אחרי שבוע של לחימה: חמאס רושם בעיקר הישגים מדיניים

בחמאס הצליחו לשרוד את המתקפה על עזה ונהנים מהחיזורים של ראשי מדינות ערב. הנפגע העיקרי: עבאס והרשות הפלסטינית שמעולם לא היו פחות רלוונטיים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האינדיקציות השונות שיוצאות מקהיר מעידות על התקרבות במגעים לקראת הפסקת אש בין ישראל וחמאס. גורמים מצרים בכירים אישרו בשיחה עם "הארץ" כי למעשה רוב הסעיפים כבר סוכמו ובהמשך היום ילובנו הפרטים האחרונים. גם מהצד הישראלי מתחילות לדלוף ידיעות ראשונות כי ישראל מבקשת להגיע להפסקת אש בהקדם. ואולי הסימן הברור ביותר לסיום קרוב של הלחימה, הוא הניסיון של חמאס "לצרוב תודעה", באמצעות שיגור שני מטחים עם יותר מ-20 רקטות לעבר באר שבע.

אמנם עדיין מוקדם לסכם את מבצע "עמוד ענן", אך אפשר כבר לומר בוודאות שחמאס אולי נחלש צבאית בימי הלחימה, אך יצא מחוזק במישור המדיני. הוא מחוזר על ידי כל ראשי מדינות ערב וישראל מבקשת להימנע מעימות חזיתי על הקרקע עמו. בחמאס הצליחו לשרוד את הכתישה האווירית הישראלית ולמרות ההלם שאחז בו בשעות הראשונות לאחר חיסולו של אחמד ג'עברי, בארגון הראו סימני התאוששות ואולי חשוב מכל מבחינתם - שרידות. הוא הארגון הפלסטיני שעמו מנהלת ישראל משא ומתן, אם באמצעות אש ואם בערוצים דיפלומטיים.

כל זאת קורה בעוד יריביהם הפוליטיים הגדולים, מחמוד עבאס (אבו מאזן) והפתח הפכו כהגדרת שרים הישראלים, לבלתי רלוונטיים. הם רק שכחו לספר מי הפך אותם לבלתי רלוונטיים ומעדיפים להתעלם מחלקם הקריטי בשמירה על השקט בגדה. מבין שרי הממשלה, היחיד ששומר את עבאס בעניינים הוא שר החוץ אביגדור ליברמן. שר החוץ צירף את עבאס למאמץ המלחמתי של חמאס וטען שבעוד שהארגון בעזה יוזם טרור פיזי נגד מדינת ישראל, הרשות נוקטת בטרור דיפלומטי. בימים בהם דעת הקהל הפלסטינית, הערבית והבינלאומית עוסקת כולה בעזה וזנחה את הדיון בפנייה המתוכננת של עבאס לעצרת הכללית (בעוד תשעה ימים), חייב עבאס תודה גדולה לליברמן שנראה שלוחם עבור השארתו של יו"ר הרשות בסדר היום העולמי.

חאלד משעל במסיבת העיתונאים בקהיר, אתמול צילום: רויטרס

נקודה מרכזית נוספת שעולה היא חלקה המשמעותי של מצרים החדשה בשמירה על יציבות האזור. במסיבת עיתונאים בקהיר בשבת האחרונה נחתה על ישראל כרעם ביום בהיר אחת ההפתעות הגדולות ביותר של המלחמה: הנשיא מוחמד מורסי אמר את המילה "ישראל". לצדו עמד לא פחות מאשר ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן. מורסי, על אף היותו בכיר ב"אחים המוסלמים", הפך למפתח להחזרת השקט לדרום.

ישראל זקוקה למצרים החדשה לא פחות משהזדקקה למצרים הישנה. ומעניין לא פחות, שעל אף שבמצרים שולטים "האחים המוסלמים", היחסים בין קהיר ועזה מזמן לא נראו רע כל כך. אנשי חמאס הביכו פעם אחר פעם את מצרים בסבב הלחימה האחרון. זה החל בביקורו של ראש ממשלת מצרים הישאם קנדיל ברצועת עזה, כאשר חמאס התחייב שלא לשגר רקטות אך בפועל התרחש ההיפך: אנשי הארגון ירו מספר טילים רב לעבר ישראל דווקא במהלך הביקור. כשהגיע קנדיל לבית החולים בעזה מיהרו אנשי חמאס והפקידו בידיו גופה של ילד פלסטיני, לא פחות, וראש הממשלה המצרי לא ידע מה לעשות מרוב מבוכה. וכמובן - הדרישות של החמאס במסגרת המשא ומתן על הפסקת אש, שמופנות לא רק כלפי ישראל - אלא גם כלפי מצרים. חמאס דורש מקהיר לא פחות מישראל, לפתוח את מעבר רפיח לסחורות.

לאחר כשבוע של לחימה, מוצאים עצמם ישראל וחמאס פחות או יותר באותה נקודת פתיחה של מבצע "עמוד ענן". חמאס עומד על רגליו וימשיך מן הסתם בהברחות הנשק. עד לסבב הלחימה הבא, כבר יהיו ברשותו עוד רקטות ובעלות טווח גדול עוד יותר. ערב הבחירות בישראל, ממשלת נתניהו מבקשת בעיקר שקט מול עזה וככל הנראה תבקש אותו הדבר גם אחרי ינואר. ומה שבולט מעל הכל, הוא האינטרס המשותף לשני הצדדים: אם חמאס יזכה לכמה הקלות בסגר על עזה, הוא יוכל לשמר את שלטונו ברצועה ללא הפרעה ולחזק את מעמדו הפוליטי. וגם ממשלת נתניהו תטען שהמצב "מעולם לא היה טוב כל כך מבחינה ביטחונית". ממשלת ישראל תמשיך להתעלם מעבאס ולטפח את השקט מול חמאס, ובפעם המי יודע כמה יוכיח חמאס לציבור הפלסטיני: היהודים מבינים רק כוח.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ