28 פצועים בפיגוע באוטובוס סמוך לקריה בתל אביב

אדם אחד פונה לאיכילוב במצב קשה, שלושה בינוני והיתר קל. הוסרה הכוננות שהוכרזה במרכז כחלק מהמצוד אחר המחבל וגרמה לפקקי ענק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פיגוע תופת אירע היום (רביעי) באוטובוס בקו 142 ברחוב שאול המלך בתל אביב באזור בית החולים איכילוב, סמוך לקריה. במד"א טיפלו ב-28 נפגעים, שניים מהם פונו לאיכילוב באורח בינוני-קשה, שלושה במצב בינוני והיתר במצב קל. מחסומים ובדיקות של המשטרה שהוצבו כחלק מהמצוד אחר המחבל גרמו לפקקי ענק בכביש החוף ובגהה. לשב"כ הגיע בתחילת השבוע מידע על עשרות "כוונות פיגוע" ומהן 28 התרעות, שהצביעו על תכנון מתקדם לביצוע פיגועים. החשש העיקרי היה מהתנקשות באישים בכירים בדרג המדיני והצבאי, באמצעות מטעני-נפץ או בנשק תלול-מסלול.

לעדכונים על ירי הרקטות והתקיפות בעזה - לחצו כאן

17:42: בוטלה הכוננות החריגה שהוכרזה אחר הצהריים באזור המרכז, בשל המצוד אחר המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב. בשעות האחרונות היו פקקי ענק בכביש החוף ובכביש גהה בגלל מחסומים ובדיקות של המשטרה. צו איסור פרסום הוטל על פרטי חקירת הפיגוע.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו מסר כי בכל הארץ נשמרת כוננות גבוהה. "השעות הקרובות רגישות במיוחד בעת שמדברים על סיום המערכה", אמר, "גורמי הטרור יעשו מאמץ מיוחד כדי להגביר את הירי הרקטי ולייצר פיגועי ראווה בעלי אפקט תודעתי בלב האוכלוסייה והישובים בלב שטחי ישראל".17:38: שלושה מפצועי הפיגוע עברו במהלך היום ניתוחים אורתופדים ופלסטיים, ומצבם מוגדר בינוני ולא נשקפת להם סכנת חיים. אחד מהם סובל מפגיעה קשה בכתף ושניים מפגיעות בגפיים. שלושה פצועים במצב קל יישארו להשגחה ויתר המאושפזים במצב קל, חלקם נפגעי חרדה, שוחררו לביתם במהלך היום. 

14:45: דובר ועדות ההתנגדות ברצועת עזה: "הפיגוע בתל אביב הוא מסר לישראל שביכולתנו להגיע לכל מקום". לדבריו, הפיגוע הוא "תגובה על המשך התוקפנות נגד העם הפלסטיני ברצועת עזה". בתגובה שמסר הארגון לכתבים בעזה לא נלקחה אחריות לביצוע הפיגוע בתל אביב.

14:40: מקורות פלסטינים בקהיר אמרו ל"הארץ" כי ההודעה על הפסקת האש לא תוכרז היום. לדבריהם, יש חילוקי דעות בנוגע להסרת המצור משום שישראל מסרבת לכלול זאת בהסכם הרגיעה. שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון תיפגש היום עם מוחמד מורסי. 

14:35: הממשל האמריקאי גינה את הפיגוע בתל אביב. "מחשבותינו ותפילותינו עם משפחות הפצועים ועם עם ישראל", נמסר מהבית הלבן. "המתקפות נגד אזרחים ישראלים חפים מפשע מקוממות אותנו. ארצות הברית תעמוד לצד בעלת בריתה ותספק כל סיוע שיידרש לאתר ולהביא לדין את מבצעי התקיפה הזאת. ארצות הברית מאשרת מחדש את מחויבותה הבלתי ניתנת לערעור לביטחון ישראל ואת ידידותינו העמוקה וההזדהות עם עם ישראל".

14:32: המשטרה: עדיין לא נעצר אף חשוד במעורבות בפיגוע. 

14:28: חברי פורום התשיעייה מתכנסים במשרד ראש הממשלה בירושלים.

14:27: מקור פלסטיני בגדה המערבית אמר ל"הארץ" כי אם גדודי אל-אקצה נטלו אחריות לפיגוע אזי מדובר בשלוחה של עזה ולא תא שנמצא בגדה. לדבריו, בגדה המערבית אין פעילות של הגדודים שהתפרקו מנשקם וזכו לחנינה ברשות. באתר הרשמי של תנועת פתח אין הודעה רשמית על הפיגוע ואתרים ערביים מצטטים הודעה לפיה הגדודים נטלו אחריות ומבצע הפעולה נמלט.

14:21: השר לביטחון פנים אהרונוביץ': "הפיצוץ היה במרכז האוטובוס, גודל המטען בבדיקה. ישנן עדויות על חשוד שנמלט והניח את המטען- ולכן המשטרה הפיצה את תיאורו. יכול להיות גם שישנם עוד חשודים. ביקשתי להגביר את הערנות ולא להתבייש ולהתקשר למשטרה אם חושדים. אנו מעריכים שזה או הג'יהאד האיסלאמי או חמאס. או מהגדה או מסביבות ירושלים, אך יכול להיות גם שהוא מגיע מהדרום".

9 מתוך 9 |
פיצוץ באוטובוס בתל אביבצילום: הדר כהן
1 מתוך 9 |
פיצוץ באוטובוס בתל אביב
2 מתוך 9 |
לוחמי מג"ב במצוד אחר המחבל בתל אביב, אחר הצהריים

אהרונוביץ' הוסיף כי "אני מציע לכולם לעזוב את השיחות ולהתרכז בתקיפות בעזה ולראות מי האנשים ששלחו את החוליה. אנחנו מתחילים לקבל את האינדיקציה מי שילח את המחבל. זה איזשהו ארגון טרור".‬

14:17: אלינור למפל, בת 28, מראשון לציון, שנפצעה בידה סיפרה בבית החולים כי "נסעתי ברכב בנתיב צמוד לאוטובוס. כשהוא החל בנסיעה מהתחנה היה פיצוץ. הכל נהיה שחור. מבחינתי התכוונתי להגיש עזרה ראשונה אבל כעבור דקה יצאתי מהרכב והרגשתי לחצים בחזה. אנשי ביטחון הפנו אותי הצדה. מישהי הגישה לי כוס מים. כרגע אני מרגישה טוב".

אחותה התאומה, רווית למפל, מספרת: "שנייה אחרי הפיצוץ דיברנו בטלפון. היא אמרה לי 'נפל פה גראד' אז הבנתי שהיא היתה קרוב לאוטובוס והגעתי לאיכילוב לפגוש אותה".

טל בכור, בת 28 שנפצעה ברגל, ביד ובאוזניים, סיפרה: "הייתי בדרך לראיון עבודה. הבנתי שעליתי על אוטובוס לא נכון אז רציתי לרדת בתחנה הבאה. פתאום נשמע פיצוץ ענק. הייתי בטוחה שפגע בנו טיל. דבר ראשון בדקתי שהראש בסדר. איבדתי את ההכרה לכמה שניות. כשהתעשתי, ברחתי מהאוטובוס וסייעו לי".  

14:07: קצין הביטחון של משרד המשפטים, שהגיע לזירת האירוע זמן קצר אחרי הפיצוץ, סיפר לערוץ 2 כי "התחלנו להפעיל מטפים לכיבוי השריפה באוטובוס. ברחוב דפנה הסמוך איתרנו לפטופ שנחשד כי שייך לאחד המפגעים. העברנו למשטרה מידע על נוסע שירד תחנה קודם. מדובר בתיאור של אדם בעל גוון עור שחום, שמנמן, לובש סוודר ירוק וחום-צהוב".

13:59: צה"ל לאחר הפיגוע בתל אביב: פגענו בשלושה פעילי טרור שעסקו בשיגור רקטות בחאן יונס. צה"ל חוזר לפעילות התקפית ברצועת עזה.

13:57: ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, בראיון לקול ישראל: "הייתי מהראשונים שהגיעו לאוטובוס הזה. לשמחתנו, הפיגוע היה ממש ליד איכילוב ולכן הפינוי היה מהיר מאוד ובגלל המצב הביטחוני היו גם הרבה אמבולנסים".

חולדאי הוסיף כי "חווינו בעבר פיגועים קשים מזה. כרגע תושבי הדרום חווים את הקושי האמיתי. אנחנו נמצאים באותה סכנה כל הזמן מכל הדברים, הכל תלוי בנו ובאיך נתגונן. העובדה שלא היו פיגועים בתל אביב כל השנים האלה היא בגלל עבודה מאוד יסודית של כוחות הביטחון. כמו שמדי פעם יש טיל שחודר את כיפת ברזל, מדי פעם יש גם פיגוע טרור שחודר את האבטחה".

13:45: נהג האוטובוס, נחום הרציג, אמר בבית החולים איכילוב: "לא ראיתי מישהו שעלה לאוטובוס עם מטען חבלה. שמעתי פיצוץ חזק, אבל לא בטוח אם זה הגיע מבחוץ או מבפנים. האוטובוס לא היה מלא. למזלי לא נפצעתי בכלל, עזרתי לחיילת שנפצעה לרדת מהאוטובוס ואחרי זה פינו את כולם. יש התרעות כלליות לפיגועים, מה שאנחנו עושים באופן שגרתי, זה סריקות לפני יציאה לנסיעה. אחרי הפיצוץ אתה לא רואה כלום, כל הזכוכיות עשן, וזהו אתה לא רואה כלום". 

13:44: עיריית תל אביב הודיעה כי ילדי בתי הספר והגנים בעיר יכולים להשתחרר לבתיהם בתום יום הלימודים.

13:27: מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו: "האירוע הוא לא פשוט. מבחינתנו, מדובר בפיגוע. כל הסימנים מצביעים על כך- פיגוע חבלני. אחד הדברים שנערכנו אליהם החל מתחילת האירועים, שצריך להיערך מעבר לרקטות בדרום, לאפשרות שניתקל בפיגועי תופת. יש מוטיבציה גדולה מאוד לבצע פיגועים בערים הגדולות, ותל אביב בראשן. נערכנו בהתאם. לא זוכר תקופות של היערכות כל כך מאסיבית".

13:24: עיריית תל אביב הנחתה את מנהלי בתי הספר לא לאפשר יציאת תלמידים עד לקבלת הנחיות אחרות. רון חולדאי: "הכל בשליטה, מוקד העירייה פתוח וחשוב לא להתקרב לאזור הפיגוע. כוחות הביטחון בשטח. גני הילדים - כולם מוגנים או שהעברנו אותם למתחמים מוגנים".

13:23: השר לביטחון פנים אהרונוביץ': בעקבות הפיגוע, אנחנו מבקשים להרים את רמת הערנות של האזרחים. זה פיגוע קשה בלב תל אביב. יש למשטרה תיאור חלקי של אדם חשוד שכנראה הניח את המטען.

13:19: עדכון מבית החולים איכילוב: 21 פצועים פונו לבית החולים, אחד מהם באורח קשה, אחד בינוני ואחד קל-בינוני, כל השאר פצועים קל וחרדה. הפצוע קשה והפצוע הבינוני הובהלו לחדר הניתוח. לדברי פרופ' פיני הלפרין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה, "היו פציעות שראינו רבות כמוהן, כתוצאה מהדף במקום סגור, ופגיעות של ברגים ורסיסים. ככל הנראה האירוע לא גדול ומצאנו ברגים ומסמרים קטנים וזה מסביר את הפציעות הקלות יחסית".

13:11: אל שירות הביטחון הכללי (שב"כ) הגיע בתחילת השבוע מידע על עשרות "כוונות פיגוע" ורובן התרעות שהצביעו על תכנון מתקדם לביצוע פיגועים. החשש העיקרי היה מהתנקשות באישים בכירים בדרג המדיני והצבאי, באמצעות מטעני-נפץ או בנשק תלול-מסלול. 

בין השאר, נערכו בשבועות האחרונים השב"כ ומשטרת מרחב הנגב, בכוח של מאות שוטרים ומאבטחים, לסיכול פיגוע אפשרי באזכרה השנתית לראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון, שנערכה אתמול בשדה בוקר.

הפיגוע באוטובוס הבוקר נערך בין שתי נקודות המאובטחות חלקית – דירתו של שר הביטחון אהוד ברק, בפינת הרחובות שאול המלך ואבן גבירול, ומפקדות חיל האוויר וחיל הים במחנה רבין, בסיס צה"ל בקריה, שסביבו נערכים סיורי רכב אבטחה.  

13:09: מפקד מרחב ירקון במשטרת ישראל, תת ניצב יורם אוחיון: "אנחנו מתפקדים כפי שאנחנו זוכרים מהימים של האינתיפאדה השנייה. אנחנו נערכים מדי יום, ברור שבימים האחרונים אנחנו יותר רגישים, המתווה הזה היה מתווה שאפשר לומר כי היה צפוי".

13:06: נפתח מרכז מידע בביה"ח איכילוב: 03-1255133. 

13:03: הבחור שנעצר ברמת גן בחשד למעורבות בפיגוע הוא ככל הנראה אדם מעורער בנפשו ואין לו כל קשר לאירוע.

12:58: בסיס הקריה בתל אביב העלה כוננות לדרגה 4 (מתוך 5) בעקבות הפיגוע. 

12:57: המשטרה דיווחה כי נכון לשעה זו לא נעצר איש בחשד למעורבות בפיגוע. 

12:56: על פי ההערכות, נהג האוטובוס עצר בפינת הנרייטה סולד-שאול המלך בפקק או כי חשב שיש נוסע שרוצה לעלות לאוטובוס. הנוסע לכאורה, ניצל את זה שהנהג פתח את הדלת האחורית והשליך מטען. 

12:54: הרב ישראל לאו הגיע לבית החולים איכילוב לבקר את הפצועים ואמר כי "נדרשת ערנות בתחבורה הציבורית. מי שהזמין את המטען הוא עלה קטן בענף של עץ עם גזע ושורשים וצריך לטפל בשורשים טיפול שורש. צריך לסתום את המאורות ולבער את קיני הטרור משורשיהם".

12:53: עדכון מבית החולים איכילוב: 21 פצועים פונו לבית החולים, שניים מהם במצב בינוני-קשה ושלושה בינוני, 14 במצב קל. שני נפגעי חרדה.  

12:52: פורום שרי התשיעייה יתכנס לקראת השעה 14:00 בלשכת ראש הממשלה בירושלים. הדיון נקבע עוד לפני הפיגוע בתל אביב כדי לדון במגעים להפסקת אש ברצועת עזה. עם זאת, הדיון יעסוק גם בפיגוע. 

12:50: במשטרה עצרו אדם במרכז תל אביב בחשד למעורבות בפיגוע, אך כעבור דקות ספורות התברר כי הוא אינו מעורב. נמשכים החיפושים אחר המעורבים. 

12:46: המשטרה מעריכה כי מחבלת נוספת מסתובבת באזור מרכז תל אביב. במשטרה מבקשים מאזרחים לא להגיע לאזור הפיגוע. 

12:43: לבית החולים איכילוב הגיעו 17 פצועים, שלושה באורח בינוני והיתר קל. הפצועים סובלים מפגיעות הדף, רסיסים וכוויות. אין פצועים בסכנת חיים מיידית.  

12:40: עדי ראייה מדווחים כי חשוד אחד נתפס על ידי המשטרה, כקילומטר מרחק אווירי מהזירה.

פיצוץ אירע היום (רביעי) באוטובוס ברחוב שאול המלך בתל אביב באזור בית החולים איכילוב, סמוך לקריה. במד"א טיפלו ב-17 נפגעים, חמישה מהם פונו לבית החולים באורח בינוני-קשה והיתר במצב קל. הוכרז אירוע רב נפגעים. כוחות גדולים נמצאים בזירת האירוע.

מנכ"ל מד"א, אלי בין, דיווח כי הנפגעים היו על האוטובוס. לחדר המיון בבית החולים איכילוב הגיעו 16 פצועים, שלושה באורח בינוני והשאר במצב קל. הפצועים סובלים מפגיעות הדף ורסיסים. 

להערכת המשטרה, לא מדובר בפיגוע התאבדות. הנחת העבודה היא כי מדובר בשני מחבלים שנמלטו מן הזירה לאחר שהניחו את המטען בחלק האמצעי של האוטובוס, ירדו וברחו. מרדף מתנהל אחר השניים באזור מרכז העיר תל אביב. מחסומים הוצבו באזור. כוחות המשטרה סורקים את האוטובוס בעזרת כלבי גישוש בחיפוש אחר חומרי נפץ נוספים, ייתכן שהמטען לא התפוצץ בשלמותו. 

חובש "איחוד הצלה" שהגיע לזירה סיפר כי "יש חשד למטען חבלה נוסף. קיבלנו הודעה לעזוב את הזירה. במקום כמאה חובשים ואנשי הצלה". 

השתתפו בהכנת הידיעה: אילן ליאור, דן אבן, ג'קי חורי, ברק רביד ונטשה מוזגוביה. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ