אחרי שמונה ימי לחימה: הפסקת האש נכנסה אמש לתוקפה

חמאס התחייב לשקט וישראל לחדול מכל התקפה על עזה ולהפסיק התנקשויות בראשי ארגון הטרור. ארה"ב תגביר את הסיוע הביטחוני לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

לאחר שמונה ימים של לחימה ברצועת עזה, ובסופם מאמץ דיפלומטי בינלאומי לסיום הקרבות בהובלת מצרים וארצות הברית, נכנסה אמש (רביעי) לתוקפה הפסקת אש. בשעות הראשונות לאחר מכן נמשך הירי מעזה לעבר הדרום, והוא פסק במהלך הלילה. במסמך ההבנות שגובש בקהיר נקבע כי ממשלת מצרים תהיה נותנת החסות להפסקת האש ותפקח על יישומה.

ההסכמה הישראלית למסמך הושגה אתמול אחר הצהריים בסיום ישיבת שרי התשיעייה. בשעות שלפני הישיבה ובמהלכה, ניהלה שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, שיחות קדחתניות בירושלים ולאחר מכן בקהיר עם ההנהגה הישראלית והמצרית.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, עקב אחרי המגעים ממטוסו בדרך חזרה לוושינגטון ולאחר מכן מהבית הלבן, ולחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו להשיב בחיוב להצעה המצרית. בסיום ישיבת התשיעייה, אחרי שש בערב אתמול, התקשר נתניהו לאובמה והודיע לו על החלטתו. גם בהודעת הבית הלבן וגם בהודעת לשכת ראש הממשלה הודגש כי נתניהו "נענה להמלצתו" של אובמה "להעניק סיכוי להצעת מצרים להפסקת אש".

חגיגות ניצחון ברצועת עזה, אמשצילום: אי–פי

נתניהו קיבל תמורה אמריקאית על הסכמתו לחדול מהאש. אובמה הדגיש בפני נתניהו כי לישראל יש זכות להגנה עצמית אם הפסקת האש תופר. הוא הבטיח שארצות הברית תגביר את הסיוע הביטחוני לישראל, במיוחד בכל הנוגע למניעת הברחות נשק לעזה. בנוסף, הבטיח אובמה לנתניהו כי הוא מחויב למצוא מימון לרכישת מערכות נוספות של כיפת ברזל ואמצעי הגנה נוספים נגד טילים.

ישראל התחייבה בהסכם לחדול מכל התקפה על עזה – בים, באוויר וביבשה, וכן להפסיק את ההתנקשויות בראשי ארגוני הטרור הפלסטינים ולהימנע מפלישה כלשהי לשטח הפלסטיני. מקור מדיני בכיר ציין כי אם ישראל תזהה הכנות לפיגוע מרצועת עזה, היא שומרת לעצמה את הזכות להגנה עצמית ותפעל לסכלן. מנגד, חמאס ושאר הארגונים הפלסטיניים התחייבו להפסיק את כל ההתקפות נגד ישראל משטח רצועת עזה, כולל ירי הרקטות והתקפות על קו הגבול.

ההסכם משקף הישג לחמאס, שדרש מאז תחילת המשא ומתן על הפסקת האש לקבל התחייבות ישראלית שלא תהיה כל כניסה לשטח הרצועה, גם לא לשטח הביטחוני המיוחד, במרחק 500 מטרים מגדר המערכת בצד הפלסטיני של הגבול. הישג נוסף לחמאס נעוץ בכך שההבנות לא הטילו עליו את האחריות לאכיפת הפסקת האש על שאר הארגונים ברצועת עזה.

ההבנות שגובשו לסיום הלחימה ברצועת עזה זהות כמעט לחלוטין לאלה שנקבעו בסיום מבצע "עופרת יצוקה" ב-2008. הסעיף המעשי היחיד בהן הוא הפסקת הלחימה בהתאם לעיקרון של "שקט ייענה בשקט". הטיפול בשאר הדרישות של שני הצדדים יישאר תיאורטי בלבד, ותלוי במשא ומתן עתידי. כמו בעופרת יצוקה, גם הפעם קיבלה ישראל ערבויות מארצות הברית לטיפול בהברחות הנשק לעזה, אך ההערכה היא שהיכולת המעשית לעשות זאת תהיה מוגבלת ביותר.

נוסח ההבנות קבע כי בתוך 24 שעות מרגע שנכנסה הפסקת האש לתוקפה, יחלו דיונים על פתיחת מעברי הגבול בין רצועת עזה לישראל ובין רצועת עזה למצרים, ועל הקלת תנועת האנשים והסחורות בהם. הדיונים יעסקו גם בהסרת ההגבלות על תנועת תושבים פלסטינים בשטח הביטחוני המיוחד הצמוד לגדר המערכת. בשיחות הללו יוכל כל אחד מהצדדים להעלות סוגיות נוספות, כגון בעיית הברחות הנשק לעזה.

ההבנות מבצרות את מעמדה של מצרים כגורם המפשר בין ישראל לחמאס וכמי שמפקחת על יישומו. לפי נוסח ההבנות, אם יהיו השגות לאחד הצדדים, הוא יפנה לקהיר – נותנת החסות להפסקת האש – אשר "תפקח על יישומן".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, אהוד ברק, ואפילו שר החוץ, אביגדור ליברמן, שיבחו את מצרים בהצהרות המשותפות לתקשורת שנשאו אתמול. "מגיעות מחמאות לנשיא מוחמד מורסי, על היכולת שלו לקבל החלטות באופן אחראי", אמר ליברמן. נשיא ארצות הברית ברק אובמה התקשר אמש לנשיא מצרים מוחמד מורסי והודה לו על מאמציו להביא להפסקת אש ועל המנהיגות שגילה.

בהצהרה קצרה שנשא נתניהו אתמול בערב, לאחר כניסת הפסקת האש לתוקפה, הוא החל לשרטט את קו ההסברה לבחירות הקרובות והציג את מבצע "עמוד ענן" כעתיר הישגים לישראל. "ארגוני הטרור הניחו שנימנע מפעולה נגדם. הם טעו", אמר נתניהו. "פגענו במפקדים בכירים, השמדנו אלפי רקטות שכוונו לדרום ואת רוב הרקטות שכוונו למרכז, והרסנו מתקני שליטה של חמאס. אני חייב לומר שכל זה נעשה תוך כדי תמיכה איתנה מצד הגורמים המובילים בקהילה הבינלאומית".

נתניהו השיב לביקורת שנשמעת בערי הדרום ביממה האחרונה נגד הפסקת האש והגן על החלטתו לא לצאת לפעולה קרקעית בעזה. "אני יודע שיש אזרחים שמצפים לפעולה צבאית חריפה יותר, וייתכן מאוד שנידרש לה, אבל בעת הזאת, הדבר הנכון הוא למצות את ההזדמנות להשיג הפסקת אש מתמשכת".

שר הביטחון ברק טען מצדו כי "כל מטרות המבצע הושגו במלואן" – חרף העובדה שמטרות המבצע הוגדרו בעמימות רבה. "חמאס והג'יהאד קיבלו מהלומה כואבת", אמר ברק והדגיש שישראל מצפה לכיבוד מלא של ההבנות. "חמאס אחראי לאכיפת השקט", הדגיש.

גם בצד הפלסטיני הציגו את שמונת ימי הלחימה בעזה כניצחון. ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, ציין במסיבת עיתונאים בקהיר כי "המתקפה הישראלית נכשלה ומנהיגי האויב נכשלו בהרפתקה שלהם. שמונה ימי לחימה אילצו אותם להיכנע לתנאים שלנו. ההרס הרב שהותירו הישראלים לא משנה את העובדה שההתנגדות ניצחה". משעל הוסיף כי יישום ההסכם יהיה הדרגתי, אך תוך זמן קצר.

ברק ונתניהוצילום: אי-אף-פי
5 מתוך 5 |
פינוי חייל לטיפול בסורוקה
1 מתוך 5 |
חגיגות החמאס בעזה
2 מתוך 5 |
חיילים בשטחי הכינוס צופים בנאומו של רוה"מ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ