בן אליעזר: רבין ושרון רוצחים

בראיון לאמנון לוי בערוץ 10 אמר שר הביטחון לשעבר כי "ג'עברי גבר, מילה שלו היתה מילה; הפצ"ר לשעבר: יש נוהל צה"לי לפיו אסור להרוג יותר מחף פשע אחד בחיסול

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ח"כ בנימין פואד בן אליעזר (העבודה), שר הביטחון לשעבר, מכנה את ראשי הממשלה לשעבר יצחק רבין ואריאל שרון "רוצחים", בדיוק כמו רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי, שחוסל לפני שבוע על ידי צה"ל.

בראיון לאמנון לוי בתוכנית "פנים אמיתיות" שתשודר הערב (רביעי) בערוץ 10, ובה יוצג תחקיר העוסק במהלכים שקדמו לחיסולו של ג'עברי, נשאל בן אליעזר על ידי לוי מה דעתו על ג'עברי, כמי שהיה שר ביטחון בשנים 2002-2001, בממשלת שרון. מדבריו ניתן להבין כי חיסולו של ג'עברי היה טעות, שכן רק עם "רוצחים" מסוגו, ניתן להגיע להבנות ולהסכמים שיכובדו ויקוימו.

"אני מכיר אותו, אני מכיר אותו" אמר בן אליעזר ללוי, "הוא גבר, הוא גבר". לוי שאל : "היתה טענה שהוא בין המתונים. אלוף בן ב"הארץ" כתב זאת". בן אליעזר השיב: "אם אתה שואל את דעתי, אז מילה שלו היתה מילה. הוא אומר 'אני אתן לך', הוא נותן לך. אתה בטח שמעת אותי אומר לא פעם: תשחררו את ברגותי. למה?"

לוי: "כי איתו אפשר לעשות עסקים?"

בן אליעזר: "כי עסקים אתה עושה רק עם רוצחים. תלמד את זה. רק עם רוצחים. חאפז אל אסד היה רוצח. סאדאת היה רוצח. רבין היה רוצח. אריק היה רוצח. חוסיין היה רוצח. נכון או לא נכון?" (אמש אמר בן אליעזר ל"ידיעות אחרונות" כי התכוון לומר שרבין ושרון היו אנשים חזקים).

בן אליעזר ביקש להבהיר שבדבריו על רבין ושרון הוא התכוון לכך שהם היו "קילרים", אנשי צבא רבי הישגים שלא חששו להפגין אומץ וללכת למהלכים של שלום.

גילוי נוסף בתוכנית שתשודר הערב נוגע לנוהל החיסולים הממוקדים של פעילי טרור. הפרקליט הצבאי לשעבר, אלוף במיל' אביחי מנדלבליט, מגלה כי בצה"ל קיים נוהל שמגדיר במדויק את מספר הנפגעים הלא מעורבים או החפים מפשע (מה שקרוי: "נזק אגבי") בהם מותר לפגוע, במקרה שנדרש חיסול ממוקד. מדברי הפצ"ר לשעבר ניתן להבין כי המספר הוא: אחד.

מנדלבליט אומר ללוי כי הנוהל קובע כך: קודם כל היעד חייב להיות "בן מוות" אבל לא על פשעי העבר אלא רק על פשעים או פיגועים שהוא מתכנן לעשות בעתיד. כלומר שאין לבצע חיסול ממוקד כענישה או כנקמה. התנאי השני, לדברי מנדלבליט, הוא שהנזק האגבי - כלומר, מספר החפים מפשע שייהרגו יחד עם האיש שבו מתנקשים - יהיה קטן ככל האפשר.

לוי שואל מה המספר. "אני מעדיף לא לענות על זה," משיב מנדלבליט, "אבל אלה מספרים מאוד נמוכים. מאוד מאוד נמוכים. זה קרוב לאפס".

האם פואד עבר את הגבול? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ