הפסקת האש בדרום |

יעדי "עמוד ענן" הושגו - אם ההסכם יכובד

ישראל מצפה מהחמאס להבטיח את השקט בגבול, בדומה לחיזבאללה בגבול לבנון. מורסי, מצדו, מעדיף את האינטרס המצרי על פני האידיאולוגיה

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

למבצע עמוד ענן היו שתי מטרות אסטרטגיות: חידוש הפסקת האש עם חמאס בעזה, שהתערערה בחודשים האחרונים בסבבים תכופים והולכים של חילופי מהלומות; ושמירת הסכם השלום עם מצרים בהנהגת האחים המוסלמים. ההבנות שהוצגו אמש (רביעי) מעידות לכאורה ששני היעדים האלה הושגו, אם הצדדים יכבדו את מה שהוסכם.

ישראל מייעדת לחמאס בעזה תפקיד דומה לזה שממלא בשבילה חיזבאללה בלבנון: שמירת הגבול, נצירת האש ואכיפה קפדנית של השקט על ארגונים חמושים אחרים. ההסדר הזה לא נשען על אהבה, הכרה הדדית או זהות אידיאולוגית, אלא על שיתוף אינטרסים המגובה במאזן אימה. עוצמת האש האווירית והאיום בפלישה קרקעית של צה"ל, מול יכולת הפגיעה של רקטות חיזבאללה וחמאס בעורף הישראלי.

שר הביטחון אהוד ברק הכריז אתמול: "החמאס אחראי לאכיפת הבלימה". ישראל מצפה, אם כך, ממחליפו של אחמד ג'עברי למלא כמוהו את תפקיד קבלן המשנה ולהבטיח את השקט בגבול. אם יתרשל או יסרב, מצפה לו גורל דומה לגורל רמטכ"ל חמאס שחוסל בשבוע שעבר. זו משמעותו של חידוש ההרתעה שבו משתבחים ראשי הדרג המדיני וצה"ל.

לפי נוסח ההבנות שפרסמו המצרים, ישראל הסכימה לחדול מפעולות צבאיות בשטח הרצועה ומחיסולים, וחמאס הסכים לחדול משיגור רקטות לישראל ומירי בגבול. משמעות הדברים היא שישראל תיסוג מרצועת הביטחון (הפרימטר) ברוחב 300 מטרים בצד החמאסי של הגבול, שבו פעל צה"ל נגד מטעני נפץ ומנהרות, וירה בפלסטינים שהתקרבו לגדר.

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |

העימות הנוכחי פרץ לאחר שחמאס ניסה ליצור פרימטר נגדי בצד הישראלי, כשירה טיל נ"ט לג'יפ צבאי ופצע ארבעה חיילים. עכשיו הצליח חמאס, לפחות בינתיים ובמחיר כבד של אבדות והרס, לסלק משטחו את סיורי צה"ל. זו היתה מטרתו בתקריות התכופות לאורך הגדר, והיא הושגה - שבועות מעטים אחרי שברק הכריז, בסיור באוגדת עזה, שצריך "להחזיר את ההרתעה ולחזק אותה באופן שיאפשר לנו גם לפעול בפרימטר לאורך הגדר".

המטרה השנייה של ישראל היתה לבחון את היחסים עם מצרים בהנהגת "האח"סים", כפי שמכונים שליטיה החדשים בעגה הצה"לית, במקרה של עימות עם הפלסטינים. הנשיא מוחמד מורסי הוכיח שגם הוא מעדיף את האינטרסים על האידיאולוגיה. הוא לא מוכן למגעים גלויים עם ישראל, ומתכוון לנהל את היחסים אתה בערוצים סמויים מהעין: הנציג הישראלי לשיחות על הפסקת האש היה ראש המוסד, ולא שר החוץ או שליח אזרחי.

אבל גם בלי פגישות מתוקשרות עם ראש הממשלה נתניהו, מורסי הבהיר שהשלום עם ישראל הוא אינטרס מצרי, ואפילו משרת את מצרים בחתירתה לחזור לעמדת מנהיגות באזור. נתניהו הראה שאפשר להפציץ את עזה ולהרוג את רמטכ"ל חמאס בלי לפגוע בשלום עם קהיר. גם זה לא מעט, בסביבה האסטרטגית החדשה שיצר האביב הערבי.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ