רהט: ארבע מיגוניות לעשרות אלפי תושבים

בזמן האזעקות, רוב תושבי העיר הבדואית לא רצים למחסה, אלא עולים על הגגות בציפייה לראות את היירוט. "הדבר ישתנה רק אם ייפול טיל באזור"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

אחמד זיאדנה, תושב הפזורה הבדואית הסמוכה לרהט, חושש. בכל פעם שנשמעת אזעקה, אין לו ולתשעת ילדיו לאן לברוח. באין מקלט, יוצאים הילדים מהאוהל ונושאים עיניהם לשמים, בתקווה שכיפת ברזל תצליח ליירט את הרקטה. "אנחנו שומעים את האזעקות של רהט ובני שמעון", אומר זיאדנה, "אנחנו מפחדים מאוד, אין לנו מיגוניות או מקום מחסה מפני הרקטות. יש לי שני ילדים קטנים שצורחים בכל פעם שהם שומעים את הדי הפיצוצים. זה בלתי נסבל. המדינה כרגיל מפקירה את המגזר הבדואי". הרקטות שנורות לדרום חושפות את תושבי רהט לאש כמו את תושבי באר שבע, אומר זיאדנה. "את החמאס זה לא מעניין, הרקטות לא מבחינות בין יהודים לערבים. צריך לשבת ולדבר", הוא מפציר בממשלה, "במלחמה אין מנצחים".

ביום שבת בבוקר הגיעו מיגוניות לרהט, העיר הבדואית היחידה בישראל. "רק ארבע מיגוניות עבור עשרות אלפי תושבים", מדגיש ראש העירייה, פאיז אבו סייהבן.

בזמן האזעקות, רוב תושבי רהט לא רצים לתפוס מחסה, אלא עולים על גגות הבתים בציפייה לראות את היירוט. לדברי חוסיין אל עוברה, עיתונאי מהעיר, "הדבר ישתנה רק אם ייפול טיל באזור. רק אז הם יבינו". בעיריית רהט צפו את התעלמות הציבור מהוראות פיקוד העורף, ולכן הנחו את האימאמים במסגדים להסביר לתושבים את הסכנה ואת הפעולות שיש לנקוט בשעת האזעקה. "חילקנו את המנשרים של פיקוד העורף בכל בית בעיר", אומר ראש העיר ומוסיף כי המצב בעירו מדאיג. "היו ברהט 15 אזעקות והתושבים לא נשמעים להוראות. בכ-60 אחוז מהבתים ברהט אין חדר ממוגן. פיקוד העורף סיפק ארבע מיגוניות, אבל זה לא מספיק לעיר ולעוד אלפי תושבים בפזורת רהט שחיים בפחונים".

שכונה בפאתי רהטצילום: אליהו השקוביץ

אבו סייהבן אומר שבעירו מתפללים להפסקת אש מידית: "התושבים מרגישים שייכים לשני הצדדים ורוצים להיות גשר לשלום בין שני העמים".

גם בתל-שבע, לקיה והפזורה הבדואית נשמעו אזעקות בסבב ההסלמה האחרון. לדברי התושבים, לא לכולם יש ממ"דים וחלק מהתושבים נאלצים לתפוס מחסה ארעי בזמן האזעקה. "לחלק מהבתים אצלנו יש ממ"ד ובחלקם אין", אומר חאלד אלסנע, ראש מועצת לקיה, ומדגיש כי בפזורה מסביב ליישוב הבתים עשויים מפחונים ומאבן. "היו מספר אזעקות כאן, חלק מהתושבים נשמעים להוראות ויורדים למקלטים או תופסים מחסה, אבל אחרים לא".

ראש מועצת חורה, ד"ר מוחמד אל-נבארי, דיווח על מצב שונה בהחלט. "בכל בית ביישוב שלנו יש ממ"ד". עם זאת, הוא אומר כי בשל מרחק היישוב מהרצועה, התושבים לא נשמעים לאזהרות ולהנחיות לשעת האזעקה. מכיוון שאנחנו מחוץ לטווח - התושבים לא מרגישים מאויימים", הוא מסביר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ