מעמוד ענן לעמוד דום |

תמונת הפסקת האש: האוטובוס השרוף

חוץ מלהציע לצרף את החמאס לאו"ם, נתניהו עשה כל שגיאה אפשרית. בחודשים הבאים הוא יהפוך לגלעד שליט פוליטי, שבוי בידי ארגוני הטרור

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

שלישיית שוקולד-מנטה-מסטיק, או בשמות הבמה של חבריה בנימין נתניהו, אהוד ברק ואביגדור ליברמן, העלתה אמש (רביעי) מופע מבדר של חנופה הדדית, טפיחה עצמית (מלאה) ועל כתף הזולת (חלקית) ומאמץ מביך להפוך כישלון מדיני חמור למשמע-אוזן של הישג. זו היתה פוליטיקה מגושמת, לא משכנעת, של ניסיון להבקיע מהמרכז, כי שני האגפים, מימין ומשמאל, נתפסו בידי הביקורת.

"אחיך, יוני, היה מתבייש בך", אמר פעם ברק לנתניהו. אתמול, במקום להצמיד לו את המלים הטעונות "ניווט והוביל" - שיבוש של המונח העמום "ירכז ויוביל", שבאמצעותו סיבך ברק את האלוף עמירם לוין במידה של אחריות לאסון צאלים ב' - היה ברק יכול לומר לנתניהו, "ביבי היה מתבייש בך". כל מה שביבי אמר, נתניהו עשה, אבל להיפך.

חוץ מאשר להציע למזכ"ל האו"ם לקבל את עזה של החמאס לארגון האומות המאוחדות, כחברה מלאה (ובעצם, למה לא? זה יהיה רק ביטוי דה-יורה למצב דה-פקטו שחוללה ממשלת נתניהו), עשה נתניהו כל שגיאה אפשרית. את הצעת התיווך שדחפה הילרי קלינטון היה עליו לתאם עם הנשיא אובמה מראש, לפני המבצע, כתוכנית מגירה לעת מצוא. כמובן, קשה לעשות זאת כאשר שמים את כל הביצים בסל הנקוב של מיט רומני. בימים הראשונים של מבצע "עמוד ענן", שהיה אמש ל"עמוד דום", בזבזה הממשלה זמן יקר, אך ביומיים האחרונים נקלעה לדוחק זמן. כשאובמה קילף את קלינטון ממסעם לאסיה, היה ברור שאסור לנתניהו להניח לה לצאת מכאן בידיים ריקות.

עוד נתניהו מתמהמה, והבניין בראשון לציון נפגע - בזעיר אנפין, דאחייה בראשון - ואחריו גם האוטובוס ברחוב שאול המלך. הוא החמיץ את הרגע - הרבה יותר מרגע - להפסיק את האש ולטעון שהיא עושה זאת מעמדת כוח. עכשיו, הפסקת האש, שהיתה רצויה מסוף השבוע שעבר, תמוסגר בתמונות של האוטובוס הפגוע מחוץ לחומת מחנה רבין. זו היתה הזדמנות מצוינת לראשי החמאס להציג את ההבנות כנדיבות של מי שלא הובסו ושומרים בידיהם את האפשרות להחדיר חומרי-נפץ לעורף הישראלי בדרך המסורתית ולא רק בנשק תלול-מסלול.

הישראלים החכמים משוכנעים שהפלסטינים טיפשים בחגיגותיהם ושההתפכחות בוא תבוא ואיתה גם ההרתעה, אבל עובדה היא שבעזה צהלו ובנגב הפגינו. נכון, בחמאס איבדו את אחמד ג'עברי והרבה רקטות. ג'עברי היה פעם בכלא הישראלי והרקטות - באיראן, או אצל ספקים אחרים, או במפעלים עזתיים. עם הזמן יהיו להם וגם לו תחליפים, אבל המדרגה המדינית שעליה העמיד השבוע נתניהו את חמאס לא תיהרס. מבחינתם, היה כדאי. בעזה גם ידעו שנתניהו, כמו תמיד, לחיץ יותר - מחר יש לו עיתוני יום ששי בבוקר וטלוויזיה של ששי בערב וסקרי דעת-קהל, ובשבוע הבא - הרכבת רשימת הליכוד.

בחודשיים הבאים יהיה נתניהו לגלעד שליט פוליטי, שבוי בידי החמאס, ועדות ההתנגדות (המקוריות, לא אלה הצצות לעומתו בליכוד) והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. עוד טיל על תל-אביב או ירושלים, עוד הכנסה של האוכלוסייה למקלטים, ונתניהו ימצא את עצמו במקום שאליו שלח את שמעון פרס בבחירות 1996. סיכול של פיגוע מתוכנן, להבדיל מתגובה על ירי יזום, עלול להיחשב להפרה - צה"ל לא הצליח אמש לברר נקודה זו עד תום - ויזעיק את השופט המצרי. ואיך תוכל ישראל, במצב כזה, להתלונן על הפרות מצריות של הנספח הביטחוני להסכם השלום בין שתי המדינות?במופע השלישיה ניסו נתניהו וברק להשתזף בתהילתם של ראשי הארגונים הביטחוניים, שבמינוי רובם לתפקידיהם לא רצו. ראש המוסד תמיר פרדו זכה לשבח אפוף מסתורין, הצופן סוד כלשהו - או שבזכותו הגיע מידע חיוני על החמאס, או שחלקו רב ברקיחת נוסחת ההבנות עם המודיעין המצרי. ארגון אחד ושם אחד נשמטו, למרות מעורבותם הגדולה בטיפול באוכלוסייה: משטרת ישראל והמפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו. עוד משגה קשה של נתניהו, ברק וליברמן: הם שכחו שהקרוב בחבריו של דנינו במשטרה הוא ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב יואב סגלוביץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ