המבצע הגביר את איום טילי הכתף על חיל האוויר

יותר מ-10 טילי כתף שוגרו בששת ימי המבצע לעבר כלי טיס ישראליים. בעוד חמאס מתקשה להגיע להישג ממשי מבחינתו, הוא פונה לנסות לפגוע בכלי טיס

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

חיל האוויר מתמודד עם אתגר חדש יחסית במבצע "עמוד ענן". יותר מ-10 טילי כתף נורו לעבר כלי טיס של חיל האוויר במהלך ששת ימי המבצע. עד עתה, לא נגרם נזק למטוסי חיל האוויר כתוצאה מירי זה.

בחיל האוויר מתמודדים בשנים האחרונות עם איום הולך וגובר של נשק נגד מטוסים. עם זאת, היקף הירי בשבוע האחרון - לפחות טיל כתף אחד משוגר מדי יום לעבר כלי הטיס הצבאיים - נחשב בחיל האוויר לחריג במיוחד. עד תחילת "עמוד ענן" כמעט שלא נורו טילים מסוג זה או נעשה שימוש בנשק נגד מטרות אוויריות ברצועת עזה

בחודש אוקטובר האחרון נורה לראשונה טיל נגד מטוסים הנחשב למתקדם יחסית, "סטרלה" (sa-7), לעבר מסוק של חיל האוויר שהיה בפעילות ברצועת עזה. המסוק לא נפגע כתוצאה מהירי. גם בתקרית בעין נטפים שאירעה בחודש אוגוסט בשנה שעברה נורה טיל נ"מ לכיוון מסוק של חיל האוויר. גם אז הטיל החטיא את המטרה. 

מטוס קרב של חיל האוויר ממריא מבסיס תל נוף לגיחה בעזהצילום: אי–פי

בצבא טוענים ששיגור טילים אלה מעיד על השינויים שחלו בזירת הלחימה במזרח התיכון בתקופה האחרונה. בעת קריסת משטר קדאפי בלוב הוברחו טילי נ"מ רבים אל מחוץ למדינה, וחלקם הגיעו לידי חמאס ברצועת עזה. קצין בכיר בחיל האוויר הסביר באחרונה כי טייסי החיל "מכירים את האיומים ברצועה, ויש לא מעט איומים של נ"מ. אנחנו מתאימים את מדיניות הטיסה לאיומים האלו". בין היתר, משגרים מטוסי החיל נורי הטעייה כדי שטילי הנ"מ יתבייתו על מקור חום אחר מכלי הטיס הצבאי. 

על אף האיום הגובר, בחיל מציינים כי היקף הפעולות באוויר לא נפגע. יותר מ-1,300 יעדים הופצצו במהלך המבצע בתקיפות חיל האוויר, מרביתם בוצעו על ידי מערך מטוסי הקרב. ההערכה היא שככל שהמבצע ברצועת עזה ימשיך, ינסו החמאס והארגונים ברצועה לנסות להגיע להישג משמעותי. בעוד סוללת "כיפת ברזל" רשמה כבר שלושה יירוטים מוצלחים של רקטות בשמי גוש דן, נראה שפגיעה בכלי טיס של חיל האוויר עשויה לספק להם הישג כזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ