחרונים גם ארגונים אחרים משגרים טילים לשטח ישראל, נהנים הגדודים ממעמד מיוחד בקרב אוכלוסיית בעזה.

גדודי עז א-דין אל-קאסם חתומים על הברכה המתנוססת על שלט הכניסה למחנה הפליטים הזה. מסגדים כאן מעוטרים בסיסמאות ובתמונות של חללי הגדודים, שמספרם מגיע ליותר מ-800. מי שמכירים אישית לוחם של הגדודים מנצלים את הקשרים שלהם במגעיהם עם רשויות חמאס, למשל כדי לזרז את יציאתם למצרים דרך מעבר הגבול ברפיח או כדי לקדם פתרון לבעיות עם המשטרה והרשויות.

כאשר אחד מלוחמיהם נהרג, ביום האבל השלישי והאחרון באים כל חבריו הלוחמים לאוהל האבלים ומקרינים מצגת או סרטון על הישגיו. הגדודים גם נוטלים אחריות לחשיפה של משתפי פעולה עם ישראל, כמו הגבר שהוצא להורג ביום שישי שעבר בכיכר בעיר. "זה כבר לא סוד שבעזה גדודי עז א-דין אל-קאסם הם אלה שאומרים את המלה האחרונה", אומר עדנר אבו-עמאר, דיקן הפקולטה לעיתונאות ומרצה למדע המדינה באוניברסיטת אומה בעזה. "מי שיש לו קשרים עם מפקד בגדודים, מחשיב את עצמו כאילו יש לו דרכון דיפלומטי. יש לו סיסמה שפותחת את כל הדלתות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ