עד כאן |

לרדת מעמוד הענן

כמו ב-2006 ו-2008 גם הפעם ישראל לא עצרה בזמן. באיחור של ארבעה ימים, נתניהו וברק חייבים לבחור בין הפסקת אש קשה למלחמה קרקעית רעה

ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט

היממה הראשונה של מבצע עמוד ענן היתה עתירת הישגים. חוסל המפקד הצבאי של חמאס וחוסל מערך הטילים ארוכי הטווח של חמאס והארגון הפלסטיני הקנאי נכנס להלם. גם היממה השנייה של מבצע עמוד ענן הייתה מוצלחת: הוכחה יכולתה של כיפת ברזל, הוכחה עמידותו של העורף הישראלי והוכח שאפילו ישראל 2012 נהנית ממידה נאה של לגיטימיות בינלאומית ואחדות פנימית. אחווה ישראלית, תמיכה אמריקאית, הבנה אירופית, שתיקה טורקית ושיתוף פעולה מצרי הציבו את ישראל של ערב-שבת במצב אסטרטגי טוב למדי. ב-48 השעות הראשונות שלו, המבצע הצבאי של נתניהו-ברק-גנץ נוהל טוב יותר ממלחמת לבנון השנייה ומעופרת יצוקה. לקחי וינוגרד ולקחי גולדסטון נלמדו והופנמו. ישראל שיקמה את יכולת ההרתעה שלה מבלי לגרום להרג פלסטיני המוני ומבלי לערער את הסדר האזורי. אילו המבצע היה מסתיים לפני ארבעה ימים, המסר שהיה נקלט בעזה, ביירות, דמשק וטהראן היה מסר חד וברור: לישראל מודיעין מעולה ויכולת אווירית מוחצת ונחישות מנהיגותית ואומץ לב אזרחי וגיבוי בינלאומי מפתיע. לא כדאי להתעסק איתה. עדיף לאפשר לה לחיות את חייה מבלי להתגרות בה ומבלי לעורר אותה שוב מרבצה.

אבל כמו ב-2006 וכמו ב-2008 גם הפעם ישראל לא עצרה בזמן. היא לא הצליחה לסיים את המשחק כאשר תוצאת המשחק נטתה לטובתה. על כן, בשלושת הימים האחרונים, ההישגים המרשימים של עמוד ענן הלכו ונשחקו בעוד שההשלכות השליליות שלו התחדדו. היכולת להכות מן האוויר בחמאס הצבאי פחתה באופן משמעותי ואילו הפגיעה באזרחים חפים מפשע התרחבה באופן חמור. היכולת להתגונן מפני הטילים הפלסטינים קהתה בו בזמן שהוכחה יכולתם לאמלל מיליון אזרחים ישראלים לאורך זמן. אחרי שיצא מההלם הראשוני, חמאס גילה שמצבו אינו נואש וכי הזמן משחק לטובתו. במוקדם או במאוחר יהיה עוד טבח לא מכוון בעזה. במוקדם או במאוחר תיבקע כיפת הברזל המדינית שממנה ישראל נהנית. בסופו של דבר בנימין נתניהו ואהוד ברק ילכו בדרכם של אהוד אולמרט ועמיר פרץ וישקעו עד צוואר בבוץ.

5 מתוך 5 |
פינוי חייל לטיפול בסורוקה
1 מתוך 5 |
חגיגות החמאס בעזה
2 מתוך 5 |
חיילים בשטחי הכינוס צופים בנאומו של רוה"מ

כך שהבחירה שבפניה ישראל ניצבת כתום חמישה ימי לחימה היא אותה בחירה שעמדה בפניה בשבוע השני של מלחמת לבנון השנייה ובשבוע השני של מבצע עופרת יצוקה: הפסקת אש קשה או מלחמה קרקעית רעה. הבחירה הזאת היא במידה רבה בחירה בין דֶבֶר לכולרה. אבל בין דֶבֶר לכולרה – כולרה עדיף. לא יהיה ניצחון ברצועת עזה. לא תהייה הכרעה חד-משמעית של חמאס. כיוון שכך, מוטב להגיע להסדרה בלתי מושלמת בגבול הדרומי מאשר להסתבך במבצע יבשתי רווי דמים שאיש אינו יכול לדעת מה יהיו השלכותיו.

יש תביעות שעליהן ישראל לא צריכה ולא יכולה להתפשר. השקט בעוטף עזה חייב להיות מוחלט. אסור שתהיה בנייה מחודשת של היכולת הטילית החמאסית. ממשלת הנייה חייבת לרסן את הארגונים האסלאמיים הקיצוניים ולהבטיח שמרחב הגדר לא יהיה מרחב של התגרות. ואולם אל מול התביעות האלה ישראל חייבת להציע שורה של תמורות משמעותיות: פתיחה מצרית של המעבר בין רצועת עזה לסיני, למשל. הקלה מבוקרת של המצור הימי, למשל. הכרה דה-פאקטו בריבונות ובלגיטימיות של שלטון חמאס בעזה כל עוד הוא לא מנצל את שליטתו כדי לתקוף את ישראל. אם מתווה הסיום של עמוד ענן יהיה מתווה אשר שומר גם על הצרכים הביטחוניים של ישראל וגם על כבודם של הפלסטינים, המצרים והטורקים – יש סיכוי שמעז ייצא מתוק. בניהול עניינים נכון ייתכן שדווקא התוצאה הבלתי מובהקת של המבצע הצבאי תוביל ליצירתו של מאזן אינטרסים חדש ויציב (יחסית) אשר יעניק לדרום מספר שנים של שקט.

לא יהיה קל לשווק לציבור הישראלי הפסקת אש אשר מבליעה בתוכה הישגים משמעותיים לחמאס. אבל הרחבת המבצע כרוכה בסיכונים מדיניים, אזוריים ומוסריים עצומים. על כן על נתניהו, ברק וליברמן לזכור את שקרה לקודמיהם אחרי שהחמיצו רגעי חסד קודמים שאפשרו לסיים מוקדם מלחמות קודמות. גם אם רבים יבקרו את הממשלה על כך שלא הלכה עד הסוף – אל לממשלה ללכת עד הסוף. שום דבר טוב איננו מצפה לנו בסוף הסוף הזה. די. הגיע הזמן לרדת מעמוד הענן ולחזור אל קרקע המציאות.

מה דעתכם על רשימת כולנו? יש סיכוי שתצביעו עבורה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ