מבצע עמוד ענן: עדכונים שוטפים |

גנץ: צה"ל יתמקד באיראן ובלוב, מאחר שהן מקורות החימוש של הרצועה

מצבו של קצין המילואים שנפצע אתמול מוסיף להיות אנוש ■ דובר הג'יהאד הודיע כי בכוונת הארגון להמשיך להצטייד ברקטות ולירות בעתיד לעבר ישראל ■ לוחם מג"ב נפצע קל מדקירה בירושלים ■ צה"ל עצר הלילה 55 פלסטינים בגדה המערבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבצע עמוד ענן קרוב לסיומו? הפסקת האש נכנסה אמש ב-21:00 לתוקף, אולם ארגוני הטרור הכריזו על ניצחונם. ראש הממשלה נתניהו אמר כי המבצע גבה מהם מחיר יקר והדגיש כי יש לתת הזדמנות להסכם ההבנות. דובר צה"ל אמר כי כל ירי שיסכן אזרחים יטופל. למרות כל זאת, מטחי רקטות ופצמ"רים נורו בשעות הערב לעבר יישובי הדרום, וצה"ל הפגיז את אזורי השיגור. 

15:57: הותר לפרסום כי קצין המילואים בוריס יארמולניק, שנפצע אמש (רביעי) באורח קשה עד אנוש מרקטה שנחתה בחבל אשכול מת היום מפצעיו.

13:45: הצבא החל לפנות את כלי הרכב הכבדים, לרבות טנקים ונגמ"שים, מאזורי הכינוס שבקרבת רצועת עזה.

13:07: הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, מסר הצהרה לכלי התקשורת, בעקבות הפסקת האש. לדבריו: "עצרנו את המבצע אחרי שמונה ימים, וכעת מוקדם מדי לדעת מה יקרה בעוד חודשים. אם לא יצא משהו מעזה, היא תישאר שקטה".

"כשאני בוחן את יעדי המבצע הם הושגו אחד אחד". לדבריו, הפגיעה בהנהגה הצבאית של חמאס, ובראשה אחמד ג'עברי, לצד מה שהגדיר כ"תקיפה ופגיעה עד כדי אנושה ביכולות האסטרטגיות של חמאס", מהווים ביטוי להצלחות הצבא במהלך הפעילות ברצועה.

גנץ רמז לכך שהצבא מתמקד בנעשה באיראן ובלוב, מאחר ואלו מקורות ההתחמשות המרכזיים של הרצועה, וניתן לראות את זה גם במערך כלי הטיס הבלתי מאוישים שהופצצו, גם ברקטות הפאג'ר וגם בטילי הנ"ט.

לדבריו הגיוס הנרחב של חיילי המילואים אפשר לפרוס כוחות בכל זירות המבצעים. הרמטכ"ל טען שגיוסם אפשר לצבא להיות מוכן גם לשלב הבא, למקרה שיידרש.

המרכז הארצי לבחינות והערכה הודיע על הקלות בבחינת הפסיכומטרי הקרובה לתושבי הדרום ולאנשי מילואים. הזכאים להקלות יוכלו להיבחן במועד הבחינה מתוכנן, אולם אם ירצו לחזור על הבחינה יוכלו לעשות זאת ללא המתנה של ארבעה מועדים. כמו כן, מי שיבחר שלא לגשת למועד הקרוב, מועד הבחינה שלו יועתק ללא תשלום נוסף.

מסמך ההבנות בין ישראל לחמאס

12:20: לוחם מג"ב נפצע קל לאחר שצעירה פלסטינית ניסתה לדקור אותו בכניסה לתחנת משטרה במזרח ירושלים. הצעירה נלקחה לחקירה.

הזרוע הצבאית של חמאס טוענת כי במהלך מבצע עמוד ענן ירתה לעבר ישראל 12 רקטות ארוכות טווח, מתוכן שש רקטות מסוג פאג'ר ושש מסוג M-75, המיוצרות ברצועה. דובר הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי ארגונו ירה במהלך השבוע האחרון כ-600 רקטות לעבר ישראל, וכי בכוונתו להמשיך להצטייד ברקטות ולירות לעבר ישראל.

11:11: בשעה האחרונה היו שתי אזעקות באזור עוטף עזה ותושבים מדווחים שנשמעו פיצוצים, אם כי בצבא טוענים שמדובר באיכון שווא. מצבו של קצין המילואים שנפצע אתמול מפצמ"ר מוסיף להיות אנוש והוא מאושפז בבית החולים סורוקה. נפל של רקטה שנחתה אתמול בישראל התגלה בשטח פתוח במועצה האזורית רמת נגב.

נשיא מצרים מורסי ביטל את השתתפותו בוועידת המדינות האיסלאמיות המתפתחות, שתפתח היום בפקיסטאן, ושלח אליה את הסגן שלו. ככל הנראה, הביטול מגיע על רקע המתיחות בדרום ורצונו של הנשיא המצרי לפקח על הפסקת האש.

09:50: ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את מנכ׳ל משרדו לעמוד בראש צוות לטיפול ביישובים ובתושבים שנפגעו, וכן לדאוג להשבה מהירה של החיים למסלולם. בצוות חברים מנכ״לי משרד האוצר, הגנת העורף, תמ״ת, תיירות, פנים, רווחה, נגב גליל וחקלאות.

נתניהו: "החוסן שהפגינו אזרחי ישראל והרשויות המקומיות היה מרכיב חשוב בהשגת יעדי המבצע. צריך לדאוג שהטיפול בתושבים יהיה מהיר ויעיל. אני ער למצוקות, אני ער לצרכים, ואנחנו מטפלים בהם. אני עוקב אחר הטיפול בעורף והורתי לכל משרדי הממשלה לדאוג ללא בירוקרטיה במהירות לשיקום הפיזי, לשיקום הנפשי וגם לפיצוי הכלכלי של הנפגעים".

07:46: בעקבות מהומות השבוע האחרון בגדה, ערך הלילה צה"ל גל מעצרים בגדה המערבית. לפי הצבא, 55 פלסטינים נעצרו, ובהם חברי פרלמנט – מרביתם מזוהים עם חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

07:22: החל משעות הצהריים ישוחררו כ-56 אלף חיילי המילואים שגויסו לטובת מבצע "עמוד ענן". מסביב לרצועה ישארו רק מספר מצומצם של כוחות, שיוותרו בכוננות. בצבא נערכים לקראת אפשרות של "יום זעם" ביום שישי הקרוב בגדה ובעזה. בצבא הדגישו שכל אירוע טרור מיידי שיזוהה יגרור אחריו תגובה, ושכוחות צה"ל הסדירים חוזרים לפעילות רגילה סביב לגדר המערכת.

06:06: על אף הפסקת האש, לא יתקיימו היום לימודים בבאר שבע, אשדוד ואשקלון, ובשאר יישובי הדרום המרוחקים עד ל-40 ק"מ מרצועת עזה.

02:57: בתום ישיבה סגורה, מועצת הביטחון של האו"ם קראה לישראל ולחמאס לקיים את תנאי הפסקת האש, ושיבחה את נשיא מצרים, מוחמד מורסי, על התיווך בין הצדדים. במסיבת עיתונאים לאחר הישיבה, נמסרה הודעה רשמית ובה נכתב כי המועצה "מגנה אובדן חיי אזרחים, ומדגישה את הצורך בנקיטת צעדים שישמרו על ביטחונם של אזרחים בהתאם לחוק ההומניטרי הבינלאומי".

השגרירה האמריקאית לאו"ם סוזן רייס אמרה במסיבת העיתונאים כי "פיתרון שתי המדינות נמצא בעדיפות גבוהה אצל הנשיא אובמה והממשל שלו מימיו הראשונים בתפקיד, ואני בטוחה שזה יהיה בעדיפות גבוהה מאוד גם בכהונתו השניה. כעת עלינו להכפיל מאמצים להגיע לפיתרון שתי המדינות. אני בטוחה שכל שר חוץ שיתמנה לתפקיד יקדם את היעד הזה במרץ". על הפנייה הפלסטינית לאו"ם, ציינה רייס ש"אנו רואים את הצעדים החד צדדיים‬ כלא מועילים ולא מקרבים אותנו למטרת שתי המדינות, ולכן אנו מתנגדים לזה בתוקף".‬

סגן השגריר הישראל לאו"ם חיים וקסמן אמר: "כשישראל חותמת על הסכם, אנו עומדים בו, וכשהצד השני לא עושה זאת, זה מטריד". לדבריו, תשתית הטרור בעזה היתה המטרה של ישראל. "אם אזרחים נפגעו, אנו מצירים על כך".

02:35: כמאה בני אדם הפגינו בקארקס בירת ונצואלה בתמיכה בפלסטינים ברצועת עזה. הפגנה נוספת התקיימה מול שגרירות ישראל בבואנוס איירס, ארגנטינה, שם שרפו המפגינים את דגל ישראל.

01:17: ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל אמר בראיון לסי-אן-אן שארגונו  לא אחראי לפיגוע בתל אביב אתמול. לדבריו, "מי שיצר את הנסיבות שהובילו למבצע הזה הוא נתניהו ומעשיו".

01:03: שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור קורא למועצת הביטחון של האו"ם לגנות את חמאס ואיראן. באיגרת ששלח כתב פרושאור: "יו"ר הפרלמנט האיראני הודה היום בגאווה כי איראן מספקת נשק לפלסטינים. גם ראש הג'יהאד האיסלאמי אמר כי העולם יודע שאיראן היא ספקית הנשק העיקרית שלהם העובדות ברורות לכל. אנו דורשים לגנות בקול ברור לא רק את הטרור אלא גם את אלו המספקים נשק, המופנה כלפי אזרחי ישראל".

23:47: ההודעה על הסכם הפסקת האש התקבלה באנחת רווחה גדולה בקרב תושבי הרצועה, הן בשל הפסקת הירי והן פרטי ההסכם שמבטיחים את הסרת המצור מעל רצועת עזה. למרות ההודעה הדרמטית על ההסכם, שעות היום שקדמו להפסקת האש היו קשות ביותר עבור תושבי הרצועה. 

לפי הדיווחים בעזה, 24 בני אדם נהרגו היום, בהם ילדים, ועשרות נפצעו. עיתונאים פלסטינים ברצועה אמרו ל"הארץ" כי ביומיים האחרונים אירעו פגיעות רבות בבתים פרטיים ובמתחמי מגורים, וכן במגדלים ששימשו רשתות תקשורת וטלוויזיה ובאיצטדיון במרכז העיר עזה. בין היתר הפגיזו מטוסי חיל האוויר את ביתו של עיסאם אדעאליס, יועצו הבכיר של ראש הממשלה איסמעיל הניה. לצד הפגיעה בתשתיות ובבנייני ממשל, נפגעו גם מנהרות המחברות את עזה למצרים. ארגוני זכויות אדם וארגוני עיתונאים פרסמו הודעות גינוי לפגיעה במשרדי עיתונאים והגדירו את המעשה כפסול. 

23:32: עשרות צעירים חוסמים את הכניסה לשדרות מכביש 34, משמיעים קריאות "ביבי הביתה" ומוחים על הפסקת המבצע ועל כך שהוחלט להימנע מכניסה קרקעית לרצועה, אשר נועדה לטענתם להפסיק את הירי ליישובי הדרום. 

22:22: מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי רמדאן שלח: "המערכה האחרונה היא כישלון גדול לישראל. למרות הבליץ האמריקאי והאירופי האדיר על ההתנגדות הם נכשלו".

22:05: קצין במילואים נפצע באורח אנוש מרקטה שנחתה במועצת אשכול מוקדם יותר הערב, בטרם נכנסה הפסקת האש לתוקף. 

21:59: אזעקה נשמעה באשדוד. ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל אמר בעקבות הסכם ההבנות עם ישראל כי "המתקפה שמטרתה לחסל את תשתית ההתנגדות נכשלה בגדול. ההרס הרב שהותירו לא משנה את העובדה שההתנגדות ניצחה". לדבריו, "אנו מכבדים את הפסקת האש וכל עוד ישראל תנצור את האש אנחנו נכבד אותה. אבל אם יבקשו עימות, אנחנו נעמוד מולם".

משעל, בדומה לשר החוץ ליברמן, שיבח את תפקוד מצרים בשיחות לקראת הפסקת האש. "מצרים ניהלה את המשבר באחריות גדולה", אמר, "למרות הלחצים הכבדים מכל העולם הם עמדו על דרישותינו .היא לא הפעילה לחץ על ההתנגדות אלא גילתה הבנה.לא היתה חלוקה לתנאי הרגיעה, אלא הכל היה בחבילה אחת, כולל מדיניות ההתנקשות והסרת המצור ומניעת החדירות לרצועה".

משעל הוסיף כי יישום ההסכם יהיה הדרגתי ותוך זמן קצר. "הרוח של המהפכה במצרים ריחפה מעל ראשינו", אמר, "הנשיא מורסי פעל כמנהיג ערבי ומוסלמי אמיתי כבר מהיום הראשון למתקפה". 

משעל אמר עוד כי המסקנה המתבקשת מהמבצע היא שאופציית ההתנגדות היא האופציה המנצחת ולא רק הדיפלומטיה והמישור המדיני. "ישראל בסופו של דבר תפסיד ותובס, ואנחנו נלך לישון רגועים כי השגנו את המטרות", אמר, "אנחנו ממשיכים במאבק ומכירים בכך שזהו עוד סבב של עימות עם ישראל".

ראש הלשכה המדינית הוסיף כי הנשק ששימש את חמאס היה מתוצרת מקומית אך בחלקו התקבל ממדינות אחרות, בהן איראן. "נקדם בברכה כל סיוע לוגיסטי והעברת נשק להתנגדות כדי להיות ערוכים ומוכנים לכל עימות עם ישראל", הדגיש, "נכון שיש מחלוקת עם איראן בנושא הסורי, אבל אין מחלוקת בצורך העמידה האיתנה מול ישראל.

21:55: דובר צה"ל הוסיף בשיחה עם עיתונאים כי "ההרתעה תימדד בשבועות ובחודשים הקרובים ויכול להיות שהמציאות תשתנה". ביחס ליותר מ-55 אלף חיילי המילואים שגויסו לטובת המבצע אמר תא"ל מרדכי כי הם ישוחררו באופן מסודר בתום הערכת מצב שתתקיים מחר (חמישי). 

21:43: פיקוד העורף הודיע כי מחר לא יתקיימו לימודים ביישובי הדרום. שתי רקטות נחתו בשטחים פתוחים במועצת שער הנגב, ושתי פצצות מרגמה נורו אל מועצת אשכול. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי שני טילים שנורו מלבנון לכיוון ישראל נחתו כשני קילומטרים בעומק לבנון, סמוך למרג' עיון. 

21:24: דוברי החמאס והארגונים הפלסטינים הכריזו כי ההתנגדות ניצחה וכי כל התנאים שהציבו הפלגים להפסקת האש מולאו. דובר צה"ל, תא"ל פולי מרדכי, הבהיר כי מעתה צה"ל לא ייזום פעילות התקפית אלא ימתין מספר ימים. "כל ירי שיסכן את תושבי הדרום או את אזרחי ישראל יסוכל ויטופל", הוסיף. 

21:10: בעת נאומי השלישייה נחתו שש רקטות בשטחים פתוחים בבאר שבע ובמועצות האזוריות שער הנגב ואשכול. רקטה נוספת יורטה מעל באר שבע בידי מערכת כיפת ברזל. 

20:51: ראש הממשלה נתניהו הודיע במסיבת עיתונאים בירושלים כי מבצע "עמוד ענן" גבה מחיר יקר מארגוני הטרור. "הם הניחו שנימנע מפעולה תקיפה נגדם אבל טעו", הוסיף, "פגענו במפקדים בכירים של ארגוני הטרור, השמדנו אלפי רקטות שכוונו לדרום ואת רוב הרקטות שכוונו למרכז, והרסנו מתקני שליטה של החמאס. כל זה נעשה תוך תמיכה איתנה מצד הגורמים המובילים בקהילה הבינלאומית".

נתניהו הודה לנשיא אובמה על תמיכתו הבלתי מסויגת בפעולה שנועדה להגן על ישראל, והביע הערכה לשרת החוץ קלינטון על מאמציה של מצרים להגיע להפסקת אש. "יש לתת הזדמנות להסכם ולתת לאזרחי ישראל לחזור לשגרה", הוסיף, ישראל לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים מול ההתעצמות של אויבנו בנשק הטרור. סיכמתי עם אובמה שנפעל יחד נגד הברחות הטרור, נשק שרובו ככולו מגיע מאיראן". 

שר הביטחון ברק אמר כי מטרות המבצע הושגו במלואן. "החמאס והג'יהאד קיבלו מהלומה כואבת: ג'עברי ועשרות רבות של פעילים ומפקדים בכירים נהרגו", הוסיף, "כיפת ברזל ביצעה 400 יירוטים, וההישג הוא יוצא דופן ומחייב העמקה. בכוונתנו לפעול בשנים הקרובות כדי לפרוס כיפת ברזל מעל ישראל ולקדם את שרביט קסמים". ברק הדגיש כי ישראל מצפה לכיבוד מלא של ההבנות. "מניסיון העבר ייתכן זנב קצר", סייג, "החמאס אחראי לאכיפת השקט". 

שר החוץ ליברמן שיבח את ההסברה הישראלית בתקופת המבצע ואת המאמצים האמריקאיים במשא ומתן. "חשוב לציין גם את התפקיד ששיחקה פה מצרים", הוסיף, "מגיעות מחמאות למורסי, על היכולת שלו לקחת החלטות באופן אחראי". 

20:29: הנשיא אובמה שוחח הערב עם נשיא מצרים מוחמד מורסי, הודה לו על מאמציו להביא להפסקת האש ו״מנהיגותו האישית״ בקידום המשא ומתן, כמו גם על מחויבותו ליציבות הבטחונית באזור. השניים הסכימו בנוגע לחשיבות המשך העבודה לקראת פתרון ארוך-טווח בעזה. רקטה נחתה בנתיבות, ומטח נוסף נורה לעבר אשקלון. צה"ל ממשיך לתקוף ברצועת עזה גם בשעות אלה. לפני זמן קצר הופצצו מהאוויר שלוש מנהרות בדרום הרצועה ושני משגרים בצפונה. 

20:17: משרד החוץ המצרי הפיץ את נוסח ההבנות אליהן הגיעה מצרים בנוגע להפסקת האש בעזה. לפי ההבנות, "ישראל תחדל מכל התקפותיה ברצועת עזה, ביבשה, בים ובאוויר, ובמסגרת זו לא יבוצעו פלישות לשטח הפלסטיני וסיכולים ממוקדים. הארגונים הפלסטיניים יפסיקו את כל ההתקפות מרצועת עזה לכיוון ישראל, כולל ירי הרקטות והתקפות על קו הגבול".

בהבנות נקבע עוד כי בתוך 24 שעות מרגע כניסת הפסקת האש לתוקף, יחלו דיונים על פתיחת מעברי הגבול, הקלת תנועת האנשים והסחורות בהם והקלת תנועת תושבים פלסטינים בסמוך לגדר המערכת. סוכם בו כי כל אחד מהצדדים יוכל להעלות סוגיות נוספות לדיון, כל צד יתחייב שלא להפר את ההבנות לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף. "במקרה שלאחד יהיו השגות, הוא יפנה לממשלת מצרים, שהיא נותנת החסות להבנות, ותפקח על יישומן", נקבע. 

20:07: מקור מדיני בכיר ציין כי הפסקת האש תתבסס על הבנות לפיהן שקט ייענה בשקט - חמאס יפסיק את ירי הרקטות וההתקפות בשטח ישראל, וישראל תפסיק את תקיפות חיל האוויר בעזה. שאר הנושאים לא סוכמו, מלבד הנכונות שהביעו שני הצדדים לדון בדרישות שיעלו בשיחות בעתיד. המקור ציין כי בכל מקרה, ישראל לא ויתרה על זכותה להגנה עצמית.

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג בירך על הסכם הפסקת האש ואמר כי "האתגר כעת הוא לדאוג שיישמר ולהתניע מחדש בדחיפות את המשא ומתן על פתרון שתי המדינות‬".

20:00: חמש רקטות גראד נורו לעבר באר שבע. כיפת ברזל יירטה ארבע מהן, החמישית פגעה בבית בעיר. לא היו נפגעים. 

19:28: שר החוץ המצרי מוחמד עמרו הכריז במסיבת עיתונאים עם שרת החוץ קלינטון בקהיר כי הפסקת האש בין ישראל לחמאס תיכנס לתוקף בשעה 21:00. "מצרים מדגישה את המחויבות ההיסטורית שלה לעניין הפלסטיני ולפתרון הצודק והכולל", אמר עמרו, "היא תמשיך במאמציה להשיג את המטרה באמצעות פעילות דיפלומטית כדי להביא לסיום הפילוג בצד הפלסטיני".

קלינטון אמרה כי "זהו רגע קריטי לאזור. הממשלה החדשה של מצרים היא אבן פינה חשובה ליציבות באזור. לעמי האזור מגיעה ההזדמנות, ועכשיו עלינו להתמקד". לדבריה, "אין חלופה לשלום צודק וכולל. עכשיו, כשיש הפסקת אש אני מצפה לפעול עם שר החוץ המצרי כדי לקדם את היוזמה הזו".

ראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ונענה להמלצתו להעניק סיכוי להצעת מצרים להפסקת אש. כך מסרה לשכת ראש הממשלה. בלשכת נתניהו ציינו כי ישראל רוצה לתת הזדמנות לייצוב המצב והרגעתו, בטרם יהיה צורך להפעיל עוצמה רבה יותר.

הנשיא אובמה בירך את נתניהו על מאמציו לעבוד עם ממשלת מצרים החדשה כדי להשיג הפסקת אש. הוא הדגיש כי לישראל יש זכות להגנה עצמית וכי ארה"ב תנצל את הפסקת האש כדי להגביר את הסיוע לישראל בתחום הביטחוני, במיוחד בכל הנוגע להברחות הנשק לעזה. אובמה הבטיח לנתניהו כי הוא מחויב למצוא מימון נוסף לרכישת מערכות נוספות של כיפת ברזל ומערכות הגנה נוספות נגד טילים.

19:20: רשת הבי-בי-סי דיווחה מפי בכיר בחמאס שהשתתף במשא ומתן בקהיר כי הפסקת האש תיכנס לתוקפה בשעה 21:00. סוכנות אי-פי דיווחה כי כחלק מההבנות ישראל תעצור את הפעילות הצבאית נגד חמאס, והפעילים ברצועה לא ישגרו טילים לעבר ישראל. כעבור 24 שעות של רגיעה ייפתחו מעברי הגבול בין ישראל לרצועה לתנועת תושבים וסחורות.

19:07: מקור מדיני ישראלי מסר כי בשעה 20:00 תודיע שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון בקהיר על השגת הבנות להפסקת אש בין ישראל לחמאס. המקור ציין כי לא מדובר בהסכם חתום, אלא בהבנות שיתבססו בשלב ראשון על העיקרון של "שקט תמורת שקט". רק בשלב שני יתקיים משא ומתן בתיווך מצרי על סוגיות נוספות שנוגעות למצב ברצועת עזה.

19:03: בכיר מצרי אישר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל וחמאס הגיעו להסכם על הפסקת האש‬. מסר דומה התקבל בסוכנויות הידיעות מפי גורמים פלסטינים.  

משתתפים בהכנת הידיעה: עמוס הראל, גילי כהן, אבי יששכרוף, יניר יגנה, ברק רביד,  ג'קי חורי ונטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ