פרשנות |

בחמאס רוצים רגיעה, אך "לא חוששים" מפלישה ישראלית לרצועה

מלבד העקיצות לכיוונו של נתניהו, חאלד משעל נשמע כמי שרוצה הפסקת אש אך לא בכל מחיר. נאומו הצטייר בעיקר כנאום עידוד לפעילי הזרוע הצבאית

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

בעוד המשא ומתן בקהיר בין נציגי חמאס, ישראל ומצרים נכנס לשלב מכריע, נמשכות ההכנות של צה"ל לאפשרות של פעולה קרקעית. לא יהיה זה ניחוש פרוע לומר שאם המאמצים המדיניים שמנהלים כעת אנשי המודיעין המצרי לא ישאו פרי, הרי שתוך 48 שעות נראה את צה"ל מניע כוחות רגליים לתוך רצועת עזה. פעולה שכזו לא נועדה בהכרח להביא להפלת שלטון חמאס, סביר יותר שהינה רק חלק מדו-השיח הלא ישיר שמנהלת ממשלת ישראל עם התנועה; לרוב באמצעות פעולות צבאיות, לעתים בערוצים דיפלומטיים.

צמרת חמאס מודעת לאפשרות של פעולה קרקעית וחוששת ממנה. גם דבריו של חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של התנועה במסיבת עיתונאים בקהיר אחר הצהריים כי "אנחנו לא מפחדים" מפעולה קרקעית, אינם נשמעים משכנעים. משעל עצמו הודה באותה נשימה כי חמאס לא מעוניין בכניסה ישראלית לרצועה, אולם "אינו חושש ממנה". דבריו של ראש הלשכה המדינית היוצא, היו מפתיעים בכנותם בהשוואה לנאומים שנשא בעבר ובעיקר בהשוואה לעמיתו מחיזבאללה, חסן נסראללה.

משעל אימץ במסיבת העיתונאים קו לא מתלהם שבמרכזו אמירה מפורשת כי "חמאס אינו רוצה בהסלמה" ולא בפעולה קרקעית. לדבריו הוא וארגונו כואבים על כל ילד פלסטיני שנהרג ובעיקר את חיסולו של "אחי ויקירי אחמד אל-ג'עברי". משעל הודה כי היתה זו מכה כואבת אך לא מפתיעה, כהגדרתו. לרגעים מסוימים, נשמע משעל כמי שמנסה לעודד את פעילי השטח בעזה: "אנו גאים בהתנגדות", אמר שוב ושוב, כאילו מנסה לומר לפעילי הזרוע הצבאית: עליכם להחזיק מעמד עוד קצת. הוא ניתח את המציאות הפוליטית בישראל וטען כי גם שם לא חפצים בפעולה קרקעית. לדבריו, פעולה כזו עלולה לסבך את מצבו הפוליטי של נתניהו ערב הבחירות ואולי אפילו להוביל להפסד בבחירות. אך בסופו של דבר, מלבד העקיצות לכיוונו של נתניהו, משעל נשמע כמי שרוצה הפסקת אש אך לא בכל מחיר.

לא ברור עד כמה קרובים אנשי המודיעין המצרי להגיע להסכם הפסקת אש. על פי הדיווחים בערוץ אל-ערבייה, סעיפי ההסכם סוכמו, אך המחלוקת נעוצה בסדר הפעולות: בעוד ישראל רוצה הפסקת אש ורק אחר כך לדבר על הקלות בסגר על עזה, חמאס דורשת קודם כל הקלות בסגר ורק אז הפסקת אש.

גם בזמן שלא ברור עד כמה הצליחה מצרים במאמצי התיווך, קשה שלא להתעכב על תפקידו המהותי של הנשיא המצרי מוחמד מורסי. לרגעים קשה להאמין שזהו אותו בכיר ב"אחים המוסלמים", שרק לפני חצי שנה, בקמפיין הבחירות שלו, ישב לצד עמיתו להנהגת התנועה שתיאר כיצד "מורסי ישחרר את עזה ויהפוך את ירושלים לבירה של האומות הערביות המאוחדות". והנה דווקא האיש הזה, ד"ר מוחמד מורסי, שראה בישראל כיישות עוינת במשך שנים רבות כל כך והתקשה לבטא את המילה ישראל, פלט שלשום מפיו את השם המפורש. היה זה דווקא במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת טורקיה, עוד חבר ותיק של מדינת ישראל, כאשר מורסי בכוונה או שלא בכוונה, תיאר את המגעים המתנהלים מול "הצד הפלסטיני והצד הישראלי". בימים טרופים אלה, גם זה מקור לנחמה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ