עמוס הראל
עמוס הראל

בישראל מודאגים מהאפשרות שאיראן תנסה לשוב ולחמש את ארגוני הטרור בעזה, בעיקר ברקטות לטווח בינוני, כבר בתום העימות הנוכחי ברצועה או מיד לאחריו. קהילת המודיעין הישראלית, בסיוע שירותי מודיעין מערביים, משקיעה מאמץ גדול בניסיון לעקוב אחר תוכנית ההברחות ולסכלה.

בשנתיים שקדמו למבצע "עמוד ענן" הבריחו האיראנים, דרך סודאן, מצרים והמנהרות, רקטות פאג'ר 5 לטווח של 75 קילומטרים. בד בבד יוצרו ברצועה רקטות בקוטר שמונה אינץ' (200 מילימטרים) על-ידי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, לפי ידע איראני. הטווח של הרקטות מהסוג השני הוא כ-80 קילומטרים או מעט יותר מכך.

במהלך הראשון של המבצע, מיד לאחר ההתנקשות באחמד ג'עברי ב-14 בנובמבר, השמיד חיל האוויר את רוב מערך הפאג'רים וחלק מפסי הייצור והמחסנים של הרקטות המקבילות. עד כה נורו לגוש דן ולאזור ירושלים כעשר רקטות לטווח בינוני, רובן רקטות השמונה אינץ' המאולתרות. במודיעין הישראלי מניחים שנותרו עוד רקטות ספורות לטווח זה.

ארגוני הטרור, כמו האיראנים, רואים ברקטות לטווח בינוני אמצעי הרתעה מרכזי נגד ישראל. לכן הם מייחסים חשיבות עליונה לחידוש ההברחות, כדי להרחיב את מאגר הרקטות הללו שברשותם. בכירים איראנים הצהירו באחרונה כמה פעמים כי יסייעו בשיפור יכולת הארגונים ברצועה. דובר של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שיהאב, אמר השבוע בראיון לתחנת הטלוויזיה הלבנונית אל-מיידין, כי "אין זה סוד שהתמיכה הצבאית שמוענקת להתנגדות הפלסטינית מגיעה, מא' ועד ת', מקליעים ועד לרקטות, מאיראן".

בישראל מתקשים עדיין להעריך מה היה חלקה של איראן בהתלקחות האחרונה עם הארגונים הפלסטיניים. רוב אנשי המודיעין מעריכים כי ההסלמה פרצה משיקולים מקומיים של הארגונים בעזה, אך נראה שהמתח בדרום משרת גם את איראן: הן משום שישראלים נפגעים והן משום שהקשב העולמי עובר לעזה, במקום להתמקד בהתקדמות תוכנית הגרעין של טהראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ