הסכם הפסקת האש: הישגים לחמאס ומצרים

החמאס השיג התחייבות ישראלית לא להיכנס לשטח הרצועה, כולל לשטח המקיף את גדר המערכת, ומצרים ביצרה את מעמדה כגורם המפשר באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסכם הפסקת האש שהושג בין ישראל לחמאס כולל הישגים לחמאס ולמצרים. לפי הנוסח שהפיץ משרד החוץ המצרי, ישראל התחייבה לחדול מכל פלישה לשטח עזה, בים באוויר וביבשה - מרגע כניסת הפסקת האש. אחת מדרישות החמאס בימים האחרונים היתה מניעת הכניסה הישראלית לרצועה, בדגש על הפרימטר הסובב את גדר המערכת.

ההסכם גם מבצר את מעמדה של מצרים כגורם המפשר בין ישראל לחמאס. אם יהיו השגות לאחד הצדדים, הוא יפנה לקהיר - נותנת החסות להבנות - אשר "תפקח על יישומן". הנשיא ארה"ב ברק אובמה גם שוחח הערב עם נשיא מצרים מוחמד מורסי, הודה לו על מאמציו להביא להפסקת האש ו״מנהיגיתו האישית״ בקידום המשא ומתן, כמו גם על מחויבותו ליציבות הביטחונית באזור. השניים הסכימו לגבי חשיבות המשך העבודה לקראת פתרון לטווח הארוך בעזה.

גם שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, שיבחו את מאמצי מצרים ומורסי. "חשוב לציין גם את התפקיד ששיחקה פה מצרים", אמר הערב שר החוץ ליברמן, "מגיעות מחמאות למורסי, על היכולת שלו לקחת החלטות באופן אחראי". "מצרים ניהלה את המשבר באחריות גדולה", שיבח ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, את קהיר. "למרות הלחצים הכבדים מכל העולם, הם הגנו על דרישותינו. מצרים לא הפעילה לחץ על ההתנגדות אלא גילתה הבנה", הוסיף משעל.

לפי ההסכם, ישראל התחייבה בין היתר לעצור את כל ההתנקשויות בפלסטינים ברצועה. מנגד, הארגונים הפלסטיניים יפסיקו את כל ההתקפות לכיוון ישראל, כולל ירי הרקטות והתקפות על קו הגבול.

מסמך ההבנות בין ישראל לחמאס

ההסכם קובע עוד כי בתוך 24 שעות מרגע כניסת הפסקת האש לתוקף, יחלו דיונים על פתיחת מעברי הגבול, הקלת תנועת האנשים והסחורות בהם והקלת תנועת תושבים פלסטינים בפרמטר הביטחוני שבסמוך לגדר המערכת. כל אחד מהצדדים יוכל להעלות סוגיות נוספות לדיון במסגרת זו.

דרישה נוספת של החמאס במשא ומתן היתה פתיחת המעברים, אולם הנוסח המעורפל של ההסכם לא מבהיר באילו מעברים מדובר.

האם טעתה ישראל כשהסכימה לנצור אש בתנאים אלו? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ