חקלאי עוטף עזה מעדיפים להסתכן ולא לסמוך על הפיצויים

בצה"ל הכריזו על אזורים חקלאיים כשטח צבאי סגור, אך רבים מסתננים ומשקים, מרססים ומדשנים את הגידולים. "התגנבנו לעבוד, פשוט אין לנו ברירה"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

רבים מהתושבים באזור עוטף עזה מתפרנסים מחקלאות, אך בעקבות אסר עליהם אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, לצאת לשטחים פתוחים מחשש לפגיעות בנפש.

היו מי שקיבלו את האיסור בשתיקה אך אחרים החליטו להסתכן. מאז תחילת המבצע מסתננים חקלאים להשקות, לרסס ולדשן את הגידולים כדי לא לאבד את פרי עמלם. "הצבא הכריז על השטחים שלנו כשטח צבאי סגור וזה גורם לנו לבלגן לא קטן", מעיד יגאל כוך, מנכ"ל חברת שחרור לגידולי שדה. "למרות זאת, אנחנו עושים את הדברים ההכרחיים כדי שהגידולים שהשקענו בהם לא ילכו לאיבוד". כוך מספר כי הוא ואנשיו שלא גויסו למילואים "פותחים מים, מדשנים ומזבלים במהירות וחוזרים הביתה". על אף הסכנה, "כמעט כולם מגיעים לעבודה". לפי כוך, "הם מרגישים מחויבות בימים אלו".

יוכי קופלר, מגדל במועצה האזורית אשכול, מספר שאתמול אישר להם הצבא להיכנס לשטחים חקלאיים המרוחקים מגדר המערכת. "התגנבנו לעבוד, פשוט אין לנו ברירה", הוא אומר, "חייבים לעבוד לפחות קצת".

שדות בעוטף עזה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

החקלאים מסבירים שהפיצוי שנותנת להם המדינה על אובדן התוצר אינו מספק. מניסיונו מספר אחד מהם כי במבצע עופרת יצוקה נגרם לו נזק של למעלה ממיליון שקלים, אך המדינה אמדה את האובדן בכ-350 אלף שקלים בלבד. "חייבים לעבוד כדי להתפרנס גם אם המצב הביטחוני קשה", הוא מסביר. מנגד, פאבלו לפלר מקיבוץ עין השלושה נשמע להוראות. "החקלאים סובלים בשבוע האחרון, אבל המצב לא טוב כבר שנים. אני לא הלכתי לחלק מהחלקות כבר זמן רב", הוא מעיד ומוסיף, "הלכתי היום לקטוף קצת צנוניות אחרת הכל היה הולך, אבל זה רק מכיוון שהחלקה הזאת לא קרובה לגבול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ