נתניהו דחה יוזמה צרפתית-קטארית "חובבנית" להפסקת אש

לדברי פקיד ישראלי שעודכן בפרטי הפגישה, נתניהו סרב להצעת שר החוץ הצרפתי ואמר לו שהיא אינה נותנת מענה אמיתי למצב בעזה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דחה על הסף יוזמה צרפתית-קטארית להפסקת אש ברצועת עזה. נתניהו הבהיר לשר החוץ הצרפתי לורן פביוס, עמו נפגש שלשום בירושלים, כי ישראל אינה מעוניינת בתיווך צרפתי או קטארי ומעדיפה להימנע מכל צעד שיפריע למהלך התיווך המצרי.

דיפלומט מערבי ופקיד ישראלי שעודכנו בפרטי הפגישה בין נתניהו לפביוס ציינו כי במהלכה אירעה תקרית מביכה מעט. בעיצומה של השיחה על המבצע ברצועת עזה הפתיע פביוס את נתניהו ושלף ללא כל התראה או הכנה מוקדמת מסמך בן עמוד אחד בלבד, שאותו הגדיר כהצעה צרפתית-קטארית להפסקת אש בעזה. 

המסמך כלל שני סעיפים בלבד. לפי הסעיף הראשון, ישראל וחמאס יפסיקו את האש ברצועת עזה בשעה שתהיה מוסכמת על שני הצדדים. לפי הסעיף השני, חמאס יפעל "כמיטב יכולתו" כדי לרסן ולמנוע ירי מצד ארגוני אחרים ברצועת עזה. 

נתניהו ושר החוץ הצרפתי צילום: קובי גדעון / לע"מ

נתניהו עיין במהירות בנייר ודחה אותו על הסף, תוך שהוא מותח ביקורת חריפה על מה שבראייתו היה הצעה מלאה בחורים. ראש הממשלה ציין בנימוס אך בתקיפות כי ההצעה שהציג שר החוץ הצרפתי אינה נותנת מענה אמיתי למצב בעזה. 

נתניהו הדגיש שההצעה הצרפתית-קטארית אינה מבטיחה ששאר הארגונים בעזה מלבד חמאס לא יירו רקטות על ישראל או לא יתקיפו את כוחות צה"ל על גדר המערכת. מנגד, ההצעה קובעת שלישראל אסור לבצע ירי בשום מקרה, גם אם אחד הארגונים שאינו חמאס יורה עליה.

ראש הממשלה אף הבהיר לפביוס כי ישראל אינה מעוניינת בתיווך צרפתי, קטארי או טורקי, אלא מעדיפה את הערוץ המצרי. הוא אף ביקש מפביוס למקד את מאמציו במגעים עם ממשלת מצרים ובעידודה ללחוץ על חמאס להפסיק את ירי הרקטות. 

הצרפתים לא עדכנו מדינות אחרות באיחוד האירופי במהלך וכלל לא ברור אם עדכנו את המצרים, או האם פעלו עם הקטארים מאחורי גבם. הדיפלומט המערבי ציין כי היוזמה הצרפתית-קטארית לא התקבלה בישראל כמהלך רציני, אלא יותר כניסיון צרפתי לקבל תפקיד במו"מ להפסקת האש. הפקיד הישראלי ציין שההצעה הצרפתית היתה חובבנית ביותר ונראה שהוכנה בחופזה בלי מחשבה מעמיקה על הפתרונות האמיתיים שיש לתת במצב הנוכחי. 

שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, אמר בשיחה עם "הארץ" כי הוא מסרב לאשר או להכחיש את קיומו של המסמך הצרפתי-קטארי או האם הוצג מסמך כזה בפגישה עם נתניהו. "אנחנו בקשר עם כל המדינות שיכולות להשפיע או להפעיל לחץ על חמאס כדי להגיע להפסקת אש", אמר ביגו. "הנשיא פרנסואה הולנד דיבר פעמיים עם נשיא מצרים מוחמד מורסי ושר החוץ פביוס מקיים מגעים בעניין עם שר החוץ של קטאר ועם שר החוץ של מצרים". 

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ