ההכרזה על הפסקת אש נדחתה ברגע האחרון

ישראל החליטה לסגת מהמהלך לאחר שהבינה כי ההצעה המצרית לא טובה לה. ברק אומנם דחף לאשר את המתווה, אבל נתניהו וליברמן התעקשו להוסיף דרישות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בתום יום של מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים ומשא ומתן מפרך בקהיר, נדחתה ברגע האחרון ההודעה על כניסה לתוקף של הפסקת אש ברצועת עזה, שהיתה צפויה להתחיל אמש בחצות. בכירים מצרים וכן גורמים בחמאס ציינו כי פרסום ההודעה נדחה עקב בקשה ישראלית וכי המשא ומתן יתחדש הבוקר.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי הטיוטה האחרונה של ההבנות שגיבשו אנשי המודיעין המצרי לא היתה טובה לישראל. בכמה מהסוגיות אימצו המצרים את עמדות חמאס, במיוחד בכל מה שקשור לדרישה לפתוח את מעברי הגבול, להקל על המצור ולבטל את האזור הביטחוני במרחק 500 מטרים מגדר הגבול בצד הפלסטיני, אליו לא מאפשרת ישראל כניסה של תושבים פלסטינים.

"זה כבר לא מובארק ועומאר סולימאן שתיעבו את החמאס", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "היום זה מורסי שנותן את רוח המפקד. יש כאן קבוצה שרוצה לתת הישגים לחמאס. האלטרנטיבה זה לא הבנות טובות או הבנות רעות, אלא הפסקת אש או מבצע קרקעי רחב ומסוכן בעזה".

נתניהו וקלינטון, אמש בירושלים. הביעה תמיכה גורפתצילום: אבי אוחיון, לע"מ

במהלך הדיונים הפנימיים שהתקיימו לכל אורך היום בלשכת ראש הממשלה בירושלים דחף שר הביטחון אהוד ברק להיענות בחיוב לטיוטה המצרית. מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן טענו כי אסור לישראל לוותר בסוגיות שחשובות לה.

ישראל הבהירה למצרים כי בשלב הראשון היא מעוניינת בהפסקת אש על בסיס העיקרון של "שקט ייענה בשקט". במסגרת זו ישראל דורשת הפסקה של ירי הרקטות, עצירת ההתקפות נגד כוחות צה"ל על גדר המערכת, וכן הפסקה מוחלטת של הפיגועים נגד ישראל משטח סיני - שמבצעיהם יוצאים מרצועת עזה.

ישראל גם דורשת כי חמאס יהיה אחראי על אכיפת ההבנות על שאר הארגונים ברצועה. בתמורה יפסיק צה"ל את תקיפות חיל האוויר ואת הסיכולים הממוקדים. עם זאת, ישראל דורשת כי תישאר לה הזכות לפעול צבאית לסיכול פיגועים נגדה.

בשלב השני, אחרי תקופת מבחן להפסקת האש, מוכנה ישראל לפתוח במגעים עם מצרים על דרישות חמאס ובראשן הקלת המצור על עזה ופתיחת מעברי הגבול. בירושלים דורשים כי בשלב הזה יעלה לדיון נושא הברחות הנשק לרצועה וכי מצרים תספק ערבויות כי תפעל לעצירתן.

אתמול (שלישי) בשעות אחר הצהריים העריכו בכירים בישראל ובכירים בחמאס כי הסכם הפסקת האש קרוב לסיכום. בכירי חמאס והג'יהאד האיסלאמי ששהו בקהיר כבר תיכננו להכריז במסיבת עיתונאים בשעות הערב כי הלחימה תופסק לחלוטין בחצות. עם זאת, בדקה ה-90 נדחתה ההכרזה ונמסר כי המו"מ יימשך. פקיד ישראלי בכיר ציין אתמול בערב כי "אין כל הסכמה ישראלית לשום נוסח של הפסקת אש". הוא הוסיף עם זאת כי אם חמאס יפסיק את ירי הרקטות, גם ישראל תפסיק את תקיפותיה ברצועה.

אחת ההערכות היא שישראל עיכבה את תשובתה למצרים כיוון שרצתה לתאם את המהלך האחרון של המו"מ עם שרת החוץ של ארצות הברית הילרי קלינטון שנחתה אתמול בישראל. מנמל התעופה הגיעה קלינטון ישירות לפגישה לילית משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן. 
במסיבת עיתונאים עם נתניהו, לפני הפגישה, הביעה קלינטון תמיכה בעמדתה של ישראל ואמרה כי "ארה"ב מחויבת לישראל ומחויבת לפעול להרגעת המצב בעזה. הירי מעזה חייב להיפסק". ראש הממשלה נתניהו ציין כי "אם יש אפשרות להשיג הסכמה ארוכת טווח אנו מעדיפים זאת, אבל אם לא - נעשה כל פעולה שתידרש כדי להגן על אזרחנו". 

ההפצות בעזה, אמש. ישראל דורשת עיקרון של "שקט ייענה בשקט"צילום: אי-אף-פי

היום (רביעי) תגיע קלינטון לקהיר ותיפגש עם נשיא מצרים מוחמד מורסי ועם משלחת שרי החוץ של הליגה הערבית. הנשיא ברק אובמה, ששיגר את קלינטון אתמול במפתיע לאזור, ניהל ב-36 השעות האחרונות שלוש שיחות טלפון עם הנשיא מורסי וביקש ממנו ללחוץ על חמאס להפסיק את האש. בישראל מעוניינים שקלינטון תסגור סופית את ההבנות על הפסקת אש מול המצרים ותוודא שאלה לא יהיו לרעתה של ישראל. 

במהלך כל יום אתמול נמשכו המגעים הדיפלומטיים. ראש הממשלה נתניהו נפגש עם שר החוץ של גרמניה גידו וסטרוולה, שיצא מירושלים היישר לפגישות עם בכירי ממשלת מצרים בקהיר. לאחר מכן נפגש נתניהו עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שיגיע גם הוא היום לפגישה עם מורסי בקהיר. 

במקביל, קיבל נתניהו שיחת טלפון ממלך ירדן עבדאללה השני שהעביר לו מסר חריף נגד הרחבת המבצע בעזה לפעולה קרקעית. בהודעה שפרסם ארמון המלך נמסר כי האחרון "הזהיר" את נתניהו מפני הסכנה שבהידרדרות המצב ברצועה וההשלכות המסוכנות על ביטחון ויציבות האזור. "הפסקת ההסלמה על כל צורותיה היא זו שתפתח את הדרך בפני המאמצים הדיפלומטיים ותביא לרגיעה", אמר המלך הירדני לראש הממשלה. לפני השיחה עם נתניהו שוחח עבדאללה עם מורסי וביקש ממנו להגביר את מאמציו להשגת הפסקת אש בעזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ