הסכם הפסקת האש: מופז ולפיד תוקפים את נתניהו

יו"ר קדימה מאגף את נתניהו מימין ולפיד מצטרף לעמדה לפיה מטרות המבצע לא הושגו. בעבודה, שדווקא תמכה במבצע, ובמרצ - מברכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההודעה על הסכם הפסקת האש התקבלה ברגשות מעורבים במערכת הפוליטית. בעוד הברכות הצפויות הגיעו מכיוונן של מפלגת העבודה ומרצ – בקדימה ו"יש עתיד" תקפו את הממשלה וטענו כי מטרות המבצע לא הושגו.

"הסיבוב הבא הוא רק עניין של זמן. לא כך מסיימים לחימה נגד הטרור" אמר הערב (רביעי) יו"ר קדימה שאול מופז. מופז הוסיף כי "אסור היה לעצור את המבצע בשלב הזה. חמאס התחזק וההרתעה לא הושגה. אפשר לנצח את הטרור הוכחנו זאת בעבר במבצע חומת מגן בהיותי רמטכ"ל. היה צריך לנצח גם הפעם. חמאס יצא כשידו על העליונה. מצרים הפכה לבורר בין ישראל לחמאס".

גם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, תקף את הסכם הפסקת האש וכינה את התנהגות הממשלה "חלשה" ו"הססנית". "הפסקת האש מגיעה מאוחר מדי ומבלי שהושגו המטרות שהממשלה הציבה למבצע. לאחר שהובטח למגר את החמאס ולא לדבר איתו, ישראל גם דיברה עם חמאס ולא מיגרה אותו. אל מול היכולות הגבוהות שגילו צה"ל ואנשי כוחות הביטחון, ולמול החוסן והעמידות שגילה העורף הישראלי, גילתה הממשלה חולשה והססנות במימוש מטרותיה ובהבטחת שקט מוחלט לתושבי ישראל". לפיד ברך על המעורבות האמריקאית בהשגת הסכם הפסקת האש והוסיף כי "מעורבות זו יוצרת הזדמנות לחידוש המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית".

במרכז והשמאל הפוליטי התגובות היו מעט שונות וברכו על הפסקת האש. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שגיבתה את הממשלה ופעולותיה מאז תחילת המבצע אמרה כי "יש לתת סיכוי להפסקת האש אולם המבחן יהיה מבחן המעשה והתוצאה. יש לקוות שהמטרות המוצדקות שהוצבו בראשיתו – הפסקת הירי בדרום, השבת כוח ההרתעה, מכה כואבת לחמאס ופגיעה אנושה במערך הרקטות – אכן הושגו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה להסכם: ״טוב שראש הממשלה הפעיל שיקול דעת ולא נגרר אחר ההתלהמות המופקרת של חברי קואליציה ואופוזיציה שדחקו בממשלה להמשיך בפעולה הצבאית. במחיר של שכול, כאב ושלושה מיליארד ש״ח אימצה הממשלה את ההצעה שהצגתי כבר ביום הראשון להסלמה: תיווך בינלאומי להפסקת האש וירי הרקטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ