בין ההרוגים ברצועה - חקלאים, מוכרי מים ושכנים של מבוקשים

התנאים ברצועה מקשים מאוד על איסוף המידע על ההרוגים והפצועים בעזה, אך לדברי כמה ארגוני זכויות אדם, בין 94 ל-96 איש נהרגו מאז תחילת המבצע

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

חקלאים בדרכם למכור ירקות בשוק, מוכרי מים מטוהרים לשתייה ושכנים של יעדי הפצצות. אלה הם חלק מהפלסטינים הרבים שנהרגו היום (שני) ואתמול בהתקפות אוויריות של צה"ל, זאת מבלי לכלול את 12 בני משפחת אל-דלו ואל-מנזר מעזה, שצה"ל אישר שטייס חיל האוויר הפציץ את ביתם והרגם בטעות.

איסוף המידע - שדורש ביקורים בבתים שהופצצו, בשטחים פתוחים ובבתי החולים - מסוכן וקשה בשל ההפצצות התכופות באזורי מגורים צפופי אוכלוסין. לפיכך, אין אימות מיידי של שמות ההרוגים, ואין התאמה מלאה בין נתוני הגופים השונים. אך על סמך המידע שנאסף במשולב על ידי המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, מרכז מיזאן לזכויות האדם וגורמים רפואיים ברצועה, עד היום ב-18:00 היה מספר ההרוגים הפלסטינים בין 94 ל-96, ולפי שני ארגוני זכויות האדם לפחות 58 מהם הם אזרחים – בהם לפחות 18 ילדים ו-13 נשים. רק בין אתמול אחר הצהריים להיום בערב הרג צה"ל כ-34 פלסטינים לפחות, ש-6 מהם (כולל אדם שמת מפצעיו) ידועים בוודאות כחברי ארגונים חמושים.

כ-700 פלסטינים נפצעו עד כה, ביניהם לפחות 215 ילדים ו-122 נשים. כמו כן נפגעו עד כה 585 מבנים בהפצצות, מתוכם, לפי מיזאן, 46 נהרסו כליל. מבין המבנים שנפגעו, 31 היו מטרה ישירה להתקפות, וב-20 מהם שהו דיירים בזמן ההפצצה או ההפגזה.

אתמול ב-16:30 ירה חיל האוויר שני טילים לעבר רכב שחילק מים מטוהרים באזור בית להיא. הנהג סוהייל עאשור מוחמד חמאדה, בן 42, ובנו עאשור, בן 10, נהרגו. כ-95% מהמים ברצועה אינם ראויים לשתייה ומסוכנים לאדם, ולכן אנשים נאלצים לקנות או לקבל מהעיריות מים מטוהרים. 

פלסטינים מפנים פצוע מבניין שנפגע בתקיפת צה"ל ברצועהצילום: אי–פי

אתמול בסביבות 22:00 פגע טיל באב ובנו שתיקנו את צנרת ביתם על גג מבנה במזרח ג'באליה. ההרוגים הם ג'לאל נאסר, בן 42 וחוסיין, בשנות העשרה לחייו. תופעה זו – של ירי צה"ל על אנשים השוהים על גג ביתם - מוכרת מ"עופרת יצוקה", וילדים רבים נפלו לה קורבן. חלקי פצצות או טילים גורמים נזק לא אחת לדודי המים ולצנרת, ואנשים מסכנים את חייהם כשהם מנסים לתקנם. 

ידוע גם על שני מקרים אתמול והיום שבהם נהרגו רוכבי אופנוע או אנשים שהיו בקרבת רוכב אופנוע: אתמול בערב נהרגו מפגיעת טיל בשכונת תל אל-הווא בעזה אדם ואחיינו, אחמד ונביל אבו עמרה, שחזרו מביקור אצל קרובים. היום בבוקר נהרגו מחמוד ועבדאללה אבו חאטר מפגיעת טיל, ותינוק בן שנתיים שהיה עמם, אנאס אבו חאטר, נפצע. 

היום בבוקר הרג חיל האוויר ארבעה חקלאים בשתי תקיפות: מעט לפני השעה 06:00 נהרג תושב צפון בית להיא, רחמן אל עטאר בן 51, שיצא מביתו בדרכו לשוק ג'באליה, ובסביבות 07:30 פגע טיל בטנדר מלא בארגזי עגבניות בדרום דיר אל-בלח והרג את שלושת נוסעיו: תאמר רשדי מוחמד בשיר, בן 31; אמין זהדי אברהים בשיר, 41; ורשיד עליאן אטיה אבו עמרה, בן 51. אתמול סיפרה ל"הארץ" תושבת בית חאנון שכדי לצאת לשוק בג'באליה היא נאלצה להתחמק מבנותיה, ששמעו ברדיו על הרג החקלאים וחששו לחייה.

אתמול בלילה נהרג מפגיעת טיל צעיר בן 31 שעמד ליד ביתו בשכונת שג'אעייה. לדברי בני המשפחה הוא סבל מליקוי שכלי. 

בשני מקרים במהלך ליל שלשום השתמש חיל האוויר בשיטת "הקש בגג" כדרך להודיע שבכוונתו לפוצץ את הבית. שלושה טילים קטנים נורו בסביבות השעה 01:00 כאזהרה על בית בשכונת תל אל זעתר ממזרח לג'באליה, ולאחריהם הופצץ הבית, בן חמש קומות. כמה מהדיירים העידו גם שקיבלו אזהרות מצה"ל בטלפון הנייד שלהם. הדיירים ודיירי הבתים הסמוכים הספיקו לברוח בזמן. נזק רב נגרם לכ-18 בתים מסביב ו-15 בני אדם נפצעו, בהם ארבעה ילדים. בישראל מניחים שכשהפצצה גורמת לנזק סביבתי כה גדול זה סימן שהוחבאו בבית חומרי נפץ, אך לא נעשו בדיקות שיאמתו או יסתרו את ההשערה. 

היום ב-02:00 נורו טילי אזהרה לעבר בית ריק בשכונת זייתון במזרח עזה. כדקה לאחר מכן הבית הופצץ. שכנים בבתים סמוכים לא הספיקו לברוח, ובית שכן של משפחת אבו זור נהרס על יושביו. בהפצצה נהרגו עאהד חמדי סמאעיל אל קטאטי, בן 38; סחר פאדי אסעד אבו זור, בן 21; נסמה חלמי סאלם אבו זור, בת 21; ומחמד איאד פואד אבו זור, בן 5. כמו כן נפצעו 28 מבני משפחת אבו זור ו-20 בתים שכנים ניזוקו באופן חלקי.
במהלך הלילה מטוסי קרב הפציצו והרסו את משרד הנוער והספורט במרכז עזה, את תחנת משטרה אל עבאס במערב העיר, את תחנת משטרת שג'אעייה ואת תחנת משטרת חאן יונס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ