המהומות ברחבי הגדה מתפשטות; ישראלית נפצעה קשה מפגיעת אבן

פלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה בכבישים בכל הגדה המערבית. כוחות המילואים שנותרו בגזרה אינם ערוכים להתמודד עם הפרות סדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות צה"ל באזור יהודה ושומרון מתקשים להתמודד עם גל אירועי האלימות בגדה, שהחלו ביום רביעי שעבר ונמשכים מאז בהיקפים שלא הוכרו בשבועות האחרונים. בסיור אתמול (שלישי) באזור גוש עציון וחברון, ניכרו תחושות הבלבול והנחיתות בקרב החיילים. כוחות הסדיר נמצאים בעזה, ובגדה נמצאים כוחות מילואים משולבים בכוחות של חיילים טירונים. החיילים אינם מאומנים ומיומנים בהתמודדות עם הפרות הסדר.

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר "הארץ"

כך, למשל, אירע אתמול (שלישי) בכפר בגוש עציון: טיל מעזה שנחת בשדה ליד הכפר גרם לצעירים הסקרנים לצאת החוצה. בשלב מסוים, החלו הצעירים ליידות אבנים על החיילים. כוח קטן של 15 חיילים ניסה להדוף אותם. הכוח התפצל, ובשלב מסוים נותרו שלושה חיילים לבדם, ללא אמצעי קשר או אמצעים לפיזור הפגנות, מול 30 צעירים שהמטירו עליהם אבנים. אחד החיילים נפצע ברגלו. רגע לפני שהאירוע הסלים, הבחין מפקד המחלקה במצוקתם ומיהר לסייע להם באמצעות רימוני גז.

הפרות סדר בחברון, יום שלישיצילום: הדר כהן

גם בחברון, כוח של כמאה חיילים התמודד עם הפרות סדר של מאות פלסטינים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה בקצב מסחרר. מרבית הכוח הורכב מחיילי מילואים שלא אומנו להתמודד עם הסיטואציה. שוטרי מג"ב באזור ירו ללא הרף גז מדמיע, אך לא ניסו אפילו לבצע מעצרים.

האירועים האלימים מקיפים כעת את כל הגדה, גם במקומות שנחשבים שקטים בשגרה. בשלב זה קשה לדעת אם מדובר במחאה על מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה או תהליך עמוק יותר. האירוע החמור ביותר היה באזור בית"ר עילית, כאשר אישה ישראלית נפצעה קשה בראשה ובצווארה מזריקת אבן. בבית חגי נפצע ישראלי מיידוי אבנים, ובקבוקי תבערה הושלכו לעבר כלי רכב במספר כבישים נוספים בגדה. למעלה מעשר מכוניות ואוטובוסים נפגעו מיידויי אבנים במקומות שונים. בהתפרעות של פלסטינים, סמוך לגשר ביר זית, נפצעו שלושה מירי כדורי גומי. הצבא גם פיזר בכוח את המשתתפים בהלוויה של רושדי תמימי, שנהרג שלשום על ידי כוחות צה"ל בנבי סלאח, שהתעמתו עם חיילים. הפלסטינים דיווחו על ירי חי בכמה אירועים שונים.

במקביל נמשכים התחקירים על האירועים שהובילו למותם של שני פלסטינים בשבת ובשני. מסרטון שהופץ באינטרנט עולה כי בעוד שתמימי שכב פצוע על הרצפה, מנעו החיילים מתן טיפול רפואי. בצה"ל טענו כי עשרות פלסטינים באזור יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון שהשתמשו נגדם באמצעים לפיזור הפגנות. עוד נמסר כי נסיבות האירוע מתוחקרות. באירוע ביום שני, ירה חייל ארבעה כדורים בחמדי פאלח שהיה רעול פנים. לטענת הצבא, הוא תקף חיילים. עדי ראייה אומרים כי "התקיפה" לכאורה של פאלח את החיילים, היתה באמצעות צעצוע לייזר.

מכונית עליה יודו אבנים בבית"ר עילית, יום שלישיצילום: הצלה יו"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ